NAVO-baas Rutte wil dat China stopt met steun Rusland
BRUSSEL (ANP) - Secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte vindt dat China moet stoppen met het leveren van materialen waarmee Rusland, de agressor in de oorlog tegen Oekraïne, wapens en oorlogsmaterieel kan maken. "China kan het grootste conflict in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog niet blijven voeden." Dat zei hij tijdens zijn eerste persconferentie op het hoofdkwartier van de NAVO.
"Door zijn steun aan de militaire industrie van Rusland is China een beslissende leverancier geworden van Ruslands oorlog in Oekraïne", zei Rutte.
Rutte refereerde aan een bezoek aan China in zijn vorige rol als Nederlands minister-president. "Ik had daar discussies met de hoogste leiders. Ik heb gezegd dat ik niet begrijp hoe hechte vrienden, want dat is hoe zij mij noemen, ons in Europa zo in gevaar kunnen brengen door steun aan Rusland te geven. Ik heb gezegd dat het moet stoppen dat zij micro-elektronica, ruwe grondstoffen leveren en dual-use materialen leveren." Dual-use materialen zijn goederen zoals batterijen, die zowel een burgergebruik als een militair gebruik kunnen hebben.
'Vitaal belang'
Rutte noemde ook wapenleveranties van Noord-Korea en Iran aan Rusland en wees erop dat de drie landen Noord-Korea, Iran en China hun bijdrage aan de Russische wapenindustrie "niet voor niets krijgen". Volgens Rutte moet Rusland deze drie landen in ruil helpen om militaire programma's te ontwikkelen, "inclusief raketprogramma's en nucleaire programma's".
Rutte benadrukte dat "een onafhankelijk en democratisch Oekraïne van vitaal belang is voor vrede en stabiliteit in Europa." Het financieel steunen van Oekraïne is dan "ook een investering in onze eigen veiligheid. Oekraïne steunen is juist."
Onomkeerbaar
Bovendien zijn de kosten voor steun aan Oekraïne "veel, veel lager dan de kosten die we zouden moeten maken als we Poetin zijn gang laten gaan."
Eerder dinsdag zei Rutte dat Oekraïne bij de NAVO hoort. Hij herhaalde tijdens zijn persconferentie de in juli gemaakte afspraak tussen de 32 bondgenoten dat de toekomstige NAVO-toetreding van Oekraïne onomkeerbaar is. Hij wilde niet ingaan op welke stappen daarvoor moeten worden gezet. "Ik wil nu niet ingaan op wat voor wegen er zijn naar het NAVO-lidmaatschap, omdat er hier zoveel mogelijkheden en opties zijn. Het hangt natuurlijk ook sterk af van het Oekraïense leiderschap."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
6 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
11 uur geledenHOUTEN (ANP) - Na zonsondergang zondag koelt het flink af, en tijdens koningsnacht blijft het droog. Maandag, Koningsdag, begint zonnig en fris, met in de middag grote temperatuurverschillen door het land. Later op de dag komt er meer bewolking, met af en toe een bui, verwacht Weeronline.
11 uur geleden