NAVO-baas Rutte wil dat China stopt met steun Rusland
BRUSSEL (ANP) - Secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte vindt dat China moet stoppen met het leveren van materialen waarmee Rusland, de agressor in de oorlog tegen Oekraïne, wapens en oorlogsmaterieel kan maken. "China kan het grootste conflict in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog niet blijven voeden." Dat zei hij tijdens zijn eerste persconferentie op het hoofdkwartier van de NAVO.
"Door zijn steun aan de militaire industrie van Rusland is China een beslissende leverancier geworden van Ruslands oorlog in Oekraïne", zei Rutte.
Rutte refereerde aan een bezoek aan China in zijn vorige rol als Nederlands minister-president. "Ik had daar discussies met de hoogste leiders. Ik heb gezegd dat ik niet begrijp hoe hechte vrienden, want dat is hoe zij mij noemen, ons in Europa zo in gevaar kunnen brengen door steun aan Rusland te geven. Ik heb gezegd dat het moet stoppen dat zij micro-elektronica, ruwe grondstoffen leveren en dual-use materialen leveren." Dual-use materialen zijn goederen zoals batterijen, die zowel een burgergebruik als een militair gebruik kunnen hebben.
'Vitaal belang'
Rutte noemde ook wapenleveranties van Noord-Korea en Iran aan Rusland en wees erop dat de drie landen Noord-Korea, Iran en China hun bijdrage aan de Russische wapenindustrie "niet voor niets krijgen". Volgens Rutte moet Rusland deze drie landen in ruil helpen om militaire programma's te ontwikkelen, "inclusief raketprogramma's en nucleaire programma's".
Rutte benadrukte dat "een onafhankelijk en democratisch Oekraïne van vitaal belang is voor vrede en stabiliteit in Europa." Het financieel steunen van Oekraïne is dan "ook een investering in onze eigen veiligheid. Oekraïne steunen is juist."
Onomkeerbaar
Bovendien zijn de kosten voor steun aan Oekraïne "veel, veel lager dan de kosten die we zouden moeten maken als we Poetin zijn gang laten gaan."
Eerder dinsdag zei Rutte dat Oekraïne bij de NAVO hoort. Hij herhaalde tijdens zijn persconferentie de in juli gemaakte afspraak tussen de 32 bondgenoten dat de toekomstige NAVO-toetreding van Oekraïne onomkeerbaar is. Hij wilde niet ingaan op welke stappen daarvoor moeten worden gezet. "Ik wil nu niet ingaan op wat voor wegen er zijn naar het NAVO-lidmaatschap, omdat er hier zoveel mogelijkheden en opties zijn. Het hangt natuurlijk ook sterk af van het Oekraïense leiderschap."
Meer uit Binnenland
ALMERE (ANP) - Gemeenteraadsleden uit Almere zijn geschokt door de verdenking tegen hun 66-jarige oud-collega Jan B. Maandagochtend werd bekend dat hij ervan wordt verdacht twee kinderen, van 2 en 13 jaar, onzedelijk te hebben betast. Het 2-jarige kind zou hij hebben betast op de eerste dag dat hij als invalkracht op een Amsterdams kinderdagverblijf werkte.
27 minuten geledenALMERE (ANP) - De 66-jarige verdachte van het onzedelijk betasten van twee kinderen was van 2022 tot februari 2025 gemeenteraadslid voor 50PLUS in Almere. Dat bevestigen ingewijden. Eerder, van 2006 tot 2010, was hij daar raadslid voor de SP.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Nederlandse sterrenchef Nick Bril had te veel alcohol in zijn bloed toen hij hulpkok Joe Claridge overreed. Uit deskundige berekeningen op verzoek van de rechtbank van Antwerpen blijkt dat hij tussen 1,52 en 1,91 promille alcohol in zijn bloed had. Dat meldt persbureau Belga maandag in een verslag van de rechtszaak. De wettelijk toegestane limiet is 0,5 promille. De advocaten van Bril blijven erbij dat hij niet dronken was.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het reisadvies voor Saudi-Arabië aangescherpt naar oranje. Iran heeft het land meermaals bestookt met raketten en drones, nadat het zelf werd aangevallen door de Verenigde Staten en Israël.
2 uur geledenDOHA (ANP) - De Nederlandse ambassades in Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben Nederlanders opgeroepen om binnen te blijven en de aanwijzingen van de lokale autoriteiten op te volgen. Iran bestookt de landen met raketten en drones, nadat de Verenigde Staten en Israël de aanval hadden geopend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij Nederlandse alarmcentrales zijn sinds afgelopen weekend honderden meldingen binnengekomen naar aanleiding van de onrust in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om meldingen van Nederlanders die zijn gestrand in het gebied.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 66-jarige invalkracht op een kinderdagverblijf in Amsterdam wordt ervan verdacht twee kinderen onzedelijk te hebben betast. Daarnaast vervolgt het Openbaar Ministerie de verdachte uit Almere voor het maken van kinderporno waarbij nog twee andere kinderen betrokken zijn.
3 uur geleden