NAVO-baas Rutte wil dat China stopt met steun Rusland
BRUSSEL (ANP) - Secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte vindt dat China moet stoppen met het leveren van materialen waarmee Rusland, de agressor in de oorlog tegen Oekraïne, wapens en oorlogsmaterieel kan maken. "China kan het grootste conflict in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog niet blijven voeden." Dat zei hij tijdens zijn eerste persconferentie op het hoofdkwartier van de NAVO.
"Door zijn steun aan de militaire industrie van Rusland is China een beslissende leverancier geworden van Ruslands oorlog in Oekraïne", zei Rutte.
Rutte refereerde aan een bezoek aan China in zijn vorige rol als Nederlands minister-president. "Ik had daar discussies met de hoogste leiders. Ik heb gezegd dat ik niet begrijp hoe hechte vrienden, want dat is hoe zij mij noemen, ons in Europa zo in gevaar kunnen brengen door steun aan Rusland te geven. Ik heb gezegd dat het moet stoppen dat zij micro-elektronica, ruwe grondstoffen leveren en dual-use materialen leveren." Dual-use materialen zijn goederen zoals batterijen, die zowel een burgergebruik als een militair gebruik kunnen hebben.
'Vitaal belang'
Rutte noemde ook wapenleveranties van Noord-Korea en Iran aan Rusland en wees erop dat de drie landen Noord-Korea, Iran en China hun bijdrage aan de Russische wapenindustrie "niet voor niets krijgen". Volgens Rutte moet Rusland deze drie landen in ruil helpen om militaire programma's te ontwikkelen, "inclusief raketprogramma's en nucleaire programma's".
Rutte benadrukte dat "een onafhankelijk en democratisch Oekraïne van vitaal belang is voor vrede en stabiliteit in Europa." Het financieel steunen van Oekraïne is dan "ook een investering in onze eigen veiligheid. Oekraïne steunen is juist."
Onomkeerbaar
Bovendien zijn de kosten voor steun aan Oekraïne "veel, veel lager dan de kosten die we zouden moeten maken als we Poetin zijn gang laten gaan."
Eerder dinsdag zei Rutte dat Oekraïne bij de NAVO hoort. Hij herhaalde tijdens zijn persconferentie de in juli gemaakte afspraak tussen de 32 bondgenoten dat de toekomstige NAVO-toetreding van Oekraïne onomkeerbaar is. Hij wilde niet ingaan op welke stappen daarvoor moeten worden gezet. "Ik wil nu niet ingaan op wat voor wegen er zijn naar het NAVO-lidmaatschap, omdat er hier zoveel mogelijkheden en opties zijn. Het hangt natuurlijk ook sterk af van het Oekraïense leiderschap."
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het noorden en noordoosten van het land kan het maandag plaatselijk glad zijn door ijzel. Die gladheid is in de middag op de meeste plaatsen weer voorbij. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor Groningen, Drenthe, Friesland en de Waddeneilanden.
33 minuten geledenLOS ANGELES (ANP) - De Nederlandse producer Roshwita Bacha, beter bekend onder haar artiestennaam Roselilah, heeft een Grammy gewonnen voor haar samenwerking met de Amerikaanse rapper Kendrick Lamar. Het nummer luther, waarop ook zangeres SZA te horen is, kreeg een onderscheiding voor Record of the Year.
43 minuten geledenROCKANJE (ANP) - De grote woningbrand in Rockanje (Zuid-Holland) is onder controle. De brandweer gaf rond 23.40 uur het sein brand meester, meldt de veiligheidsregio. Bij de brand raakte een persoon gewond. Het betrof de bewoner van het huis waar de brand uitbrak. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht voor controle.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een "fundamentele koerswijziging" is nodig voor steun van GroenLinks-PvdA. Die boodschap bracht partijleider Jesse Klaver over aan coalitiepartijen D66, VVD en CDA op een bijeenkomst in Utrecht. "Verwar onze uitgestoken hand niet met een blanco cheque."
13 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Voorzitter Johan Vollenbroek van Mobilisation for the Environment (MOB) vindt het nieuwe coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "een heilloze voortzetting van falend beleid".
21 uur geledenALBLASSERDAM (ANP) - In het Zuid-Hollandse Alblasserdam woedt een brand in een bedrijfspand, meldt de veiligheidsregio. Die adviseert omwonenden om ramen en deuren te sluiten wegens rookontwikkeling.
1 dag geledenSPRANG-CAPELLE (ANP) - De politie heeft zaterdag in het Brabantse Sprang-Capelle een verdachte aangehouden die wordt verdacht van poging tot doodslag of moord. Bij de aanhouding werd een schot gelost, maar niemand raakte gewond.
1 dag geleden