NAVO-baas Rutte: we moeten luchtruim beschermen en veilig houden
BRUSSEL (ANP) - De dronemuur die de EU aan de oostflank van Europa wil realiseren is "actueel en noodzakelijk", zei NAVO-baas Mark Rutte voor het begin van het overleg met de Europese Commissie. Dat plan is vrijdag voor het eerst besproken met tien EU-lidstaten en de NAVO. "We moeten ons luchtruim veilig houden en beschermen", zei Rutte.
Hij verwees naar de drones die de afgelopen periode het luchtruim van Polen en Denemarken en de MiG-straaljagers die het luchtruim van Estland hebben geschonden. "In Denemarken onderzoeken we nog steeds wat erachter zit, maar als het om Polen en Estland gaat, is het duidelijk dat het de Russen zijn."
Een dronemuur is ook belangrijk omdat "we geen miljoenen euro's of dollars kunnen uitgeven aan raketten om de drones uit te schakelen die slechts een paar duizend dollar kosten", zei Rutte verder.
'Keerpunt'
In het overleg van de Europese Commissie en Rutte dinsdag wordt de veiligheidssituatie in de EU besproken.
Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is ervan overtuigd dat "we op een keerpunt in het conflict" tussen Rusland en Oekraïne staan. De EU-sancties tegen Rusland werken en raken het land economisch zwaar, zei ze.
Verbod import LNG
"We moeten de druk dus verhogen", zei de politica. Het negentiende sanctiepakket is daarin volgens haar belangrijk. Het verbod op import van vloeibaar aardgas (LNG) uit Rusland naar de EU is daar een belangrijk onderdeel van. De EU-lidstaten zijn het nog niet eens over dat pakket.
Daarnaast moet de militaire steun aan Oekraïne worden opgevoerd, benadrukte ze.
Tijdens de informele EU-top woensdag in Kopenhagen spreken de EU-regeringsleiders verder over de dronemuur en de veiligheid in de EU.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
5 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.
7 uur geleden