NAVO-baas: reden voor voorzichtig optimisme over Rusland
BRUSSEL (ANP) - De NAVO ziet "reden voor voorzichtig optimisme" over een vreedzame uitweg uit het hoogopgelopen conflict met Rusland. De westerse alliantie bespeurt gunstige signalen uit Moskou. Maar daarvan is aan de grens met Oekraïne, waar Rusland de afgelopen tijd een grote troepenmacht heeft samengetrokken, nog niets te zien, zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg. De Russische militaire druk op Oekraïne is volgens hem nog niet verminderd.
Rusland kondigde dinsdagochtend het vertrek aan van een deel van zijn troepen in de grensstreek. Die zouden hun oefeningen hebben afgerond en terugkeren naar hun legerkampen elders in het land. Een dag eerder maakte het Kremlin duidelijk dat het nog altijd wil zoeken naar een diplomatieke oplossing.
Vooral dat laatste boezemt de NAVO enig vertrouwen in dat Rusland ervan wil afzien om het conflict gewapenderhand aan te gaan, zegt Stoltenberg. "Rusland heeft nog de tijd om terug te deinzen voor de afgrond, te stoppen met de oorlogsvoorbereidingen en te gaan werken aan een vreedzame oplossing."
Afwachten
Stoltenberg moet nog zien of de dreigende Russische troepenmacht in de grensstreek met Oekraïne zich inderdaad terugtrekt. Hij waarschuwt dat het vertrek van militairen alleen ook niet werkelijk kan geruststellen. Dan moeten ook de tanks, raketten en ander zwaar materieel worden teruggetrokken. Anders "kunnen ze gemakkelijk binnen een paar dagen weer terug zijn" en blijft de dreiging dus bestaan.
In december heeft Rusland ook al eens gezegd troepen terug te trekken en toen bleek dat niet te kloppen, zegt de Amerikaanse NAVO-ambassadeur Julianne Smith. "Dus we willen dat controleren." Ze denkt "in een dag of twee" meer te weten.
Aanval
"De afgelopen weken en dagen hebben we juist het omgekeerde gezien" van een vermindering van het troepental, memoreert Stoltenberg. "Alles staat klaar voor een aanval", waarschuwt de Noorse secretaris-generaal nog maar eens.
Stoltenberg waarschuwt ook dat een oplossing juist uit zicht raakt als Rusland de delen van Oekraïne die in handen zijn van pro-Russische rebellen erkent als onafhankelijk, zoals het Russische parlement dinsdag heeft gevraagd. Dat zou "opnieuw een schaamteloze schending zijn van de soevereiniteit van Oekraïne", van het internationaal recht en van de afspraken die Moskou en Kiev eerder hebben gemaakt om het conflict in het oosten van het land op te lossen.
De NAVO nodigde Rusland eerder uit voor nader overleg over onder meer wederzijdse openheid over oefeningen en arsenalen en over wapenbeheersing, maar het bondgenootschap wacht volgens Stoltenberg nog op antwoord.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zegt het gastransport naar Oekraïne geleidelijk op te schorten tot er weer olie vloeit door de Droezjba-pijpleiding. Die bij een aanval beschadigde verbinding levert Russische olie via Oekraïne naar onder meer Hongarije. De pijpleiding is al weken een twistpunt tussen de Ruslandgezinde regering van de Hongaarse premier Viktor Orbán en Kyiv.
37 minuten geledenISLAMABAD/TEHERAN (ANP/RTR) - Er zijn geen directe of indirecte contacten tussen Iran en de VS volgens de Iraanse ambassadeur in Pakistan, Reza Amiri Moghadam. Hij voegt eraan toe dat bevriende landen proberen een basis te leggen voor een dialoog tussen Teheran en Washington, om een einde te maken aan de oorlog die Iran is opgelegd.
38 minuten geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De huidige oorlog in het Midden-Oosten stelt de wereld mogelijk voor "veel grotere" problemen dan de Amerikaanse invasie van Irak in 2003. Dat zei de Spaanse premier Pedro Sánchez tegenover het parlement. "Dit is niet hetzelfde scenario als de illegale oorlog in Irak. We staan voor iets veel ergers, veel ergers, met in potentie gevolgen die veel breder en verder strekken", aldus Sánchez.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie heeft in Londen twee mannen aangehouden in verband met de brandstichting in geparkeerde ambulances van een Joodse vrijwilligersorganisatie afgelopen maandag. De zaak wordt gezien als een "antisemitisch haatmisdrijf".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Iran een vijftienpuntenplan voor een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten voorgelegd. Dat meldt The New York Times op basis van ingewijden. Het plan zou zijn overhandigd door Pakistan, dat dinsdag al aankondigde "klaar te zijn" de rol van gastland op zich te nemen voor mogelijke vredesgesprekken.
3 uur geledenTSJERNIHIV (ANP/RTR) - Bijna 150.000 Oekraïners zitten zonder stroom door een Russische aanval op energievoorzieningen bij Tsjernihiv, meldt de regionale netbeheerder. De gouverneur van de aan Rusland en Belarus grenzende regio meldde eerder deze week ook al grootschalige stroomuitval, toen door een droneaanval.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse leger heeft de Verenigde Staten bespot om uitlatingen over mogelijke onderhandelingen over het conflict in het Midden-Oosten. Volgens Iraanse staatsmedia zei hij dat Washington "met zichzelf onderhandelt".
4 uur geleden