NAVO-ambassadeur VS: opvolging NAVO-chef liefst dit voorjaar
BRUSSEL (ANP) - De NAVO geeft misschien dit voorjaar duidelijkheid aan demissionair premier Mark Rutte of hij of iemand anders de opvolger wordt van NAVO-chef Jens Stoltenberg. De NAVO wil het proces liefst "in het eerste kwart van dit kalenderjaar" afronden, zegt de Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO Julianne Smith. Op dit moment is demissionair premier Rutte de enige bekende kandidaat voor de topfunctie.
"Dat is geen geheim", aldus Smith, in de aanloop van een bijeenkomst van NAVO-ministers van defensie op woensdag en donderdag. Rutte "is een van de personen waar de alliantie naar kijkt, maar het is een nog lopend proces. We kijken ernaar uit dit proces af te ronden."
Smith reageerde ook op de oproep van de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump aan Rusland dat het "mag doen wat het wil" met NAVO-landen die minder aan hun defensie uitgeven dan de door het bondgenootschap afgesproken 2 procent van het bruto binnenlands product. Die uitspraken noemt ze "gevaarlijk en ronduit onverantwoordelijk". De NAVO heeft afgesproken dat zodra een van de bondgenoten wordt aangevallen, de andere zullen bijspringen.
Hoeksteen
Trump deed de uitspraak afgelopen weekend. De Amerikaanse ambassadeur onderstreepte dat een "aanmoediging voor het Kremlin om een NAVO-bondgenoot of grondgebied van de alliantie aan te vallen onze militairen, Amerikaanse militairen en die van onze bondgenoten, in groter gevaar brengt".
Verwijzend naar frustratie bij sommige Amerikaanse politici dat niet alle NAVO-landen genoeg investeren in defensie, zegt ze dat "bondgenootschappen, en met name het NAVO-bondgenootschap, een hoeksteen zijn van het Amerikaanse buitenlandse beleid. Dergelijke bondgenootschappen zijn Amerika's sterkte. Het zijn geen liefdadigheidsprojecten".
Meer uit Buitenland
HELSINGBORG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte is blij met de aankondiging van de Verenigde Staten extra troepen naar Polen te sturen. "Dat verwelkom ik zeer", zei Rutte voor aanvang van een vergadering met de buitenlandministers van de NAVO-landen. "Onze militaire commandanten nemen alle details door, maar ik verwelkom dat natuurlijk."
9 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump bedankt voor het sturen van extra militairen naar Polen. "Goede allianties zijn gebaseerd op samenwerking, wederzijds respect en inzet voor gezamenlijke veiligheid", aldus Nawrocki.
49 minuten geledenRIGORES (ANP/AFP) - Zeker 19 mensen werden woensdag gedood bij een aanval op een palmolieplantage in het noorden van Honduras, maakten de autoriteiten donderdag bekend.
2 uur geledenSTARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - ​Ondanks dat Iran en de Verenigde Staten nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz, zijn er "goede tekenen" in de besprekingen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio donderdag gezegd.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
10 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
10 uur geleden