
NAVO-ambassadeur VS: opvolging NAVO-chef liefst dit voorjaar
BRUSSEL (ANP) - De NAVO geeft misschien dit voorjaar duidelijkheid aan demissionair premier Mark Rutte of hij of iemand anders de opvolger wordt van NAVO-chef Jens Stoltenberg. De NAVO wil het proces liefst "in het eerste kwart van dit kalenderjaar" afronden, zegt de Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO Julianne Smith. Op dit moment is demissionair premier Rutte de enige bekende kandidaat voor de topfunctie.
"Dat is geen geheim", aldus Smith, in de aanloop van een bijeenkomst van NAVO-ministers van defensie op woensdag en donderdag. Rutte "is een van de personen waar de alliantie naar kijkt, maar het is een nog lopend proces. We kijken ernaar uit dit proces af te ronden."
Smith reageerde ook op de oproep van de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump aan Rusland dat het "mag doen wat het wil" met NAVO-landen die minder aan hun defensie uitgeven dan de door het bondgenootschap afgesproken 2 procent van het bruto binnenlands product. Die uitspraken noemt ze "gevaarlijk en ronduit onverantwoordelijk". De NAVO heeft afgesproken dat zodra een van de bondgenoten wordt aangevallen, de andere zullen bijspringen.
Hoeksteen
Trump deed de uitspraak afgelopen weekend. De Amerikaanse ambassadeur onderstreepte dat een "aanmoediging voor het Kremlin om een NAVO-bondgenoot of grondgebied van de alliantie aan te vallen onze militairen, Amerikaanse militairen en die van onze bondgenoten, in groter gevaar brengt".
Verwijzend naar frustratie bij sommige Amerikaanse politici dat niet alle NAVO-landen genoeg investeren in defensie, zegt ze dat "bondgenootschappen, en met name het NAVO-bondgenootschap, een hoeksteen zijn van het Amerikaanse buitenlandse beleid. Dergelijke bondgenootschappen zijn Amerika's sterkte. Het zijn geen liefdadigheidsprojecten".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump roept Spanje op zijn verzet tegen de nieuwe NAVO-norm te staken. "Ik vind dat Spanje moet betalen wat de rest betaalt", zei Trump tegen journalisten. "Spanje is berucht omdat het zo weinig betaalt."
8 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft tijdens een zeldzaam bezoek aan Turkije met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan gesproken over het verbeteren van de betrekkingen. Volgens Armenië was het een "historische" ontmoeting tussen de leiders van de twee buurlanden, die historisch een zeer moeizame relatie hebben.
9 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA/RTR) - De Franse, Duitse en Britse minister van Buitenlandse Zaken hebben na een overleg met hun Iraanse ambtgenoot gezegd dat ze de gesprekken met Iran over het nucleaire programma gaande willen houden. De ministers spraken vrijdag in Genève, samen met EU-buitenlandchef Kaja Kallas, drie uur lang over de oorlog tussen Iran en Israël en over hoe die diplomatiek beëindigd zou kunnen worden. De Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi zei na afloop ook bereid te zijn om verder te praten.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft bevolen dat de prominente pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil wordt vrijgelaten.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider Eyal Zamir zei vrijdag dat zijn land zich moet voorbereiden op een langdurige oorlog met Iran.
12 uur geledenBRUGGE (ANP) - De Spaanse koning Felipe heeft gewaarschuwd dat het versterken van de Europese defensie een "reële en dreigende noodzaak" is. Dat zei de Spaanse vorst in een toespraak bij het Europacollege in Brugge. Het Spaanse kabinet verzet zich binnen de NAVO juist tegen hogere defensiebudgetten. Daarmee dreigt het de komende NAVO-top in Den Haag te verstoren.
12 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - De Roemeense president Nicusor Dan heeft de liberale politicus Ilie Bolojan benoemd als nieuwe premier. Zijn benoeming volgt op wekenlange onderhandelingen gericht op het vormen van een nieuwe regering na maanden van politieke onrust.
12 uur geleden