Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-ambassadeur VS: opvolging NAVO-chef liefst dit voorjaar

NAVO-ambassadeur VS: opvolging NAVO-chef liefst dit voorjaar

BRUSSEL (ANP) - De NAVO geeft misschien dit voorjaar duidelijkheid aan demissionair premier Mark Rutte of hij of iemand anders de opvolger wordt van NAVO-chef Jens Stoltenberg. De NAVO wil het proces liefst "in het eerste kwart van dit kalenderjaar" afronden, zegt de Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO Julianne Smith. Op dit moment is demissionair premier Rutte de enige bekende kandidaat voor de topfunctie.

"Dat is geen geheim", aldus Smith, in de aanloop van een bijeenkomst van NAVO-ministers van defensie op woensdag en donderdag. Rutte "is een van de personen waar de alliantie naar kijkt, maar het is een nog lopend proces. We kijken ernaar uit dit proces af te ronden."

Smith reageerde ook op de oproep van de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump aan Rusland dat het "mag doen wat het wil" met NAVO-landen die minder aan hun defensie uitgeven dan de door het bondgenootschap afgesproken 2 procent van het bruto binnenlands product. Die uitspraken noemt ze "gevaarlijk en ronduit onverantwoordelijk". De NAVO heeft afgesproken dat zodra een van de bondgenoten wordt aangevallen, de andere zullen bijspringen.

Hoeksteen

Trump deed de uitspraak afgelopen weekend. De Amerikaanse ambassadeur onderstreepte dat een "aanmoediging voor het Kremlin om een NAVO-bondgenoot of grondgebied van de alliantie aan te vallen onze militairen, Amerikaanse militairen en die van onze bondgenoten, in groter gevaar brengt".

Verwijzend naar frustratie bij sommige Amerikaanse politici dat niet alle NAVO-landen genoeg investeren in defensie, zegt ze dat "bondgenootschappen, en met name het NAVO-bondgenootschap, een hoeksteen zijn van het Amerikaanse buitenlandse beleid. Dergelijke bondgenootschappen zijn Amerika's sterkte. Het zijn geen liefdadigheidsprojecten".

Meer uit Buitenland

Lichaam tweede vermiste Amerikaanse militair gevonden in Marokko

TAN TAN (ANP) - Het lichaam van de tweede Amerikaanse militair die begin mei vermist raakte in Marokko tijdens een militaire oefening, is gevonden. Dat melden de Marokkaanse strijdkrachten.

23 minuten geleden
VAE ontkennen berichten over geheim bezoek Netanyahu

ABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) ontkennen de berichten dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu onlangs het land heeft bezocht. Het kantoor van de Israëlische premier zei woensdag dat Netanyahu in het geheim een ontmoeting had gehad met de president van de VAE.

28 minuten geleden
Bloomberg: onderzoek hantavirusvaccin werd gestaakt om geldtekort

SANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.

3 uur geleden
Regisseur krijgt 2 jaar cel voor leveren drugs aan Matthew Perry

LOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.

3 uur geleden
Britse media: minister gaat Starmers positie donderdag uitdagen

LONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.

5 uur geleden
Libanon: Israël verwoestte duizenden huizen sinds begin bestand

BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.

5 uur geleden
Hongarije ontbiedt Russische ambassadeur om aanval op Oekraïne

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.

5 uur geleden