Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NAVO-ambassadeur VS: opvolging NAVO-chef liefst dit voorjaar

NAVO-ambassadeur VS: opvolging NAVO-chef liefst dit voorjaar

BRUSSEL (ANP) - De NAVO geeft misschien dit voorjaar duidelijkheid aan demissionair premier Mark Rutte of hij of iemand anders de opvolger wordt van NAVO-chef Jens Stoltenberg. De NAVO wil het proces liefst "in het eerste kwart van dit kalenderjaar" afronden, zegt de Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO Julianne Smith. Op dit moment is demissionair premier Rutte de enige bekende kandidaat voor de topfunctie.

"Dat is geen geheim", aldus Smith, in de aanloop van een bijeenkomst van NAVO-ministers van defensie op woensdag en donderdag. Rutte "is een van de personen waar de alliantie naar kijkt, maar het is een nog lopend proces. We kijken ernaar uit dit proces af te ronden."

Smith reageerde ook op de oproep van de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump aan Rusland dat het "mag doen wat het wil" met NAVO-landen die minder aan hun defensie uitgeven dan de door het bondgenootschap afgesproken 2 procent van het bruto binnenlands product. Die uitspraken noemt ze "gevaarlijk en ronduit onverantwoordelijk". De NAVO heeft afgesproken dat zodra een van de bondgenoten wordt aangevallen, de andere zullen bijspringen.

Hoeksteen

Trump deed de uitspraak afgelopen weekend. De Amerikaanse ambassadeur onderstreepte dat een "aanmoediging voor het Kremlin om een NAVO-bondgenoot of grondgebied van de alliantie aan te vallen onze militairen, Amerikaanse militairen en die van onze bondgenoten, in groter gevaar brengt".

Verwijzend naar frustratie bij sommige Amerikaanse politici dat niet alle NAVO-landen genoeg investeren in defensie, zegt ze dat "bondgenootschappen, en met name het NAVO-bondgenootschap, een hoeksteen zijn van het Amerikaanse buitenlandse beleid. Dergelijke bondgenootschappen zijn Amerika's sterkte. Het zijn geen liefdadigheidsprojecten".

Meer uit Buitenland

Meerdere slachtoffers bij schietpartij Amerikaanse universiteit

PROVIDENCE (ANP) - Bij een schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown zijn twee doden gevallen, bevestigt de burgemeester van de plaats Providence. Acht gewonden verkeren in kritieke toestand.

3 uur geleden
Bild: groep beraamde aanslag op kerstmarkt Zuid-Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.

6 uur geleden
VN-chef vol afschuw over dodelijke aanslag op blauwhelmen Soedan

NEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.

6 uur geleden
IS'er schiet in Syrië Amerikaanse militairen dood

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.

10 uur geleden
Israël claimt topman Hamas te hebben gedood in Gaza

TEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.

12 uur geleden
Onstuimig weer op Canarische Eilanden, sneeuw vanaf 1400 meter

SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.

13 uur geleden
Merz: waarschuwt partijgenoten voor Poetin en Europese toekomst

MÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.

13 uur geleden