Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Navalny wordt vrijdag begraven in Moskou

Navalny wordt vrijdag begraven in Moskou

MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny wordt vrijdag begraven in Moskou. Zijn woordvoerster maakte bekend dat dan een afscheidsplechtigheid wordt gehouden in een kerk. Daarna wordt de politicus begraven in de hoofdstad.

De kerkdienst begint 12.00 uur onze tijd in een zuidoostelijk stadsdeel in een grote Russisch-orthodoxe kerk. Daarna wordt de op 16 februari in gevangenschap overleden oppositieleider begraven op de Borisovskoje begraafplaats, ook in de zuidoostelijke buitenwijken van de stad.

De 47-jarige Navalny overleed in een gevangenis bij de poolcirkel, circa 1900 kilometer van Moskou. Zijn lichaam werd volgens de autoriteiten uitvoerig onderzocht en de nabestaanden moesten lang op vrijgave wachten. Hij zou volgens de autoriteiten een natuurlijke dood zijn gestorven. Zijn gezondheid was volgens medestanders al tijden zwak en hij zou "langzaam vermoord" zijn. Maar zijn moeder beschreef hem kort voor zijn overlijden als "levend, gezond en vrolijk". Volgens zijn naaste medewerkers werd er al geruime tijd met Washington en Berlijn onderhandeld over de vrijlating van onder anderen Navalny in ruil voor de vrijlating van een Rus die in Duitsland gevangen zit.

Navalny werd na zijn terugkeer begin 2021 uit Duitsland vastgezet en in omstreden processen tot lange celstraffen veroordeeld. Hij was in 2020 op campagne in het oosten van Rusland aangevallen met een levensgevaarlijk gif en de Russische regering liet hem voor behandeling naar Duitsland gaan. Hij is meerdere malen fysiek aangevallen in zijn loopbaan als politicus en als bestrijder van corruptie en machtsmisbruik waar hij prominenten op sociale media van beschuldigde. Politiek was hij sinds het begin van de eeuw actief, eerst in de gemeentelijke en regionale politiek van Moskou. Later werd hij in de nationale politiek het boegbeeld van de oppositie tegen president Vladimir Poetin.

Meer uit Buitenland

Canada en Turkije halen banden aan bij bezoek Carney aan Erdogan

ANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Canada en Turkije gaan meer met elkaar samenwerken, vooral op het gebied van handel, energie en defensie. De Canadese premier Mark Carney was op bezoek bij de Turkse president Recep Tayyip Erdogan om de nauwere samenwerking te bezegelen.

44 minuten geleden
Studentenprotest in Parijs mag van rechter toch doorgaan

PARIJS (ANP) - Een studentenprotest in de binnenstad van Parijs mag donderdag toch doorgaan. Een rechter heeft het verbod opgeschort, schrijven Franse media. Het protest moest om 14.00 uur van start gaan, maar werd rond dat tijdstip goedgekeurd. Volgens Le Parisien is de mars van de studentenbeweging Interfac inmiddels begonnen.

3 uur geleden
Zelensky beticht Rusland van inzet clustermunitie tegen Kyiv

KYIV (ANP) - Bij de nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne zijn drie ballistische raketten met clustermunitie ingezet. Dat schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Dergelijke munitie springt open voordat ze inslaat, om uiteen te vallen in meerdere kleinere springkoppen en zo meer schade aan te richten.

3 uur geleden
Versterking Frontex baart deel Europarlementariërs grote zorgen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie presenteert komende week haar nieuwe voorstel voor versterking van de EU-grensbewakingsdienst Frontex. De Groenen maken zich grote zorgen over wat er tot nu toe over bekend is, onder wie de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (PRO). Zij waarschuwt op voorhand voor de schending van het EU-recht en de mensenrechten als Frontex een stevigere rol krijgt bij het uitzetten van afgewezen asielzoekers naar landen buiten de EU.

4 uur geleden
Zwitserland en Oostenrijk bevestigen vrijlating ontvoerde vrouwen

BENGHAZI (ANP/AFP) - Een Zwitserse en Oostenrijkse vrouw die meer dan anderhalf jaar geleden werden ontvoerd in Niger, zijn vrijgelaten. Dit meldden de Zwitserse en Oostenrijkse autoriteiten. De 69-jarige Zwitserse Claudia Abbt en de 76-jarige Oostenrijkse Eva Gretzmacher zouden in de Libische stad Benghazi zijn aangekomen.

4 uur geleden
Macron verbiedt demonstraties door andere partijen dan vakbonden

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron verbiedt komende dagen demonstraties die niet zijn georganiseerd door vakbonden. Dat zegt het Franse staatshoofd na afloop van een ingelaste veiligheidsraad. Hij voegt eraan toe dat zijn regering "conclusies trekt" na de uit de hand gelopen demonstraties van afgelopen weekend.

5 uur geleden
Lyon verbiedt alle protesten zaterdag om onrust te voorkomen

LYON (ANP) - De Franse stad Lyon heeft alle protesten voor komende zaterdag verboden, nadat demonstraties vorige week uitmondden in grootschalig geweld. 'Gele hesjes' hebben weer door het hele land acties aangekondigd.

5 uur geleden