Navalny wordt vrijdag begraven in Moskou
MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny wordt vrijdag begraven in Moskou. Zijn woordvoerster maakte bekend dat dan een afscheidsplechtigheid wordt gehouden in een kerk. Daarna wordt de politicus begraven in de hoofdstad.
De kerkdienst begint 12.00 uur onze tijd in een zuidoostelijk stadsdeel in een grote Russisch-orthodoxe kerk. Daarna wordt de op 16 februari in gevangenschap overleden oppositieleider begraven op de Borisovskoje begraafplaats, ook in de zuidoostelijke buitenwijken van de stad.
De 47-jarige Navalny overleed in een gevangenis bij de poolcirkel, circa 1900 kilometer van Moskou. Zijn lichaam werd volgens de autoriteiten uitvoerig onderzocht en de nabestaanden moesten lang op vrijgave wachten. Hij zou volgens de autoriteiten een natuurlijke dood zijn gestorven. Zijn gezondheid was volgens medestanders al tijden zwak en hij zou "langzaam vermoord" zijn. Maar zijn moeder beschreef hem kort voor zijn overlijden als "levend, gezond en vrolijk". Volgens zijn naaste medewerkers werd er al geruime tijd met Washington en Berlijn onderhandeld over de vrijlating van onder anderen Navalny in ruil voor de vrijlating van een Rus die in Duitsland gevangen zit.
Navalny werd na zijn terugkeer begin 2021 uit Duitsland vastgezet en in omstreden processen tot lange celstraffen veroordeeld. Hij was in 2020 op campagne in het oosten van Rusland aangevallen met een levensgevaarlijk gif en de Russische regering liet hem voor behandeling naar Duitsland gaan. Hij is meerdere malen fysiek aangevallen in zijn loopbaan als politicus en als bestrijder van corruptie en machtsmisbruik waar hij prominenten op sociale media van beschuldigde. Politiek was hij sinds het begin van de eeuw actief, eerst in de gemeentelijke en regionale politiek van Moskou. Later werd hij in de nationale politiek het boegbeeld van de oppositie tegen president Vladimir Poetin.
Meer uit Buitenland
STUTTGART (ANP/DPA) - De Groenen hebben in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg een nipte overwinning behaald op de CDU van bondskanselier Friedrich Merz. Volgens de maandagochtend gepubliceerde voorlopige uitslag behaalden de Groenen 30,2 procent van de stemmen tegenover 29,7 procent voor de CDU.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Bij twee Israëlische aanvallen in Gaza zijn zondag zes Palestijnen omgekomen. Onder de doden zijn twee minderjarigen. Dat melden lokale gezondheidsautoriteiten. Het waren volgens hen de dodelijkste aanvallen in Gaza sinds het begin van de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een Amerikaanse aanval op een boot in de oostelijke Stille Oceaan zijn zondag zes mensen omgekomen. Volgens het Amerikaanse leger was de boot betrokken bij drugshandel.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.
5 uur geledenGLASGOW (ANP) - Een grote brand nabij het centraal station van Glasgow heeft zondagavond voor grote problemen gezorgd voor treinreizigers, met tientallen annuleringen tot gevolg. Dat melden Britse media waaronder BBC en Sky News.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mojtaba Khamenei, een van de zonen van Ali Khamenei, is gekozen tot nieuwe opperste leider van Iran. Dat heeft de daartoe bevoegde Assemblee van Experts bekendgemaakt via Iraanse staatsmedia. Volgens ayatollah Hosseinali Eshkevari wordt de naam Khamenei als leider van Iran daarmee doorgezet.
8 uur geledenKOBLENZ (ANP/DPA/BELGA) - Volgens de politie hebben fragmenten van een meteoriet daken en huizen beschadigd in verschillende delen van de Zuidwest-Duitse deelstaat Rijnland-Palts.
8 uur geleden