Navalni voor het eerst op video na wekenlange vermissing
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalni is woensdag voor het eerst in een video verschenen sinds zijn vermissing. Zijn team maakte op 25 december bekend Navalni te hebben gevonden in een strafkamp ten noorden van de poolcirkel, nadat ze enkele weken niet wisten waar hij was en niet met hem in contact konden komen.
Navalni liet na de overplaatsing al van zich horen op sociale media, via zijn medewerkers, maar er waren nog geen nieuwe beelden van hem opgedoken. Hij verscheen dinsdag via video voor een rechter, in een zaak die hij had aangespannen over de manier waarop hij in gevangenschap wordt behandeld.
Volgens Navalni was hij in oktober onterecht een isolatiecel in gestuurd na het beledigen van een medewerker die zijn pen had afgenomen. Hij erkende te ver te zijn gegaan toen hij de medewerker een duivel, idioot en vogelverschrikker noemde. De rechter wees de klacht van Navalni af.
Zwaarste strafkolonies
De Kremlincriticus maakte tijdens de zitting grapjes, wat hij wel vaker doet. Hij liet de rechter lachen toen hij vroeg of zijn vorige strafkolonie een feest had gevierd om zijn vertrek en of er karaoke was. Ook maakte hij grapjes in gesprek met journalisten die de zitting op afstand volgden.
Navalni zit nu in een van de zwaarste strafkolonies van het land, op zo'n 1900 kilometer van Moskou. De 47-jarige Rus zit vast sinds januari 2021 en is sindsdien veroordeeld tot meer dan dertig jaar celstraf voor onder meer fraude en extremisme.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De man die heeft geschoten bij een mediadiner in Washington had het waarschijnlijk ook voorzien op president Donald Trump. Dat heeft waarnemend minister van Justitie Todd Blanche gezegd in een interview met het televisieprogramma Meet the Press van NBC News. Wat de reden was voor de aanval bij het Correspondents' Dinner, wordt nog onderzocht.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie heeft na het schietincident op het mediagala in Washington contact gehad met de Amerikaanse president Donald Trump. Voorzitter Ursula von der Leyen schrijft op X dat ze haar solidariteit heeft uitgesproken richting de Amerikaanse president. "We hebben benadrukt dat politiek geweld geen plaats heeft in onze democratieën."
6 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - De Russische parlementsvoorzitter heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un bedankt voor de "bevrijding van Koersk". Noord-Korea stuurde eerder troepen naar die Russische regio om tegen Oekraïne te vechten. "Koreaanse soldaten vochten zij aan zij met onze soldaten en officieren, en hebben Russisch grondgebied bevrijd van de Oekraïense nazi's", verklaarde politicus Vjatsjeslav Volodin volgens persbureau TASS tijdens een bezoek aan het buurland.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft geschokt gereageerd op de aanval op het mediagala met president Donald Trump. De secretaris-generaal schreef op X dat hij opgelucht is dat Trump, zijn echtgenote en de andere gasten veilig zijn. "Dit was een aanval op onze vrije en open samenlevingen. Wij staan voor de democratie en zijn solidair met de Verenigde Staten."
8 uur geleden