Navalni voor het eerst op video na wekenlange vermissing
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalni is woensdag voor het eerst in een video verschenen sinds zijn vermissing. Zijn team maakte op 25 december bekend Navalni te hebben gevonden in een strafkamp ten noorden van de poolcirkel, nadat ze enkele weken niet wisten waar hij was en niet met hem in contact konden komen.
Navalni liet na de overplaatsing al van zich horen op sociale media, via zijn medewerkers, maar er waren nog geen nieuwe beelden van hem opgedoken. Hij verscheen dinsdag via video voor een rechter, in een zaak die hij had aangespannen over de manier waarop hij in gevangenschap wordt behandeld.
Volgens Navalni was hij in oktober onterecht een isolatiecel in gestuurd na het beledigen van een medewerker die zijn pen had afgenomen. Hij erkende te ver te zijn gegaan toen hij de medewerker een duivel, idioot en vogelverschrikker noemde. De rechter wees de klacht van Navalni af.
Zwaarste strafkolonies
De Kremlincriticus maakte tijdens de zitting grapjes, wat hij wel vaker doet. Hij liet de rechter lachen toen hij vroeg of zijn vorige strafkolonie een feest had gevierd om zijn vertrek en of er karaoke was. Ook maakte hij grapjes in gesprek met journalisten die de zitting op afstand volgden.
Navalni zit nu in een van de zwaarste strafkolonies van het land, op zo'n 1900 kilometer van Moskou. De 47-jarige Rus zit vast sinds januari 2021 en is sindsdien veroordeeld tot meer dan dertig jaar celstraf voor onder meer fraude en extremisme.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt Nederlanders in Mexico voor bendegeweld. Zondag heeft de Mexicaanse politie de beruchte drugsbaas El Mencho gedood, waarna het op diverse plekken onrustig is geworden.
33 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - Een topfiguur van een drugskartel is omgekomen tijdens een inval van de Mexicaanse autoriteiten in de westelijke staat Jalisco. De Mexicaanse autoriteiten hebben dat bevestigd na berichtgeving van Mexicaanse media.
36 minuten geledenLONDEN (ANP) - De misdaadkomedie One Battle After Another is zondagavond de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de BAFTA's, de belangrijkste Britse filmprijzen. Het drama over een linkse revolutionair (Leonardo DiCaprio) die wordt opgejaagd door een gefrustreerde militair (Sean Penn), verzilverde zes van zijn dertien nominaties.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Activisten hebben in het Louvre in Parijs een foto van de Britse oud-prins Andrew opgehangen. Het gaat om een inmiddels bekende foto van afgelopen donderdag, waarop Andrew onderuitgezakt op de achterbank van zijn auto zit na een urenlang politieverhoor.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Meer dan tweehonderd politieke gevangenen in Venezuela zijn in hongerstaking gegaan om hun vrijlating te eisen. Dat zeggen familieleden van de gevangenen, enkele dagen nadat een nieuwe amnestiewet is ingegaan.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - In de Amerikaanse stad New York geldt vanaf vanavond (lokale tijd) een tijdelijk reisverbod vanwege een naderende winterstorm. Dat heeft burgemeester Zohran Mamdani aangekondigd in een persconferentie.
4 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben het kamp Al-Hol gesloten. In het kamp verbleven lange tijd familieleden van vermoedelijke IS-strijders. Eerder deze week haalde Syrië de laatste gevangenen weg uit het kamp.
5 uur geleden