Navalni voor de rechter in smaadzaak over beledigen veteraan
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De rechtszaak over het beledigen van een 95-jarige oorlogsveteraan door de Russische Kremlincriticus Aleksej Navalni is vrijdag begonnen. De 44-jarige oppositieleider is aanwezig in de rechtbank om zichzelf te verdedigen in de smaadzaak.
Navalni wordt ervan beschuldigd een aantal Russen in een reclamevideo van de regering, onder wie de veteraan uit de Tweede Wereldoorlog, te hebben beledigd. De Russen spraken zich uit voor het wijzigen van de grondwet waardoor president Poetin langer aan de macht kan blijven. Navalni omschreef hen op sociale media als een "schande voor ons land" en "verraders".
De politicus hoeft volgens zijn advocaat niet te vrezen voor een nieuwe gevangenisstraf. Het vergrijp kan momenteel worden bestraft met twee jaar cel, maar dat zou nog niet zo zijn geweest toen Navalni het twitterbericht verstuurde waarin hij kritiek uitte op zijn landgenoten. De wet zou pas later zijn aangepast om het mogelijk te maken verdachten op te sluiten.
De rechtbank doet vrijdag waarschijnlijk nog geen uitspraak in de zaak. Navalni werd dinsdag nog veroordeeld tot 3,5 jaar celstraf vanwege het schenden van de voorwaarden van zijn voorwaardelijke vrijlating. Hij moet nog twee jaar en acht maanden van die straf uitzitten, omdat hij al tien maanden in voorarrest heeft gezeten.
Meer uit Buitenland
NAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
51 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
5 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
8 uur geleden