Navalni 'min of meer' hersteld van hongerstaking
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalni is "min of meer" hersteld van zijn hongerstaking. Hij weegt inmiddels 82 kilo en eet normaal, zei het hoofd van Russische gevangenisdienst volgens persbureau TASS.
Navalni zit momenteel een gevangenisstraf van 2,5 jaar uit in een strafkolonie. Hij heeft volgens de autoriteiten de voorwaarden overtreden van een voorwaardelijke straf en moest daarom alsnog worden opgesloten. De oppositieleider en zijn aanhangers zeggen dat de beschuldigingen politiek gemotiveerd zijn. Navalni staat bekend als een uitgesproken criticus van het Kremlin.
De detentie van Navalni zorgt in Rusland voor onrust. Hij ging eind maart in hongerstaking om betere medische zorg te eisen voor zijn rug- en beenklachten. Aanhangers maakten zich ernstig zorgen over zijn verslechterende gezondheidstoestand en gingen de straat op. De oppositieleider beëindigde zijn actie eind april nadat hij in een ziekenhuis was behandeld.
Bondgenoten van Navalni zeggen dat hij 93 kilo woog aan het begin van zijn gevangenisstraf. Hij zou flink zijn afgevallen tijdens de hongerstaking en woog medio april nog maar 76 kilo. De politicus zag er mager uit toen hij eind vorige maand via een videoverbinding voor de rechter verscheen. Dat was zijn laatste publieke verschijning.
Terwijl Navalni achter de tralies zit, pakken de autoriteiten ook zijn medewerkers aan. Een rechter moet volgende maand besluiten of het netwerk van politieke kantoren en de anticorruptiestichting van de oppositieleider op de lijst mag worden gezet van "terroristische en extremistische" organisaties.
Het Russische parlement boog zich deze week over wetgeving die is bedoeld om leden van "extremistische organisaties" te weren uit de politiek. Zij mogen volgens de conceptwet geen parlementariërs worden. Een bondgenoot van Navalni, activist Ljoebov Sobol, sprak over een "ongrondwettige poging" om te voorkomen dat ze in september meedoet aan de parlementsverkiezingen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.
2 uur geledenSOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.
3 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft uitgehaald naar de Verenigde Staten vanwege de oorlog die het land samen met Israël voert tegen Iran. "Waanzin", aldus de Braziliaan, in een toespraak bij de opening van Hannover Messe, een grote handelsbeurs in de Duitse stad.
4 uur geledenHOUSTON (ANP) - Een van de wetenschappelijke instrumenten aan boord van de ruimtesonde Voyager 1 is uitgeschakeld. Het apparaat heeft vrijwel onafgebroken metingen verricht sinds de lancering in 1977. Zeven andere meetinstrumenten waren eerder al uitgezet, twee doen het nog. Volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA moet de stap energie aan boord sparen en het leven van de verkenner zo lang mogelijk rekken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse marine heeft "een gat in de machinekamer" geschoten van een onder Iraanse vlag varend vrachtschip, schrijft president Donald Trump op Truth Social. Het schip zou volgens Trump geprobeerd hebben de Amerikaanse zeeblokkade bij de Straat van Hormuz te doorbreken. "En dat is voor het schip niet goed afgelopen."
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft zijn leger geïnstrueerd om met "volle kracht" op te treden tegen dreigingen die uitgaan van Libanon, ondanks het daar geldende staakt-het-vuren, en huizen met de grond gelijk te maken die door Hezbollah worden gebruikt. Dat heeft de Israëlische minister van Defensie Israel Katz verklaard.
6 uur geleden