Natuurorganisaties zien te weinig wilskracht in plannen kabinet
DEN HAAG (ANP) - Hoewel het kabinet miljarden euro's uittrekt om de natuur te beschermen en het stikstofprobleem aan te pakken, zijn natuurorganisaties totaal niet tevreden over de plannen voor landbouw en natuur voor de komende jaren. Wereld Natuur Fonds, de Vogelbescherming, Natuurmonumenten en LandschappenNL verwijten het kabinet "een gebrek aan wilskracht".
De natuurorganisaties staan niet alleen in hun kritiek op het zogeheten Nationaal Strategisch Plan (NSP) voor de landbouw. Ook de Europese Commissie is er kritisch over. In een brief aan het Nederlandse kabinet constateerde het dagelijks bestuur van de EU "een gebrek aan concrete ambitie". De voorstellen gaan wat de commissie betreft "niet ver genoeg om de milieu-, biodiversiteits- en klimaatproblemen waarmee Nederland wordt geconfronteerd, aan te pakken".
In het regeerakkoord is het aanpakken van de te hoge uitstoot van schadelijke stikstofverbindingen (ammoniak, stikstofoxiden) en het herstellen van de natuur een speerpunt. Volgens de natuurorganisaties komen investeringen echter te laat op gang en zou het best sneller kunnen. Ze zouden graag zien dat het kabinet meer tempo maakt om bijvoorbeeld de landbouw rondom beschermde natuurgebieden natuurvriendelijk te maken. Door te schuiven met geldstromen, zouden in 2023 al maatregelen genomen kunnen worden die nu pas voor een jaar later zijn voorzien, stellen de organisaties.
"Met een ambitieuzer NSP is het mogelijk om versneld de uitstoot van stikstof te verminderen, om de klimaatverandering tegen te gaan en om de waterkwaliteit te verbeteren", aldus de natuurclubs. "Dit zijn allemaal zaken waar de natuur en de vele bedreigde soorten en ecosystemen veel baat bij hebben. Bovendien snakt de landbouwsector naar een heldere stip op de horizon met duidelijke doelstellingen en een visie voor de lange termijn. Dat is volstrekt onvoldoende opgenomen in het huidige NSP."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het eens over de koers die de EU moet volgen bij de vredesonderhandelingen over Oekraïne. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne tegen het ANP. De EU moet Oekraïne op alle mogelijke manieren blijven ondersteunen en Europa moet een rol blijven spelen bij de onderhandelingen over vrede, zei Van Weel. Ook moet snel een besluit worden genomen over de inzet van Russische bevroren tegoeden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van cyberaanvallen is steeds vaker te merken in het dagelijkse leven buiten de digitale wereld om, schrijft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in het jaarlijkse Cybersecuritybeeld. De incidenten hebben nog niet geleid tot "maatschappelijke ontwrichting of significante impact op de nationale veiligheid", maar die potentie was er wel, volgens de NCTV.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Als het aan het stadsbestuur ligt, verdwijnen fatbikes in Amsterdam uit de drukke gebieden. Het college van B&W gaat bekijken of dat via een plaatselijke verordening kan worden geregeld. Amsterdam vindt dat het Rijk te lang doet over beleid tegen de overlast van fatbikes.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpak van geweld tegen vrouwen en meisjes begint door erover te praten. Dat concludeerden enkele Zuid-Hollandse burgemeesters op een bijeenkomst op het provinciehuis in Den Haag in het kader van de internationale campagne Orange the World, die aandacht vraagt voor vrouwengeweld.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - In meerdere provincies is woensdag code geel van kracht wegens mist, meldt het KNMI. Aanvankelijk ging het om de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel. Daar komen nu Noord-Holland en Flevoland bij.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Overijssel is code geel van kracht wegens mist, meldt het KNMI. De waarschuwing in de provincie geldt tot 11.00 uur.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft dit jaar tot en met de maand oktober al 502 verdachten aangehouden die zich voordeden als politieagent om zo waardevolle spullen afhandig te maken van slachtoffers. Dat zijn er fors meer dan in het hele jaar 2023, toen er 127 nepagenten werden aangehouden. Vorig jaar ging het in totaal om 357 arrestaties. De politie bevestigt woensdag berichtgeving hierover door NU.nl.
7 uur geleden