Natuurorganisaties zien te weinig wilskracht in plannen kabinet
DEN HAAG (ANP) - Hoewel het kabinet miljarden euro's uittrekt om de natuur te beschermen en het stikstofprobleem aan te pakken, zijn natuurorganisaties totaal niet tevreden over de plannen voor landbouw en natuur voor de komende jaren. Wereld Natuur Fonds, de Vogelbescherming, Natuurmonumenten en LandschappenNL verwijten het kabinet "een gebrek aan wilskracht".
De natuurorganisaties staan niet alleen in hun kritiek op het zogeheten Nationaal Strategisch Plan (NSP) voor de landbouw. Ook de Europese Commissie is er kritisch over. In een brief aan het Nederlandse kabinet constateerde het dagelijks bestuur van de EU "een gebrek aan concrete ambitie". De voorstellen gaan wat de commissie betreft "niet ver genoeg om de milieu-, biodiversiteits- en klimaatproblemen waarmee Nederland wordt geconfronteerd, aan te pakken".
In het regeerakkoord is het aanpakken van de te hoge uitstoot van schadelijke stikstofverbindingen (ammoniak, stikstofoxiden) en het herstellen van de natuur een speerpunt. Volgens de natuurorganisaties komen investeringen echter te laat op gang en zou het best sneller kunnen. Ze zouden graag zien dat het kabinet meer tempo maakt om bijvoorbeeld de landbouw rondom beschermde natuurgebieden natuurvriendelijk te maken. Door te schuiven met geldstromen, zouden in 2023 al maatregelen genomen kunnen worden die nu pas voor een jaar later zijn voorzien, stellen de organisaties.
"Met een ambitieuzer NSP is het mogelijk om versneld de uitstoot van stikstof te verminderen, om de klimaatverandering tegen te gaan en om de waterkwaliteit te verbeteren", aldus de natuurclubs. "Dit zijn allemaal zaken waar de natuur en de vele bedreigde soorten en ecosystemen veel baat bij hebben. Bovendien snakt de landbouwsector naar een heldere stip op de horizon met duidelijke doelstellingen en een visie voor de lange termijn. Dat is volstrekt onvoldoende opgenomen in het huidige NSP."
Meer uit Binnenland
BREDA (ANP) - Een 61-jarige politiemedewerker van de eenheid Zeeland-West-Brabant is aangehouden. Het Openbaar Ministerie wil "in het belang van het onderzoek" niet meedelen waarom de man is aangehouden. In dezelfde zaak is ook een 23-jarige vrouw aangehouden. Het OM doet ook geen uitspraak over de verdenking tegen haar.
19 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De gemeenteraad van Utrecht heeft Sharon Dijksma aanbevolen voor herbenoeming als burgemeester van de stad. De raad heeft dat donderdagochtend besloten. Dijksma (PvdA) is sinds december 2020 burgemeester van Utrecht. De raad laat weten haar graag nog eens zes jaar in die functie te willen zien, meldt de gemeente Utrecht.
1 uur geledenROSMALEN (ANP) - Het Armoedefonds en de VNG roepen de Staat op om mensen die in armoede leven van een noodpakket te voorzien. De overheid adviseert mensen om onder meer een noodradio en contant geld in huis te halen, maar een groot deel van de mensen met geldzorgen kan dat niet betalen, meldt het fonds op basis van eerder eigen onderzoek.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dit jaar moeten er 14.500 nieuwe beroepsmilitairen en reservisten bijkomen. Het UWV heeft de behoefte aan nieuwe mensen samen met Defensie in kaart gebracht. Bij 8 van de 10 vacatures gaat het dan niet om een gevechtsfunctie, maar om een ondersteunende baan in een specifiek vakgebied. Gezien de ontwikkelingen in de wereld wil Defensie de krijgsmacht uitbreiden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het winterweer zorgt voor een drukkere ochtendspits dan gewoonlijk op donderdag. ANWB ziet rond 08.30 uur een "iets drukkere donderdagochtendspits dan normaal", met 800 kilometer file. Vooral in Noord-Holland is het drukker, maar het verkeer past zich aan, zegt een woordvoerster. Er hebben zich volgens de verkeersdienst geen noemenswaardige incidenten door de gladheid voorgedaan.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het hele land behalve Zeeland heeft het KNMI donderdagochtend code geel uitgeroepen. Op veel plaatsen sneeuwt het, of heeft het gesneeuwd, waardoor het glad is. De meeste gladheid verdwijnt in de loop van de dag weer.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na D66 en de VVD heeft ook bij het CDA de Tweede Kamerfractie ingestemd met het coalitieakkoord dat de partijleiders eerder deze week sloten. Dat heeft partijleider Henri Bontenbal na een uren durend fractieoverleg bekendgemaakt.
13 uur geleden