Natuurorganisaties willen bouw woningen op Soestdijk tegenhouden
AMERSFOORT (ANP) - Natuurmonumenten, de Natuur en Milieu Federatie Utrecht en Het Utrechts Landschap hebben donderdag bij de Raad van State bezwaar ingediend tegen de bouw van bijna honderd woningen op het terrein van Paleis Soestdijk. De natuurbeheerders vinden dat de bouw de bijzondere natuur op het landgoed te veel aantast en willen dat de hoogste bestuursrechter er een stokje voor steekt.
Het voormalige woonpaleis van koningin Juliana en prins Bernhard is in particuliere handen. De nieuwe eigenaar wil in de paleistuinen horeca en een hotel bouwen en er evenementen gaan organiseren. De drie natuurorganisaties zijn het er niet mee eens dat de bouw van woningen op het voormalige marechausseeterrein in het bos naast het paleis nodig zou zijn om de begroting sluitend te krijgen. "Paleis Soestdijk is erfgoed van nationaal belang", stellen zij. "Het is onacceptabel dat bouwen in de natuur de oplossing is voor een financieel tekort."
De nieuwe eigenaar van het voormalige paleis bestrijdt niet dat woningbouw nodig is om restauratie van het paleis en de omgeving te bekostigen. Na veel bezwaren zijn de bouwplannen meerdere keren aangepast. Nu is het de bedoeling dat het voormalige marechausseeterrein deels wordt bebouwd. Voor het noodzakelijke kappen van bomen wordt elders op het terrein nieuw bos aangeplant.
Soestdijk maakt deel uit van Natuurnetwerk Nederland (NNN). In dit netwerk mag de natuur niet worden aangetast. Omdat het in de bossen rond het paleis heel lang heel stil is geweest, leven er allerlei bijzondere soorten, zoals de ringslang, de ransuil en de das. Volgens de bezwaarmakers deugt er van alles niet aan beschermende maatregelen die voor flora en fauna zijn verzonnen. Ook de berekening van de stikstofuitstoot en milieuhinder door bewoning klopt niet, zeggen zij.
Meer uit Binnenland
NIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.
9 minuten geledenNIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.
1 uur geledenDENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.
9 uur geledenSCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
1 dag geleden