Natuurmonumenten wil geld voor gebruik natuur tijdens wielerkoers
ARNHEM (ANP) - Natuurmonumenten wil geld zien van de organisatie van het NK Wielrennen en de gemeenten Arnhem, Rheden en Rozendaal voor het gebruik van hun natuurgebied tijdens het wielerevenement op 23 juni. Dat geld wil de natuurbeheerder gebruiken voor de structurele verbetering van de natuur in Nationaal Park Veluwezoom.
De gemeenten zijn echter niet van plan om de "aanzienlijke financiële bijdrage" te betalen, want dat zou een precedentwerking hebben voor andere evenementen. Dat schrijft de Arnhemse wethouder Bob Roelofs in een verslag over de ontwikkelingen rondom het NK Wielrennen.
De organisatie ligt al sinds begin dit jaar overhoop met Natuurmonumenten, dat grote bezwaren heeft tegen de massa mensen die op de wielerkoers afkomt en die mogelijk schade aan de natuur veroorzaakt. Dat Natuurmonumenten nu ook om een financiële vergoeding vraagt, is volgens Roelofs "een ongebruikelijke eis, waaraan we niet kunnen voldoen".
Broedseizoen
De vergoeding is één van de voorwaarden die Natuurmonumenten stelde voor het gebruik van hun natuurterrein. Nu niet aan alle voorwaarden wordt voldaan, verbiedt de natuurbeheerder het gebruik van hun grond op 23 juni. Als de organisatoren niet kunnen garanderen dat de grond, inclusief kilometers wegberm, niet wordt gebruikt wil Natuurmonumenten dat bij de rechter afdwingen.
De Posbank bij Rheden is het kwetsbaarste deel van de voorgenomen route. De renners moeten daar heuvels beklimmen. De gemeenten kunnen de natuurbeheerder niet garanderen dat er helemaal geen publiek op de Posbank zal zijn. Wel hebben ze beloofd dat er geen enkele publiekstrekker op de Posbank georganiseerd wordt en dat de gemeenten zullen proberen het publiek naar andere plekken te lokken. Eerder is de route van de wielerkoers al aangepast om het natuurgebied te ontzien. Er zullen geen helikopters boven het gebied vliegen. De hele route van de koers wordt afgesloten voor ander verkeer en organisatie en juryleden rijden alleen in elektrische auto's.
De gemeenten zijn van plan om binnenkort vergunningen af te geven voor het NK. Natuurmonumenten zal ook bezwaar maken tegen de vergunningen, als die worden verleend, zegt districtsbeheerder Maarten Bakker, aangezien het ook nog broedseizoen is als de koers wordt verreden.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.
14 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.
5 uur geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
14 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
21 uur geleden