Natuurlijke bestrijding werkt goed tegen eikenprocessierups
WAGENINGEN (ANP) - Vogels en insecten zijn succesvolle bestrijders van de eikenprocessierups. Als gemeenten en natuurbeheerders deze dieren op de goede manier naar eikenbomen lokken, blijft de overlast door eikenprocessierupsen beheersbaar. In bomen met veel natuurlijke vijanden van de jeukrups zitten tot 75 procent minder nesten, aldus rupsendeskundigen woensdag op de natuurwebsite Nature Today.
Het Kenniscentrum Eikenprocessierups en de universiteit van Wageningen experimenteren al enkele jaren met natuurlijke bestrijding van de eikenprocessierups in het Drentse Wapserveen. Brandharen van de eikenprocessierups veroorzaken veel gezondheidsklachten. Er zijn veel bestrijdingsmethodes in omloop, maar van bijvoorbeeld rupsenvallen is eerder dit jaar gebleken dat ze niet werken. Voor het onderzoek in Wapserveen is internationaal veel belangstelling.
In de bomen op de proeflocatie in Drenthe zaten dit jaar gemiddeld nog geen twee rupsennesten per boom. In bomen op controlelocaties was dat aantal veel hoger, tot meer dan twintig nesten per boom. Van de nesten op de proeflocatie was 80 procent leeggevreten door vogels of overgenomen door andere insecten. De nesten in bomen op controlelocaties waren ook veel groter, aldus de deskundigen. In sommige bomen zaten meer dan 12.000 rupsen.
Koolmezen en pimpelmezen zijn dol op de rupsen. Ook boommieren, sluipvliegen en kevers zijn goede bestrijders.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het hoger beroep van Mels van B. (47), verdachte in de Barendrechtse zedenzaak, richt zich alleen op de hoogte van de straf die aan hem is opgelegd. Dat bleek donderdag tijdens een zitting bij het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank veroordeelde Van B. in maart tot achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
17 minuten geledenBILTHOVEN (ANP) - Het westnijlvirus is bij nog vijf mensen in Nederland vastgesteld. Drie besmettingen vonden plaats in Zuid-Holland en twee in Noord-Brabant. Het totale aantal bevestigde gevallen stijgt daardoor naar 64. Het aantal sterfgevallen blijft staan op tien, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) scherpt het eigen advies over seksueel grensoverschrijdend gedrag voor werkgevers in de gezondheidszorg aan. De inspectie vindt dat werkgevers nog meer moeten doen, omdat juist in de zorg mensen extra kwetsbaar en afhankelijk zijn.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en Frankrijk hebben voor het eerst overlegd over samenwerking op het gebied van kernwapens. "Het gesprek met Frankrijk over nucleaire afschrikking is een belangrijke stap", aldus minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD).
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het was warmer dan normaal in de eerste helft van de meteorologische herfst, die op 1 september begon. Volgens Weeronline lag de gemiddelde temperatuur op 15,6 graden, terwijl dat normaal gesproken 14,0 graden is. Ook scheen de zon vaker en viel er minder regen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Inbrekers sloegen in het derde kwartaal minder vaak toe. De politie registreerde in juli, augustus en september minder dan 4500 inbraken, tegenover zo'n 4900 in dezelfde periode vorig jaar. Het is de sterkste daling in het derde kwartaal sinds 2022. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van politiegegevens.
2 uur geledenBERKEL EN RODENRIJS (ANP) - Op de Noordeindseweg in Berkel en Rodenrijs, even ten noorden van Rotterdam, is in de nacht van woensdag op donderdag een grote brand uitgebroken bij een autobedrijf. Even voor 05.30 uur werd het sein brand meester gegeven, zo laat een woordvoerder van de veiligheidsregio weten.
7 uur geleden