Natuurlijke bestrijding werkt goed tegen eikenprocessierups
WAGENINGEN (ANP) - Vogels en insecten zijn succesvolle bestrijders van de eikenprocessierups. Als gemeenten en natuurbeheerders deze dieren op de goede manier naar eikenbomen lokken, blijft de overlast door eikenprocessierupsen beheersbaar. In bomen met veel natuurlijke vijanden van de jeukrups zitten tot 75 procent minder nesten, aldus rupsendeskundigen woensdag op de natuurwebsite Nature Today.
Het Kenniscentrum Eikenprocessierups en de universiteit van Wageningen experimenteren al enkele jaren met natuurlijke bestrijding van de eikenprocessierups in het Drentse Wapserveen. Brandharen van de eikenprocessierups veroorzaken veel gezondheidsklachten. Er zijn veel bestrijdingsmethodes in omloop, maar van bijvoorbeeld rupsenvallen is eerder dit jaar gebleken dat ze niet werken. Voor het onderzoek in Wapserveen is internationaal veel belangstelling.
In de bomen op de proeflocatie in Drenthe zaten dit jaar gemiddeld nog geen twee rupsennesten per boom. In bomen op controlelocaties was dat aantal veel hoger, tot meer dan twintig nesten per boom. Van de nesten op de proeflocatie was 80 procent leeggevreten door vogels of overgenomen door andere insecten. De nesten in bomen op controlelocaties waren ook veel groter, aldus de deskundigen. In sommige bomen zaten meer dan 12.000 rupsen.
Koolmezen en pimpelmezen zijn dol op de rupsen. Ook boommieren, sluipvliegen en kevers zijn goede bestrijders.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft op giro 6868 tot dusver 1,6 miljoen euro aan donaties binnengekregen voor noodhulp in het rampgebied in Nepal, na de zware overstromingen van vorige week. "Dankzij deze steun kan de hulporganisatie duizenden mensen direct helpen met schoon drinkwater, voedsel, dekens en hygiëneproducten", laat de hulporganisatie weten.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een 33-jarige Groninger is maandag vrijgesproken van het beramen van een ontvoering van prinses Amalia. Volgens de rechter verkeerde Anne Romke van der H. in een psychose, maar waren er nooit daadwerkelijke plannen voor een ontvoering.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ongehoord Nederland (ON!) heeft het onlineprogramma Let's Twist Again van haar kanalen verwijderd, zo meldt de omroep. Afgelopen week ontstond veel ophef over een aflevering van het programma waarin Adolf Hitler werd aangehaald.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft "niet voldoende recht gedaan aan verschillende motieven" tijdens de coronacrisis, zei toenmalig vicepremier Carola Schouten. Volgens Schouten is er "te generiek" gekeken of mensen maatregelen naleefden of niet.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen zijn er ook maandagochtend nog niet in geslaagd een akkoord te bereiken over de begroting voor volgend jaar. De partijleiders kwamen rond 9.00 uur weer bijeen op het ministerie van Financiën, waar zij zondag ook al vijftien uur onderhandelden. Rond het middaguur zaten zij daar nog steeds. Een kabinetsvergadering die voor 11.00 uur gepland stond, is al minstens twee uur opgeschoven.
4 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Het gerechtshof in Leeuwarden heeft maandag bij het begin van het driedaagse proces in de strafzaak rond de dubbele moord in het Drentse Weiteveen heftige beelden getoond van de moord op Ineke (44) en haar partner Sam (38). De beelden werden getoond op verzoek van het Openbaar Ministerie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij een volgende crisis moet volgens voormalig vicepremier Carola Schouten duidelijker worden welke afwegingen het kabinet maakt bij het nemen van maatregelen. Tijdens een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona zei ze dat het tijdens de coronacrisis soms onduidelijk was voor mensen waarom het kabinet bepaalde maatregelen nam.
4 uur geleden