Natuurbeheerders schikken voor 80 miljoen euro met grondeigenaren
AMERSFOORT (ANP) - Een slepende juridische kwestie rond overheidssubsidies op grondaankopen door Natuurmonumenten en de twaalf Provinciale Landschappen wordt door een schikking definitief afgesloten. De organisaties die jarenlang de subsidies ontvingen, storten 80 miljoen euro in een fonds van de particuliere grondbezitters die het oneerlijk vonden dat zij geen aanspraak op die staatssteun hadden. Natuurmonumenten laat dat weten en noemt het goed nieuws voor de natuur en alle natuurliefhebbers.
Deze grondbezitters werken samen in de Vereniging Gelijkberechtiging Grondbezitters (VGG). Die vereniging zal het fonds oprichten. "Met de middelen in het fonds zal het particuliere natuurbeheer in Nederland een extra impuls krijgen", stellen beide partijen.
De kwestie speelt al jaren. In 2008 dienden de critici al een klacht bij de Europese Commissie in over de rechtmatigheid van de subsidieregeling. Die werd in 2011 beëindigd, maar de juridische strijd hield aan. Daar komt nu dus een einde aan.
Vergroting natuurgebieden
Over de manier waarop grond wordt aangekocht om natuurgebieden te vergroten, maakten de overheid en de betrokken organisaties onlangs ook al afspraken.
"We zijn blij dat we hebben kunnen schikken", zegt een woordvoerster van Natuurmonumenten. "Het gaat om veel geld en als de zaak was doorgelopen, hadden we mogelijk nog meer geld moeten betalen." Daarnaast was het geld dan naar de Staat teruggegaan en nu wordt het gestort in een speciaal fonds voor de particuliere terreineigenaren. Zij kunnen het bijvoorbeeld gebruiken voor grondaankopen, natuurbeheer en -herstel of de inrichting van gebieden.
Meer uit Binnenland
WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.
1 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."
2 uur geledenNAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.
2 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.
3 uur geleden'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee doet ook onderzoek naar een brand op een militair oefenterrein op de Ederheide, die op dinsdag 21 april uitbrak. Dat werd vrijdag bekendgemaakt. Bekend was al dat onderzoek loopt naar branden op oefenterreinen bij 't Harde, Oirschot en Weert.
5 uur geledenWEERT (ANP) - In Weert geldt een noodverordening voor het gebied waar de brandweer nog steeds bezig is met het blussen van de natuurbrand. De noodverordening is donderdagavond laat ingegaan en geldt vrijdag nog steeds, laat een woordvoerder weten.
5 uur geleden