Natuurbeheerders schikken voor 80 miljoen euro met grondeigenaren
AMERSFOORT (ANP) - Een slepende juridische kwestie rond overheidssubsidies op grondaankopen door Natuurmonumenten en de twaalf Provinciale Landschappen wordt door een schikking definitief afgesloten. De organisaties die jarenlang de subsidies ontvingen, storten 80 miljoen euro in een fonds van de particuliere grondbezitters die het oneerlijk vonden dat zij geen aanspraak op die staatssteun hadden. Natuurmonumenten laat dat weten en noemt het goed nieuws voor de natuur en alle natuurliefhebbers.
Deze grondbezitters werken samen in de Vereniging Gelijkberechtiging Grondbezitters (VGG). Die vereniging zal het fonds oprichten. "Met de middelen in het fonds zal het particuliere natuurbeheer in Nederland een extra impuls krijgen", stellen beide partijen.
De kwestie speelt al jaren. In 2008 dienden de critici al een klacht bij de Europese Commissie in over de rechtmatigheid van de subsidieregeling. Die werd in 2011 beëindigd, maar de juridische strijd hield aan. Daar komt nu dus een einde aan.
Vergroting natuurgebieden
Over de manier waarop grond wordt aangekocht om natuurgebieden te vergroten, maakten de overheid en de betrokken organisaties onlangs ook al afspraken.
"We zijn blij dat we hebben kunnen schikken", zegt een woordvoerster van Natuurmonumenten. "Het gaat om veel geld en als de zaak was doorgelopen, hadden we mogelijk nog meer geld moeten betalen." Daarnaast was het geld dan naar de Staat teruggegaan en nu wordt het gestort in een speciaal fonds voor de particuliere terreineigenaren. Zij kunnen het bijvoorbeeld gebruiken voor grondaankopen, natuurbeheer en -herstel of de inrichting van gebieden.
Meer uit Binnenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Nederland raadt voetbalfans die voor het WK naar de Verenigde Staten afreizen aan extra reistijd in te plannen en ervoor te zorgen dat alle papieren op orde zijn. Er wordt extra drukte op vliegvelden verwacht, vooral bij de douane. Om alles in goede banen te laten lopen, zet het land extra personeel in, net als snellere verwerkingssystemen.
27 minuten geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - In de nacht van maandag op dinsdag overnachtten 65 asielzoekers in een sporthal in het Drentse dorp 2e Exloërmond. Die heeft de gemeente Borger-Odoorn vanaf maandag tot en met donderdag aangeboden als nachtopvang voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel kunnen overnachten.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat waarschuwt weggebruikers om tijdens de avondspits alert te zijn op gevaarlijke situaties en mogelijk lange files door de verwachte slechte weersomstandigheden. Het KNMI heeft voor dinsdag code geel voor vrijwel het hele land uitgeroepen.
1 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Er is dinsdag nog veel onduidelijk over het steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard maandagavond. Daarbij vielen een dode en twee gewonden. De politie kan nog niet melden wat de identiteit is van de slachtoffers. Er is nog niemand aangehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers die te weinig betaald krijgen, kunnen straks makkelijker hun achterstallig loon terugkrijgen. Vooral arbeidsmigranten worden onderbetaald. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) wil werkgevers sneller verantwoordelijk maken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer gemeenten ontwikkelen eigen hitteplannen, met maatregelen om kwetsbare mensen te beschermen tegen de gevolgen van hoge temperaturen. Het Rode Kruis en het Klimaatverbond becijferen dat het aantal gemeenten dat een hitteplan heeft, of aan het maken is, afgelopen jaar is gestegen van 90 naar 128. Ze noemen dat "een stap in de goede richting", maar vinden dat iedere gemeente zo'n plan zou moeten hebben.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
6 uur geleden