Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Natuur & Milieu: waterkwaliteit kleine wateren blijft onder druk

Natuur & Milieu: waterkwaliteit kleine wateren blijft onder druk

UTRECHT (ANP) - De kwaliteit van het water in kleine wateren, zoals sloten, vennen en grachten, is nog steeds niet goed. Dat meldt Stichting Natuur & Milieu op basis van het landelijk burgeronderzoek Vang de Watermonsters, waarbij in 1680 wateren metingen zijn gedaan. 80 procent van de wateren scoort onvoldoende, aldus Natuur & Milieu.

Het onderzoek is voor de vierde keer uitgevoerd. Het beeld dat eruit naar voren kwam, is vergelijkbaar met de resultaten in de afgelopen drie jaar. Zogenoemd validatieonderzoek door het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO-KNAW) bevestigt de tegenvallende resultaten. Deze organisatie concludeert dat "de kwaliteit van de Nederlandse oppervlaktewateren inmiddels langdurig onder druk staat".

Volgens NIOO-KNAW krijgen planten en dieren in en rond het water door de aanhoudende slechte water- en oeverkwaliteit geen gelegenheid te herstellen. Het ecologische systeem wordt mogelijk verstoord door bestrijdingsmiddelen, microvervuilers zoals microplastics, medicijn- en drugsresten en onbekende stoffen. Ook moet er volgens de organisatie gekeken worden naar "het beheer van de wateren zoals het schonen van sloten of maaien van opkomende planten".

Natuur & Milieu wil dat de problemen sneller worden aangepakt. "Wij pleiten voor het slim combineren van oplossingen, die tegelijkertijd stikstof en CO2-uitstoot verminderen, waterkwaliteit verbeteren en bijdragen aan natuurherstel", aldus Rob van Tilburg, directeur Programma's.

Aan de vierde editie van het burgeronderzoek deden bijna 4000 mensen mee door een sloot of ander water te nomineren voor onderzoek. Een groep van 425 burgerwetenschappers deed, na instructies van NIOO-KNAW, metingen. Professionele onderzoekers analyseerden de resultaten en deden op 135 plekken een zogenoemde validatiemeting.

Het onderzoek is een initiatief van onder meer Natuur & Mileu, ASN Bank en zes waterschappen.

Meer uit Binnenland

Nederlandse landbouwexport stijgt met ruim 8 procent

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse landbouwexport is vorig jaar gestegen met 8,4 procent, melden Wageningen Social & Economic Research en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zuivel en eieren bleven de belangrijkste exportproducten, gevolgd door vlees en sierteelt.

1 uur geleden
Omwonenden Utrecht nog niet terug naar huis

UTRECHT (ANP) - Omwonenden die vanwege de explosie en brand in het centrum van Utrecht hun huis hebben moeten verlaten, kunnen in de nacht van donderdag op vrijdag niet terugkeren. Veel van hen zijn opgevangen in hotel Karel V, anderen hebben ervoor gekozen de nacht bij vrienden of familie door te brengen.

1 uur geleden
Aanrijding ziekenhuis Heerlen was ongeval, bestuurder overleden

HEERLEN (ANP) - De bestuurder die donderdagavond tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen is gereden, is aan zijn verwondingen overleden. De politie meldt na onderzoek dat het ging om een noodlottig ongeval.

3 uur geleden
Getroffen ondernemers Utrecht bedanken voor steunbetuigingen

UTRECHT (ANP) - Verschillende ondernemers die getroffen zijn door de explosie in de Visscherssteeg in het centrum van Utrecht donderdagmiddag, laten op social media van zich horen. Door de kracht van de ontploffing zijn bij veel panden in de omgeving van de steeg ruiten uit de sponning en pannen van het dak geblazen. De schade is groot.

5 uur geleden
Dijksma: huisdieren ophalen als het veilig kan

UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma begrijpt dat er onder de getroffen omwonenden van de explosie in Utrecht veel zorgen zijn over hun huisdieren. De gemeente probeert in kaart te brengen waar dieren thuis waren op het moment van de explosie, laat ze weten tijdens een persmoment.

5 uur geleden
Personenauto rijdt tegen ziekenhuis Heerlen, bestuurder gewond

HEERLEN (ANP) - Een personenauto is donderdagavond rond 20.30 uur tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen gereden. De bestuurder is daarbij gewond geraakt en wordt nu in het ziekenhuis behandeld. De politie onderzoekt wat er aan de aanrijding voorafging. Over andere gewonden meldt de politie vooralsnog niets.

6 uur geleden
Gaslek in buurt explosie Utrecht, onduidelijk of dat oorzaak was

UTRECHT (ANP) - Donderdagmiddag is er een gaslek geweest in de omgeving van de Visscherssteeg in Utrecht, waar die middag een explosie was. Dat zei burgemeester Sharon Dijksma in een korte toelichting op de gebeurtenissen in de binnenstad. Onduidelijk is of de gaslekkage de oorzaak was van de explosie. "Er is gas geroken", zei ze. "Maar je weet niet waardoor de explosie plaatsvindt."

6 uur geleden