Natuur levert veel meer baten dan kosten op volgens CBS
DEN HAAG (ANP) - De natuur levert Nederland in euro's uitgedrukt veel meer op dan ze kost. Onderzoek van het CBS en de universiteit van Wageningen maakt dat duidelijk. Ze hebben een prijs bepaald voor de diensten die de natuur de maatschappij levert en die vergeleken met de totale kosten voor natuurbeheer.
Het laatste jaar waar de berekeningen over gaan is 2022. In dat jaar gaven de overheid en organisaties als Natuurmonumenten in totaal 1,6 miljard euro uit aan het beheren en onderhouden van natuurgebieden, het aankopen van nieuwe grond en het belonen van boeren die maatregelen namen om de soortenrijkdom op hun land te behouden.
Alle 'ecosysteemdiensten' die de natuur in datzelfde jaar leverde, leverden volgens de onderzoekers ruim 10 miljard euro aan baten op. Voor het grootste deel gaat het dan om zaken als recreatie, toerisme en ontspanning. De natuur levert ook op andere fronten diensten waar een bedrag op te plakken valt. Dat gaat van duinen die de kust beschermen tegen overstromingen tot de productie van hout in bossen. Ook de verkoeling die stedelijk groen mensen levert, telt mee.
Los van de opbrengst maken de onderzoekers inschattingen van de totale waarde van alle diensten die de natuur levert. Ze komen uit op 15 miljard euro. Dat is 50 procent meer dan een decennium geleden. Een grote oppepper kreeg de waarde van de natuur tijdens de coronacrisis, toen Nederlanders bij gebrek aan ander vermaak massaal naar bos, hei, duin en strand trokken.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Acteur en schrijver Maarten Spanjer is zaterdag in besloten kring begraven in Amsterdam, op de dag dat hij 74 jaar zou zijn geworden. Onder anderen René van der Gijp, Theo Hiddema en Keje Molenaar waren bij de uitvaart aanwezig.
12 uur geledenGILZE (ANP) - Bij een aanrijding tussen een vrachtwagen en een personenauto op de N260 bij het Noord-Brabantse Gilze zijn zaterdagochtend beide voertuigen in brand gevlogen. De auto ligt grotendeels onder de vrachtwagen. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers in de auto zitten, aldus de politie, die vermoedt dat het onderzoek naar de oorzaak nog de hele middag duurt. De vrachtwagenchauffeur is niet gewond geraakt, meldt een woordvoerder.
16 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in de kustgebieden, het westelijk Waddengebied en de Limburgse heuvels vanaf zaterdagavond tot ten minste zondagochtend. Op die plekken geldt code geel en worden met plaatselijke verschillen windstoten tussen de 75 en de 100 kilometer per uur verwacht.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een brandend pand aan de Sydneystraat in Rotterdam moet als verloren worden beschouwd. Dat meldt de veiligheidsregio zaterdagochtend. Het gaat om een groothandel in levensmiddelen op bedrijventerrein Rotterdam Noord-West, aan de rand van de stad. De brandweer blust inmiddels vooral rondom het pand. Daar staan auto's, bestelbusjes en vrachtwagens. Een NL-Alert is uitgezonden vanwege rook. Zaterdagochtend meldde de brandweer nog uren bezig te zijn met blussen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat heeft het eenrichtingsverkeer voor de scheepvaart op de Boven-IJssel opgeheven na de regenval van de afgelopen dagen. De maatregel gold sinds 14 oktober vanwege de lage waterstand, waardoor de binnenvaart alleen in stroomopwaartse richting van Zutphen naar Arnhem mocht varen.
19 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) gaat zijn faillissementsaanvraag met een week uitstellen. Dat maakte het bestuur van het WEC op vrijdag bekend. Het centrum wil in die tijd meer mogelijkheden onderzoeken om te blijven bestaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) moet in staat blijven om onafhankelijk, zonder druk of intimidatie, recht te spreken. Dat heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas vrijdag gezegd na een bezoek aan het ICC in Den Haag. De EU gaat de komende zes maanden benutten voor een dialoog met de VS om te voorkomen dat de Amerikaanse president Donald Trump daadwerkelijk sancties tegen het hele hof oplegt, zei Kallas .
1 dag geleden