Natuur- en milieuorganisaties: kostbare tijd verloren in formatie
DEN HAAG (ANP) - In de kabinetsformatie is "kostbare tijd verloren gegaan", stellen natuur- en milieuorganisaties. Ze benadrukken dat elke denkbare coalitie de natuur- en klimaatdoelen zal moeten halen. "Niet óf, maar hoe het kabinet deze doelen haalt, is de enige relevante vraag die speelt in het vervolg van de formatie", reageren Milieudefensie, Vogelbescherming, het Wereld Natuur Fonds (WWF-NL), de Waddenvereniging, Stichting De Noordzee en Greenpeace op de ontwikkelingen in de formatie.
Volgens de organisaties ontbreekt het aan "zicht op een stabiel kabinet". Greenpeace-directeur Andy Palmen noemt dat "een blamage". Volgens hem hebben zowel de natuur als boeren "helemaal niets aan nog verdere vertraging". "Terwijl er in Den Haag politieke spelletjes gespeeld worden, lopen de boeren en de natuur in heel Europa tegen de grenzen van het systeem aan", zegt Palmen over de stroeve formatie, waarvan nu onduidelijk is hoe die verder zal verlopen nu NSC de gesprekken met PVV, VVD en BBB staakt.
In hun gezamenlijke reactie gaan de organisaties in op de redenen achter het vastlopen van de formatiegesprekken. "Aanleiding voor de breuk zijn de overheidsfinanciën en het mogelijk niet voldoen aan de Europese afspraken daarover. Dit komt ons bekend voor. Ook het klimaat en de natuur verkeren in steeds slechtere staat. Daarover bestaan eveneens harde afspraken. Net als voor het begrotingstekort, geldt voor natuur en klimaat: afspraak is afspraak."
Greenpeace maakte een dag na de Tweede Kamerverkiezingen al met een actie duidelijk dat de organisatie niet zit te wachten op een door de PVV geleide coalitie. "Geen klimaatontkenner in het Torentje", was de slogan waarmee actievoerders van de organisatie in de Hofvijver bij datzelfde Torentje stonden. De grootste partij, de PVV van Geert Wilders, wil het klimaatbeleid het liefst "door de shredder" halen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse CDA-gedeputeerde Mirjam Sterk wordt in het aankomende kabinet minister van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door RTL. Sterk gaat in Utrecht onder meer over natuur en landbouw.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert wordt namens het CDA minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Momenteel is Herbert bestuurder bij bouwbedrijf Heijmans.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-Europarlementariër Tom Berendsen wordt minister van Buitenlandse Zaken in het aankomende kabinet. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving door het AD.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
1 dag geleden