
Naturalis viert 200-jarig bestaan met koning en astronaut
LEIDEN (ANP) - Natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden bestaat tweehonderd jaar en viert dat komende dinsdag met onder anderen koning Willem-Alexander en astronaut André Kuipers.
Alexanders voorvader Willem I, die zelf een natuurhistorische collectie had, richtte het museum in 1820 op als 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie. De huidige koning opent er dinsdagmiddag de jubileumviering met een bezoek aan de speciale en nieuwe tentoonstelling Van onschatbare waarde - 200 jaar Naturalis.
De expositie gaat ook tweehonderd dagen duren. Er worden 25 topstukken uit de voor publiek ontoegankelijke 'collectietoren' getoond, waaronder de uitgestorven Kaapse leeuw en en het oudste herbarium ter wereld, het En Tibi. Verder mocht een aantal Nederlanders een keuze uit de verzameling maken voor de presentatie.
Gala
Onderdeel van de opening van het jubileumjaar dinsdag is ook het Gala van de Biodiversiteit. Diverse sprekers, onder wie astronaut André Kuipers, vertellen hoe zij de natuur ervaren.
Naturalis, dat ook een onderzoeksinstituut is en voluit Naturalis Biodiversity Center heet, omvat 42 miljoen objecten, een enorme bron voor wetenschappers. De omvang is ook te danken aan fusies met andere collecties. De naam Naturalis wordt pas gebruikt sinds de opening van het nieuwe gebouw in 1998 door de toenmalige koningin Beatrix.
Ter gelegenheid van het jubileum worden twee boeken gepubliceerd. In Van onschatbare waarde - 200 jaar Naturalis beschrijven zeventig experts in tweehonderd verhalen de hoogtepunten uit tweehonderd jaar verzamelen. In Wie wat bewaart nemen wetenschappers en auteurs Freek Vonk en Menno Schilthuizen de lezers meer in de geschiedenis van het instituut.
Meer uit Binnenland
IJMUIDEN (ANP) - De eerste schepen die deelnemen aan de SAIL-In Parade hebben de kade in IJmuiden verlaten, ziet een ANP-verslaggever. De schepen maken zich klaar om de sluis te passeren.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Veel Nederlandse werknemers brengen hun werkdagen nog altijd zittend door, ondanks alle aandacht voor de nadelen en gezondheidsrisico's die verbonden zijn aan een zittend bestaan. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is het beeld de afgelopen vijf jaar "nauwelijks veranderd". Sterker nog: werknemers zijn volgens hun eigen inschatting zelfs nog iets meer gaan zitten, al gaat het om een minieme toename.
2 uur geledenHOENDERLOO (ANP) - Op de Hoge Veluwe kunnen mensen komend weekend een gratis bosje heide meenemen. Op het Deelense Veld is een terrein van ongeveer een hectare vrijgesteld waar mensen zelf de bloeiende heide mogen knippen. De actie is bedoeld om aandacht te vragen voor het beheer van de open landschappen, meldt Stichting Het Nationale Park De Hoge Veluwe.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie gaat een intern document aanpassen na kritiek op sociale media. Het gaat om een "interne handreiking" over complotdenken, waarin het toeslagenschandaal als thema wordt genoemd. Pieter Omtzigt deelde op X inhoud van het document.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is een dag voor SAIL een drukte van belang in de Oranjesluizen bij Amsterdam. Boten varen al de hele dag in en uit. "Er is geen moment dat er geen schip in de sluis ligt", zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat (RWS), die spreekt van een "indrukwekkende puzzel en een mengelmoes van verschillende schepen".
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eenheid tussen Europa, Oekraïne en de Verenigde Staten is volgens Dick Schoof het belangrijkste resultaat van het topoverleg dat maandag in Washington is gevoerd. De demissionair premier ziet die eenheid op drie punten, zei hij in Den Haag tegen de pers. "Eén, de veiligheidsgaranties, twee, dat de oorlog die door Rusland wordt gevoerd echt moet stoppen, en drie, dat er op korte termijn overleg plaatsvindt tussen Poetin en Zelensky."
16 uur geledenZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle streeft ernaar om woensdagochtend te beslissen over een wrakingsverzoek van de verdediging van Faissal T. De advocaten van de zoon van Marengo-hoofdverdachte Ridouan Taghi hebben de rechtbank gewraakt. Zij vinden dat de schijn van vooringenomenheid is gewekt door het afwijzen van alle onderzoekswensen van de verdediging. Als de wraking wordt toegekend, zullen nieuwe rechters de zaak moeten behandelen.
17 uur geleden