
Naturalis viert 200-jarig bestaan met koning en astronaut
LEIDEN (ANP) - Natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden bestaat tweehonderd jaar en viert dat komende dinsdag met onder anderen koning Willem-Alexander en astronaut André Kuipers.
Alexanders voorvader Willem I, die zelf een natuurhistorische collectie had, richtte het museum in 1820 op als 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie. De huidige koning opent er dinsdagmiddag de jubileumviering met een bezoek aan de speciale en nieuwe tentoonstelling Van onschatbare waarde - 200 jaar Naturalis.
De expositie gaat ook tweehonderd dagen duren. Er worden 25 topstukken uit de voor publiek ontoegankelijke 'collectietoren' getoond, waaronder de uitgestorven Kaapse leeuw en en het oudste herbarium ter wereld, het En Tibi. Verder mocht een aantal Nederlanders een keuze uit de verzameling maken voor de presentatie.
Gala
Onderdeel van de opening van het jubileumjaar dinsdag is ook het Gala van de Biodiversiteit. Diverse sprekers, onder wie astronaut André Kuipers, vertellen hoe zij de natuur ervaren.
Naturalis, dat ook een onderzoeksinstituut is en voluit Naturalis Biodiversity Center heet, omvat 42 miljoen objecten, een enorme bron voor wetenschappers. De omvang is ook te danken aan fusies met andere collecties. De naam Naturalis wordt pas gebruikt sinds de opening van het nieuwe gebouw in 1998 door de toenmalige koningin Beatrix.
Ter gelegenheid van het jubileum worden twee boeken gepubliceerd. In Van onschatbare waarde - 200 jaar Naturalis beschrijven zeventig experts in tweehonderd verhalen de hoogtepunten uit tweehonderd jaar verzamelen. In Wie wat bewaart nemen wetenschappers en auteurs Freek Vonk en Menno Schilthuizen de lezers meer in de geschiedenis van het instituut.
Meer uit Binnenland
ZAANDAM (ANP) - Urgenda wil boeren nog meer hulp bieden als ze een kruidenrijk grasland willen inzaaien, omdat het kabinet "klimaatmaatregelen blijft uitstellen". De duurzaamheidsorganisatie doneert 50.000 euro, zodat meer boeren korting kunnen krijgen op zaadmengsels voor kruidenrijke graslanden en biodiverse akkers.
18 minuten geledenARNHEM (ANP) - Onder leiding van de Nijmeegse hoogleraar Han Kremer is een onafhankelijk onderzoek begonnen naar de manier waarop in het verleden met donorzaad is omgegaan bij ziekenhuis Rijnstate in Arnhem. Het onderzoek draait onder meer om het handelen van een voormalig gynaecoloog die in de jaren tachtig mogelijk zijn eigen zaad gebruikte om vrouwen zwanger te maken. De onderzoekers gaan ook kijken naar mogelijke verwisselingen van sperma.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Aanbieders van noodpakketten in ons land merken meer vraag naar hun producten na de stroomstoring in Spanje en Portugal. Sinds maandag verkopen verschillende websites meer pakketten met bijvoorbeeld houdbaar voedsel, water en een noodradio, melden ze aan het ANP.
1 uur geledenUGCHELEN (ANP) - Bewoners en recreanten in natuurgebieden kunnen zelf helpen om natuurbranden te voorkomen. De brandweer roept met een speciale campagne op na te denken over het beperken van natuurbrandrisico's. Dat moet niet alleen gebeuren tijdens de droge periodes, maar ook in de rest van het jaar, benadrukt Brandweer Nederland, die de campagne dinsdagochtend in Ugchelen lanceerde.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandag rond een pro-Israëldemonstratie op de Dam in Amsterdam zes mensen aangehouden. Drie van hen zijn opgepakt voor het verstoren van de demonstratie, twee voor belediging en één persoon werd aangehouden voor verschillende zaken. Het ging om verzet, vernieling en belediging.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gevolgen van de grootschalige stroomstoring in Spanje en Portugal lijken voor zover bekend mee te vallen voor Nederlandse vakantiegangers, zeggen alarmcentrale Eurocross en reisbrancheorganisatie ANVR. Bij Eurocross kwamen sinds de stroom uitviel op maandag ongeveer dertig meldingen binnen en dinsdagochtend nog eens vijf. Volgens een woordvoerster ging het vooral om mensen die hun vlucht naar huis hadden gemist en daardoor langer op hun vakantiebestemming moesten blijven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Europol wil met een nieuw samenwerkingsverband het rekruteren van jongeren voor de zware criminaliteit aanpakken. De jongeren worden vaak ingezet voor bedreiging, mishandeling of moord tegen betaling.
3 uur geleden