Natte weersomstandigheden zaten aardappelboer dwars
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse akkerbouwers hebben vorig jaar minder aardappelen geoogst. Doordat het najaar uitzonderlijk nat was, konden boeren niet alle aardappels uit de grond halen. De kans is groot dat boeren ze door de vorst in januari definitief niet zullen oogsten.
Akkerbouwers rooiden per hectare akkergrond gemiddeld 45,8 ton consumptieaardappelen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is bijna 3 procent minder dan een jaar eerder. Ook de totale oppervlakte waarop boeren aardappelen verbouwden, kromp vorig jaar licht.
Voor de teelt van uien was 2023 een beter jaar. Een hectare grond waar uien waren ingezaaid leverde ondanks de zware regenval 2,7 procent meer op. Omdat ook het areaal aan landbouwgrond met zaaiuien groeide, steeg de opbrengst van uien met 9 procent tot 1,3 miljoen ton.
Uienoogst
Dat kwam vooral door een goed jaar voor de uienoogst in het noorden van Nederland. In Zeeland hadden boeren juist problemen met de verzilting van de grond, waarbij de bodem steeds zouter wordt door een gebrek aan zoet water. Dit maakt het voor boeren in die provincie lastiger om de opbrengst van hun landbouwgrond te verhogen.
Volgens het CBS hadden de vele dagen met regen ook een negatieve invloed op de oogst van tarwe en gerst. De opbrengst van zomergerst en zomertarwe kromp met meer dan de helft. Door de nattigheid konden boeren de zomergranen niet of pas laat inzaaien.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine uitslagen de handel uitgegaan. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag. Algemeen wordt verwacht dat de Amerikaanse centrale bank de leenkosten voor de derde keer op rij gaat verlagen. De Fed begon dinsdag aan de tweedaagse beleidsvergadering.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topvrouw van berichtendienst Slack vertrekt naar OpenAI. Denise Dresser wordt bij de maker van de populaire chatbot ChatGPT verantwoordelijk voor de inkomstenstroom van het bedrijf. Dresser werd eind 2023 benoemd tot hoogste baas bij Slack, nadat de aanbieder van communicatiediensten voor kantoor was overgenomen door softwareconcern Salesforce.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs heeft een nieuw recordniveau bereikt. De prijs van het edelmetaal steeg dinsdag voor het eerst ooit tot boven de 60 dollar per troy ounce (31,1 gram). De waarde van zilver wordt onder meer aangejaagd doordat handelaren speculeren op verdere versoepeling van het monetaire beleid door de Federal Reserve.
2 uur geledenHEERLEN (ANP) - Vakbond De Unie vindt dat de aangekondigde banenreductie bij pensioenuitvoerder APG op een ongelukkig moment komt. "Er is nooit een goed moment om slecht nieuws te brengen, maar zo kort voor kerst is bijzonder zuur", reageert bestuurder Joop Voesten van De Unie. APG kondigde dinsdag aan tot 1200 voltijdsbanen te willen schrappen tot 2030, als onderdeel van een nieuwe strategie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de aanleg van het landelijk waterstofnetwerk, dat vanaf 2030 de grote industriële regio's in Nederland met elkaar moet verbinden, zijn miljarden euro's extra nodig. Volgens de Algemene Rekenkamer zijn de verwachte opstartverliezen meer dan drie keer zo hoog als het beschikbare subsidiebedrag van 750 miljoen euro.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Pensioenuitvoerder APG gaat tot 2030 ruim duizend voltijdsbanen schrappen, waarvan het grootste deel in Nederland. Het bedrijf doet dat om "sneller, efficiënter en slagvaardiger" te worden en wil inspelen op grote veranderingen in de pensioensector.
5 uur geledenREDMOND (ANP/RTR) - Het Amerikaanse technologieconcern Microsoft gaat 17,5 miljard dollar (15 miljard euro) investeren in kunstmatige intelligentie in India. Volgens topman Satya Nadella gaat het om de grootste investering van het bedrijf ooit in Azië. Microsoft wil onder meer investeren in de infrastructuur voor AI in het snelgroeiende land.
5 uur geleden