Natte weersomstandigheden zaten aardappelboer dwars
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse akkerbouwers hebben vorig jaar minder aardappelen geoogst. Doordat het najaar uitzonderlijk nat was, konden boeren niet alle aardappels uit de grond halen. De kans is groot dat boeren ze door de vorst in januari definitief niet zullen oogsten.
Akkerbouwers rooiden per hectare akkergrond gemiddeld 45,8 ton consumptieaardappelen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is bijna 3 procent minder dan een jaar eerder. Ook de totale oppervlakte waarop boeren aardappelen verbouwden, kromp vorig jaar licht.
Voor de teelt van uien was 2023 een beter jaar. Een hectare grond waar uien waren ingezaaid leverde ondanks de zware regenval 2,7 procent meer op. Omdat ook het areaal aan landbouwgrond met zaaiuien groeide, steeg de opbrengst van uien met 9 procent tot 1,3 miljoen ton.
Uienoogst
Dat kwam vooral door een goed jaar voor de uienoogst in het noorden van Nederland. In Zeeland hadden boeren juist problemen met de verzilting van de grond, waarbij de bodem steeds zouter wordt door een gebrek aan zoet water. Dit maakt het voor boeren in die provincie lastiger om de opbrengst van hun landbouwgrond te verhogen.
Volgens het CBS hadden de vele dagen met regen ook een negatieve invloed op de oogst van tarwe en gerst. De opbrengst van zomergerst en zomertarwe kromp met meer dan de helft. Door de nattigheid konden boeren de zomergranen niet of pas laat inzaaien.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel Czechoslovak Group (CSG) is vrijdag hoger geopend op de eerste handelsdag van het Tsjechische defensiebedrijf op de Amsterdamse beurs. Het aandeel CSG opende op 32 euro. In de afgelopen dagen werden de aandelen al aangeboden aan pensioenfondsen en andere grote investeerders zoals vermogensbeheerders tegen een vaste prijs van 25 euro per stuk.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse uitbater van laadstations voor elektrische auto's, Fastned, heeft maximaal 200 miljoen euro aan nieuwe financiering opgehaald. Het geld komt van een bankenconsortium bestaande uit overheidsinvesteringsfonds Invest-NL, ABN AMRO, ING, Rabobank en het Franse Crédit Agricole en is bedoeld om de uitbreiding van het aantal snellaadstations te versnellen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Avantium behoorde vrijdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. De bioplasticmaker verwacht de productie in zijn nieuwe fabriek in Delfzijl later te kunnen opstarten dan gepland. Volgens het bedrijf zijn tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen ontdekt, waardoor een veiligheidsrisico is ontstaan. Door het herstelwerk verwacht Avantium nu de fabriek half 2026 te openen en in de tweede helft van het jaar te beginnen met de verkoop van zijn grondstof voor plantaardig plastic. Het aandeel werd daarop 9 procent lager gezet.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) heeft in de afgelopen dagen 3,3 miljard euro opgehaald met de verkoop van aandelen aan institutionele investeerders uit Nederland en daarbuiten. De aandelen werden verkocht voorafgaand aan de beursintroductie in Amsterdam. Vrijdag gaat de handel in het aandeel op het Damrak van start.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De fabrikant van bioplastics, Avantium, verwacht zijn fabriek in Delfzijl later te kunnen openen dan was gepland. Het bedrijf laat weten dat tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen zijn ontdekt. Daardoor is een veiligheidsrisico ontstaan.
2 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - Maleisië heeft de toegang tot chatbot Grok hersteld, nadat het socialemediaplatform X veiligheidsmaatregelen had getroffen. Dat meldt de communicatietoezichthouder van het land.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse tak van de video-app TikTok is officieel overgedragen aan de nieuw opgerichte joint venture TikTok USDS. De vorige eigenaar, de in Beijing gevestigde ByteDance-groep, behoudt een belang van iets minder dan 20 procent in TikTok USDS, aldus het bedrijf in een verklaring.
4 uur geleden