Nationalistische oud-parlementariër Oekraïne neergeschoten
LVIV (ANP/RTR) - Een nationalistisch voormalig lid van het Oekraïense parlement is vrijdag neergeschoten en ernstig verwond, meldt de politie. Het gaat om de 60-jarige Iryna Farion, bekend van haar campagnes om de Oekraïense taal te promoten. De politie zoekt nog naar de man die Farion neerschoot in een straat in de westelijke stad Lviv.
"De aanval op Iryna Farion is geclassificeerd als een poging tot moord", zei minister van Binnenlandse Zaken Ihor Klymenko op Telegram. "Het slachtoffer verkeert in kritieke toestand en artsen vechten om haar leven te redden."
Farion, een taalkundige, werd in 2005 lid van de nationalistische partij Svoboda (Vrijheid), waarvoor ze in 2012 in het parlement werd gekozen. Ze werd echter nooit herkozen. Ze was ook lid van de regionale raad van Lviv.
Farion had het in haar campagnes vooral gemunt op het gebruik van Russisch, ook al is dat voor veel Oekraïners de eerste taal. In 2018, toen Oekraïne vocht tegen pro-Russische separatisten die grondgebied in het oosten hadden veroverd, riep ze op "elke Russisch sprekende persoon op de kaak te slaan". In de eerste maanden na de Russische invasie in februari 2022 hekelde Farion Russisch sprekende strijders van het Azov-regiment die de havenstad Marioepol drie maanden lang verdedigden.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/RTR) - Bij een frontale botsing tussen twee passagierstreinen in Denemarken zijn "veel" gewonden gevallen, meldt de lokale burgemeester. De toestand van sommige slachtoffers is kritiek. Het ongeluk gebeurde bij Hillerød, een stad op ongeveer 30 kilometer ten noorden van Kopenhagen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben tijdens hun blokkade van Iraanse havens 31 schepen tegengehouden. Die kregen de opdracht om te keren of terug naar hun havens te gaan, aldus CENTCOM, het Amerikaanse militaire commando in de regio.
1 uur geledenDNIPRO (ANP/AFP) - Zeker twee mensen zijn omgekomen bij een Russische aanval op de Oekraïense stad Dnipro. Bij de aanval vielen ook acht gewonden en één persoon wordt nog vermist.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is voor de vierde dag op rij gestegen, nu de Verenigde Staten en Iran verwikkeld blijven in een strijd om de controle over de Straat van Hormuz.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Marine, John Phelan, vertrekt per direct. Dat meldt het Pentagon. Het geeft geen uitleg voor het plotselinge vertrek.
8 uur geledenTAYRI (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben aan zeker twee mensen het leven gekost. Volgens bronnen zijn ook journalisten en hulpverleners getroffen.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het referendum over de kiesdistricten in de Amerikaanse staat Virginia was volgens president Donald Trump doorgestoken kaart. De kiezers stemden dinsdag in met een kieskaart die bij de volgende verkiezingen in november waarschijnlijk in het voordeel werkt van de Democraten. Trump stelde een dag later op Truth Social dat het briefstemmen verdacht verliep, zonder bewijs te leveren.
13 uur geleden