Nationalistische oud-parlementariër Oekraïne neergeschoten
LVIV (ANP/RTR) - Een nationalistisch voormalig lid van het Oekraïense parlement is vrijdag neergeschoten en ernstig verwond, meldt de politie. Het gaat om de 60-jarige Iryna Farion, bekend van haar campagnes om de Oekraïense taal te promoten. De politie zoekt nog naar de man die Farion neerschoot in een straat in de westelijke stad Lviv.
"De aanval op Iryna Farion is geclassificeerd als een poging tot moord", zei minister van Binnenlandse Zaken Ihor Klymenko op Telegram. "Het slachtoffer verkeert in kritieke toestand en artsen vechten om haar leven te redden."
Farion, een taalkundige, werd in 2005 lid van de nationalistische partij Svoboda (Vrijheid), waarvoor ze in 2012 in het parlement werd gekozen. Ze werd echter nooit herkozen. Ze was ook lid van de regionale raad van Lviv.
Farion had het in haar campagnes vooral gemunt op het gebruik van Russisch, ook al is dat voor veel Oekraïners de eerste taal. In 2018, toen Oekraïne vocht tegen pro-Russische separatisten die grondgebied in het oosten hadden veroverd, riep ze op "elke Russisch sprekende persoon op de kaak te slaan". In de eerste maanden na de Russische invasie in februari 2022 hekelde Farion Russisch sprekende strijders van het Azov-regiment die de havenstad Marioepol drie maanden lang verdedigden.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij een Israëlische aanval op een politiewagen in de Gazastrook zijn acht mensen omgekomen, melden de Palestijnse autoriteiten. Alle doden zijn politieagenten, inclusief het hoofd van de lokale politieafdeling.
10 minuten geledenOSLO (ANP/AFP) - Canada en de Noordse landen gaan nauwer samenwerken op onder meer het gebied van defensie en veiligheid in het Noordpoolgebied. De leiders van Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland, IJsland en Canada spraken die intentie uit tijdens een bijeenkomst in Oslo. Volgens hen wordt die regio steeds meer getekend door "oplopende geopolitieke spanningen, oorlog en een veelvoud aan crises".
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De oorlog tussen Iran en de Verenigde Staten en Israël zal volgens de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi pas eindigen wanneer Teheran er zeker van kan zijn dat deze niet opnieuw kan oplaaien.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - Israëlische troepen hebben op de Westelijke Jordaanoever vier leden van een Palestijns gezin doodgeschoten in een auto, meldt het Palestijnse ministerie van Gezondheid. Volgens Israël reageerden de militairen op een veiligheidsdreiging.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi ontkent dat Iran burger- of woongebieden in het Midden-Oosten heeft aangevallen. Volgens Araghchi is Teheran bereid een commissie met zijn buurlanden op te richten om te onderzoeken wie wel verantwoordelijk is voor de aanvallen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is momenteel niet bereid om een akkoord te sluiten om de oorlog met Iran te beëindigen. Dat zegt Trump in een verklaring tegen NBC News.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog met Israël en de Verenigde Staten.
8 uur geleden