Nationalistische oppositie wint verkiezingen Noord-Macedonië
SKOPJE (ANP/RTR) - De verkiezingen in Noord-Macedonië zijn gewonnen door de rechts-nationalistische oppositiepartij VMRO-DPMNE. De regerende pro-Europese sociaaldemocraten hebben hun verlies erkend bij zowel de parlements- als de presidentsverkiezingen. Daardoor staat de toetreding tot de Europese Unie mogelijk op de tocht.
De VMRO-DPMNE heeft tijdens de campagne aangekondigd de confrontatie aan te gaan met EU-lidstaten en buurlanden Bulgarije en Griekenland. De partijleider Hristijan Mickoski erkent bijvoorbeeld de naamsverandering van het land niet. De regering in Skopje besloot in 2018 op Grieks verzoek 'Noord-' voor de naam van het land te plakken.
De 70-jarige Gordana Siljanovska-Davkova is de nieuwe president van Noord-Macedonië. Mickoski wordt waarschijnlijk de nieuwe premier. Hij heeft ook beloofd om harder op te treden tegen Bulgaarse eisen. Sofia wil dat Noord-Macedonië de grondwet aanpast om de Bulgaarse minderheid te beschermen. Mickoski heeft tijdens de campagne ook de Albanese minderheid in het land aangevallen.
Noord-Macedonië is kandidaat-lidstaat van de EU en voert toetredingsgesprekken, nadat die jarenlang waren geblokkeerd door Griekenland en Bulgarije. De sociaaldemocraten waarschuwden dat een overwinning van de VMRO-DPMNE het lidmaatschap in gevaar zou brengen.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP) - In Groenland komt maandagavond naar verwachting opnieuw een groot aantal Deense militairen aan, meldt de Deense zender TV 2 op basis van het leger. Zij maken onderdeel uit van de Deense troepenbouw die daar momenteel plaatsvindt. Het is onduidelijk om hoeveel militairen het precies gaat.
14 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De prioriteit van de Europese Commissie en de EU ligt bij dialoog en de-escalatie van het conflict over Groenland tussen de EU en de VS, benadrukte een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De gesprekken die sinds zaterdag op alle niveaus worden gevoerd, zijn gericht op het van tafel krijgen van de extra importtarieven die de Amerikaanse president Donald Trump oplegt aan acht Europese landen, waaronder Nederland, zei de woordvoerder.
50 minuten geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Deense regeringsfunctionarissen hebben besloten niet aanwezig te zijn in Davos deze week, te midden van een escalerend conflict over Groenland. Dat bevestigt het World Economic Forum.
52 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse staatstelevisie lijkt gehackt te zijn. Er waren zondag korte tijd toespraken te zien van de Amerikaanse president Donald Trump en Reza Pahlavi, de zoon van de laatste Iraanse vorst.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer denkt niet dat de Amerikaanse president Donald Trump echt militaire actie tegen Groenland overweegt. Dat zei hij bij een persconferentie over de hogere importheffingen waarmee Trump dreigt. Die zouden gelden voor de landen die vorige week een klein aantal militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder ook Nederland.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is uitgenodigd om toe te treden tot de vredesraad voor Gaza van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat maakte het Kremlin bekend. Rusland zou het voorstel nog bestuderen.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het dodental door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is nog niet definitief. Dat liet minister van Transport Óscar Puente weten via X.
4 uur geleden