Nationale Opera erkent wangedrag gastregisseur, neemt maatregelen
AMSTERDAM (ANP) - De Nationale Opera erkent dat gastregisseur Andriy Zholdak zich tijdens het productieproces van de opera Fidelio schuldig heeft gemaakt aan onacceptabel grensoverschrijdend gedrag. Dat laat het gezelschap zaterdag weten naar aanleiding van een groot verhaal in Het Parool. De repetities vonden zeven weken lang plaats in april, mei en juni 2024.
Volgens de Opera ging het "met name om impulsief, onredelijk, ongerijmd en intimiderend gedrag en om fysieke aanraking in repetitieverband zonder dat eerst toestemming is gevraagd". Het gezelschap beklemtoont wel dat Zholdak niet in dienst is bij de Nationale Opera. "Het was de eerste keer dat we met hem samenwerkten en ook de laatste: Zholdak zal niet bij ons terugkeren voor nieuwe samenwerkingen", aldus het gezelschap.
Zholdak is volgens de Nationale Opera gedurende het productieproces meerdere malen door medewerkers aangesproken op zijn problematische werkwijze en zijn grensoverschrijdende gedrag. Het gedrag bleef zich echter herhalen. Ook deed zich een incident voor tijdens een ensemblerepetitie. "Bij het voordoen van een scène aan een figurante tijdens een repetitie, waar ook andere artiesten en medewerkers bij aanwezig waren, heeft de regisseur met zijn hand deze figurante aangeraakt op haar bil/heup", staat in de verklaring. "Zholdak had hiervoor vooraf, conform ons protocol, toestemming moeten vragen. De betreffende figurante deed vervolgens een formele melding van grensoverschrijdend gedrag."
Excuses
Na deze melding is de regisseur de toegang tot het theater ontzegd en zijn er gesprekken met de direct betrokkenen gevoerd. "Op basis van deze gesprekken lieten we Zholdak weten dat voortzetting van het repetitieproces alleen mogelijk was onder strikte voorwaarden." Ook heeft de regisseur zijn excuses gemaakt aan de betrokken medewerkers.
De Nationale Opera stelt dat als Zholdak deze voorwaarden niet geaccepteerd had, de productie zou zijn stopgezet. Het gezelschap beklemtoont dat het ook de wens van de betrokken medewerkers was om de productie toch voort te zetten. Eén van de artiesten, de eerder genoemde figurante, was een andere mening toegedaan. Zij trok zich uit de productie terug. Het Parool meldt dat deze figurante aangifte heeft gedaan bij het Openbaar Ministerie, maar dat hieruit na onderzoek geen vervolging is voortgekomen.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 58-jarige Amin A. voor het financieren van de terroristische organisatie Hamas. Het OM denkt dat A. tussen 2010 en 2023 ruim 8,4 miljoen euro aan fondsen heeft geworven die bij Hamas terechtkwamen. Hij was betrokken bij een stichting die geld inzamelde voor verschillende liefdadigheidsinstellingen in Gaza, maar volgens justitie ging het geld in veel gevallen direct of indirect naar Hamas.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl energieprijzen pieken door de Iran-oorlog, organiseren Nederland en Colombia eind deze maand de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen. In het Colombiaanse Santa Marta worden ministers uit zo'n vijftig landen en tal van internationale organisaties en ngo's verwacht. De verwachtingen lopen vooraf flink uiteen.
22 minuten geledenBERGENTHEIM (ANP) - De politie doet in het Overijsselse Bergentheim onderzoek naar de dood van meerdere huisdieren. Het gaat om zeven katten en twee honden. Het vermoeden bestaat dat de dieren mogelijk door gif om het leven zijn gekomen.
37 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - De politie heeft een 25-jarige man opgepakt voor het mogelijk willen plegen van een terroristische aanslag. De verdachte komt uit Den Bosch en is afgelopen vrijdag aangehouden, meldt het OM dinsdag.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Landelijke Huisartsen Vereniging adviseert huisartsen die met ChipSoft werken om een melding te doen bij de Autoriteit Persoonsgegevens. De vereniging schrijft op haar website dat dit volgens de AP moet na informatie die de toezichthouder tot nu toe heeft gekregen over de cyberaanval bij het bedrijf.
1 uur geledenASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag tot 5,5 jaar cel geëist tegen drie verdachten van de kunstroof uit het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar. De hoogste eis was voor de 35-jarige Bernhard Z. Hij heeft als enige van de drie verdachten geen deal gesloten met het OM. De andere twee, Jan B. (21) en Douglas Chesley W. (37), deden dat wel. Tegen hen eiste het OM 44 maanden cel. In ruil voor deze lagere strafeis hebben zij het grootste deel van de buit terugbezorgd. Het gaat daarbij om de wereldberoemde gouden helm van Cotofenesti en twee gouden armbanden. Een derde armband is vooralsnog spoorloos.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Architect Cees Dam is maandag op 93-jarige leeftijd overleden. Dit heeft Dam & Partners Architecten, waar hij oprichter van was, dinsdag bekendgemaakt. Hij overleed na een kort ziekbed.
2 uur geleden