Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nationale herdenking einde WOII voor het eerst 's avonds

Nationale herdenking einde WOII voor het eerst 's avonds

DEN HAAG (ANP) - De Nationale Herdenking 15 augustus bij het Indisch Monument in Den Haag wordt maandag voor het eerst in de vroege avonduren gehouden. Reden daarvoor is dat de stichting die de herdenking organiseert denkt dat op dat tijdstip veel meer mensen in de gelegenheid zijn de herdenking bij te wonen of op televisie te volgen. In de coronajaren is gebleken dat het bereik via televisie groot is, terwijl de aandacht voor de herdenking overdag in de jaren voor corona juist terugliep. De NOS zendt de herdenking rechtstreeks uit.

Op 15 augustus 1945 was de Tweede Wereldoorlog in Nederland al een paar maanden voorbij, maar niet in het voormalige Nederlands-Indië. Pas op 15 augustus capituleerde de Japanse bezetter en daarmee kwam een einde aan de oorlog voor het hele Koninkrijk der Nederlanden. Tijdens de nationale herdenking worden alle slachtoffers van de oorlog tegen Japan en van de Japanse bezetting van het voormalige Nederlands-Indië herdacht. Op erevelden in Indonesië en daarbuiten liggen 25.000 Nederlandse doden uit die tijd begraven.

De zoon van de in mei van dit jaar overleden acteur Eric Schneider houdt maandag een voordracht. Eric Schneider werd geboren in Nederlands-Indië en zat met zijn moeder en broertjes in interneringskampen, terwijl zijn vader aan de beruchte Birma-spoorlijn moest werken. Schneider was in 1988, toen het Indisch Monument werd onthuld, de eerste spreker. In 2015 sprak de acteur nogmaals, samen met zijn zoon Beau. Zoon Beau beschouwt zijn voordracht "als een bijzonder afscheid van Eric", zegt hij.

Nu de herdenking naar de vroege avond is verplaatst, gaat het veld bij het monument twee uur eerder al open. Dat geeft met name oudere bezoekers de gelegenheid om dan alvast bloemen te leggen en elkaar te ontmoeten. Bij de herdenking zijn onder meer minister-president Mark Rutte en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer aanwezig. Acteur Mark Rietman leest een bewerkt gedicht van cabaretier Wim Kan voor. Ook elders in Nederland zijn op 15 augustus herdenkingen.

De Nationale Herdenking 15 augustus begint om 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur. De bijeenkomst is te volgen op NPO 1.

Meer uit Binnenland

Illegale markt bleef rol spelen in eerste maanden van wietproef

DEN HAAG (ANP) - In de eerste maanden van het experiment met legale wietteelt bleef de illegale cannabismarkt een rol spelen. Onderzoekers zien op dat punt nog geen grote verschillen tussen gemeenten die wel en niet meedoen, staat in het eerste rapport sinds het begin van de wietproef. Ze willen in deze fase nog geen definitieve conclusies trekken.

7 minuten geleden
RWS: funderingen van pijlers brug in A28 grotendeels gevuld

NIJKERK (ANP) - De werkzaamheden aan en bij de Hardenbergerbrug in snelweg A28 bij Nijkerk vorderen, meldt Rijkswaterstaat. "De funderingen van de pijlers van de brug zijn afgelopen nacht voor een groot deel opgevuld met zand", aldus de wegbeheerder.

11 minuten geleden
6 maanden cel voor oud-bassist Heideroosjes om kinderporno

ROERMOND (ANP) - Fred H., de voormalige bassist van punkband Heideroosjes, is veroordeeld tot achttien maanden cel. Daarvan zijn twaalf maanden voorwaardelijk, oordeelt de rechter in Limburg. H. stond voor de rechter voor het bezit en het verspreiden van kinderporno. Hij hoeft niet terug naar de gevangenis, omdat zijn celstraf even lang is als het voorarrest.

18 minuten geleden
Landelijke ov-staking leidt tot drukte bij taxibedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De landelijke ov-staking leidt tot drukte bij taxibedrijven. Zo waren er dinsdagavond bij Uber al ruim zes keer meer ritreserveringen gedaan dan normaal voor een woensdag, laat een woordvoerder weten.

26 minuten geleden
Zuid-Holland wil verbeteringen na ov-chaos Qbuzz snel regelen

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland moet snel aan de slag met de aanbevelingen uit de evaluatie van de chaotisch verlopen overgang van het busvervoer rond onder meer Alphen aan den Rijn, Gouda, Katwijk en Leiden. Daarvoor pleit een deel van Provinciale Staten. In de evaluatie staat onder meer dat het verstandig is om busstallingen in provinciaal beheer te nemen en om een nieuwe concessie in de zomer te laten beginnen in plaats van in de winter.

47 minuten geleden
Overlijden Yayoi Kusama zorgt voor run op tickets Stedelijk

AMSTERDAM (ANP) - De overzichtstentoonstelling van de Japanse kunstenaar Yayoi Kusama wordt voor het Stedelijk Museum in Amsterdam de "grootste tentoonstelling die we ooit hebben gehad", zegt een woordvoerder. "De hele 'badkuip', de aanbouw aan het oude pand, is gevuld met haar werk. Dat is eerder gebeurd, maar wat deze expo groter maakt is dat we Kusama hebben doorgetrokken naar buiten: bomen op het Museumplein zijn gewrapt in rood met witte stippen en ook is de gevel bestickerd met gekleurde stippen."

1 uur geleden
Na jaren verzet eerste stap van Westland voor opvang asielzoekers

NAALDWIJK (ANP) - Na jaren van verzet heeft de Zuid-Hollandse gemeente Westland een plan om invulling te geven aan de spreidingswet. Dat lukt door een samenwerking tot 2030 met buurgemeente Midden-Delfland. Die vangt 92 asielzoekers extra op en in ruil biedt Westland 19 extra statushouders onderdak en begeleiding, zo kondigen de gemeenten aan.

1 uur geleden