Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nationale herdenking einde WOII voor het eerst 's avonds

Nationale herdenking einde WOII voor het eerst 's avonds

DEN HAAG (ANP) - De Nationale Herdenking 15 augustus bij het Indisch Monument in Den Haag wordt maandag voor het eerst in de vroege avonduren gehouden. Reden daarvoor is dat de stichting die de herdenking organiseert denkt dat op dat tijdstip veel meer mensen in de gelegenheid zijn de herdenking bij te wonen of op televisie te volgen. In de coronajaren is gebleken dat het bereik via televisie groot is, terwijl de aandacht voor de herdenking overdag in de jaren voor corona juist terugliep. De NOS zendt de herdenking rechtstreeks uit.

Op 15 augustus 1945 was de Tweede Wereldoorlog in Nederland al een paar maanden voorbij, maar niet in het voormalige Nederlands-Indië. Pas op 15 augustus capituleerde de Japanse bezetter en daarmee kwam een einde aan de oorlog voor het hele Koninkrijk der Nederlanden. Tijdens de nationale herdenking worden alle slachtoffers van de oorlog tegen Japan en van de Japanse bezetting van het voormalige Nederlands-Indië herdacht. Op erevelden in Indonesië en daarbuiten liggen 25.000 Nederlandse doden uit die tijd begraven.

De zoon van de in mei van dit jaar overleden acteur Eric Schneider houdt maandag een voordracht. Eric Schneider werd geboren in Nederlands-Indië en zat met zijn moeder en broertjes in interneringskampen, terwijl zijn vader aan de beruchte Birma-spoorlijn moest werken. Schneider was in 1988, toen het Indisch Monument werd onthuld, de eerste spreker. In 2015 sprak de acteur nogmaals, samen met zijn zoon Beau. Zoon Beau beschouwt zijn voordracht "als een bijzonder afscheid van Eric", zegt hij.

Nu de herdenking naar de vroege avond is verplaatst, gaat het veld bij het monument twee uur eerder al open. Dat geeft met name oudere bezoekers de gelegenheid om dan alvast bloemen te leggen en elkaar te ontmoeten. Bij de herdenking zijn onder meer minister-president Mark Rutte en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer aanwezig. Acteur Mark Rietman leest een bewerkt gedicht van cabaretier Wim Kan voor. Ook elders in Nederland zijn op 15 augustus herdenkingen.

De Nationale Herdenking 15 augustus begint om 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur. De bijeenkomst is te volgen op NPO 1.

Meer uit Binnenland

Verdachten rellen Wijk bij Duurstede maandagavond vrijgelaten

WIJK BIJ DUURSTEDE (ANP) - De vijf mannen die nog vastzitten na de rellen bij een anti-asieldemonstratie in Wijk bij Duurstede, komen maandagavond vrij. Dat meldt het Openbaar Ministerie. Ze blijven nog wel verdachten. De twee anderen die aangehouden werden, kwamen eerder al vrij.

23 minuten geleden
Supermarkten waarschuwen voor mogelijk plastic in dierenvoeding

UTRECHT (ANP) - Meerdere supermarktketens in Nederland en België hebben dierenvoeding teruggeroepen, omdat bij controles blauwe stukjes plastic in het voer zijn gevonden. Lidl waarschuwde maandag voor mogelijke plasticvervuiling in honden- en kattenvoer. Albert Heijn en Jumbo hadden al eerder gemeld dat klanten een specifiek soort hondenvoer van hun huismerken beter niet aan hun huisdier kunnen geven.

44 minuten geleden
19-jarige verdachte van fataal ongeval Zeeland dinsdag voorgeleid

BREDA (ANP) - De 19-jarige verdachte van het fatale verkeersongeval in Zeeland wordt dinsdagmiddag voorgeleid aan de rechter-commissaris "vanwege zijn strafrechtelijke betrokkenheid bij het ongeval". Dat meldt het Openbaar Ministerie Zeeland-West-Brabant. Het is nog niet duidelijk waar de bestuurder uit het Zeeuwse Hulst van verdacht wordt.

1 uur geleden
Drutense Syriër krijgt 26 jaar cel om marteling tijdens verhoren

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft maandag Rafik A. veroordeeld tot 26 jaar cel voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. De 58-jarige A. bekleedde als verhoorder een hoge functie bij een militie, gelieerd aan het regime van de voormalige president Bashar al-Assad.

1 uur geleden
Man aangehouden in vermissingszaak Dronten

DRONTEN (ANP) - De politie heeft een 42-jarige man aangehouden die mogelijk betrokken was bij de verdwijning van een destijds 36-jarige man uit Dronten. Marc Jaskulski raakte op 15 april 2024 vermist en de politie gaat ervan uit dat hij slachtoffer is geworden van een misdrijf. De politie sluit meerdere aanhoudingen niet uit.

3 uur geleden
Rechtbank legt dertig jaar cel op voor doden buurvrouw Rijswijk

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Seyed A. (58) maandag dertig jaar celstraf opgelegd voor het doden van zijn buurvrouw in september 2024 in Rijswijk (Zuid-Holland). Het 38-jarige slachtoffer werd doodgeschoten in het portiek van hun flat aan de Galjoenstraat, voor de ogen van haar 4-jarige zoontje. "Een ijzingwekkende femicide", aldus de rechtbank.

4 uur geleden
Verdachte vrijgesproken van vergismoord op ggz-directeur in 2014

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft maandag de 59-jarige René F. uit Schiedam vrijgesproken van betrokkenheid bij de vergismoord op Rob Zweekhorst in 2014. De ggz-directeur werd op 1 januari van dat jaar doodgeschoten in het Zuid-Hollandse Berkel en Rodenrijs. Het Openbaar Ministerie had 24 jaar cel geëist tegen F., maar de rechtbank zag te weinig bewijs voor een veroordeling.

4 uur geleden