Nationale Herdenking bevrijding Indië opnieuw in beperkte kring
DEN HAAG (ANP) - De Nationale Herdenking 15 augustus 1945 vindt wegens de coronamaatregelen opnieuw in beperkte kring plaats. Bij het Indisch Monument in Den Haag is plaats voor maximaal duizend genodigden, onder wie minister-president Mark Rutte, staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid, Welzijn, Sport) en de ambassadeur van Indonesië. Zij leggen kransen.
Op 15 augustus wordt het einde van de Tweede Wereldoorlog voor het hele Koninkrijk der Nederlanden herdacht. Het is tevens de herdenking van alle slachtoffers van de oorlog tegen Japan en de Japanse bezetting van Nederlands-Indië. In Nederland wonen ongeveer twee miljoen mensen met een Indisch oorlogsverleden in de familie. Duizenden van hen komen gewoonlijk naar de herdenking in Den Haag maar dat kan voor de tweede achtereenvolgende keer niet.
Mensen kunnen thuis een zonnebloem bestellen die door scholieren bij het monument wordt gelegd. Ze kunnen ook online een melati (Indische jasmijn) op Indischmonument.nl plaatsen. De melati is het symbool van de herdenking. Er mag ook worden gevlagd. Op de website 15augustus1945.nl/nationale-herdenking-15-augustus heeft de organisatie meer ideeën geplaatst om het thuis herdenken te stimuleren. De NOS zendt de bijeenkomst bij het Indisch Monument rechtstreeks uit.
Omdat de officiële herdenking op 15 augustus maar beperkt toegankelijk is, zijn er die dag in Den Haag bijeenkomsten op andere plekken voor mensen die toch graag bij elkaar willen komen. Museum Sophiahof heeft een programma voor ouderen samen met het Indisch Herinneringscentrum en de Stichting Pelita. In de Grote Kerk is 's morgens een debatprogramma over de oorlog en 's middags geeft Het Nationale Theater een matineeconcert. Op alle plekken wordt ook gekeken naar de herdenking op tv. Ook in andere plaatsen in Nederland zijn op of rond 15 augustus herdenkingsbijeenkomsten.
Meer uit Binnenland
METEREN (ANP) - Het treinverkeer tussen Geldermalsen en Den Bosch is in de nacht van donderdag op vrijdag hersteld. De NS meldt dat de treinen vanaf 00.30 uur weer normaal rijden.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De FC Porto-supporters die donderdagavond rond 17.30 uur in Utrecht een bus vernielden, zijn weer vrijgelaten. De politie hield in totaal 73 mensen aan voor vernieling en openbare geweldpleging in een bus die onderweg was naar de Galgenwaard, het stadion van FC Utrecht. Zij moeten allemaal een boete van 290 euro betalen.
7 uur geledenENSCHEDE (ANP) - De Universiteit Twente schrapt per 1 januari de mogelijkheid om cum laude - "met lof" - te promoveren, vermeldt zij op haar website.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De details die naar buiten komen in de strafzaak tegen de Vlaardingse pleegouders zijn afschuwelijk en grijpen ons enorm aan. Dat laat pleegzorgorganisatie Enver in een verklaring weten. "We erkennen dat wij als organisatie de signalen niet op tijd hebben gezien en onvoldoende hebben ingegrepen."
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer veertig aanhangers van voetbalclub FC Porto zijn donderdagavond aangehouden voor het vernielen van een bus, aldus de politie. Dat gebeurde rond 17.30 uur in Utrecht.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een drone is woensdag boven de verkeerstoren van vliegbasis Gilze-Rijen gespot. Dat bevestigt een woordvoerder van de marechaussee donderdag na berichtgeving van de Volkskrant. De luchtverkeersleiding sprak van "potentiële spionage".
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees gaat vrijdag verder praten met twee duo's. Eerst komen de leiders van JA21 en D66 samen langs en later volgen de fractievoorzitters van VVD en GroenLinks-PvdA. Koolmees wil precies weten waar de verschillen tussen deze partijen zitten en daar ook meer "onderbouwing" bij krijgen, zei hij donderdag na zijn tweede dag waarin hij met de kleine partijen sprak.
11 uur geleden