Nationale Ballet moet verder zonder directeur Ted Brandsen
AMSTERDAM (ANP) - Ted Brandsen gaat na het theaterseizoen 2025-2026 met pensioen als directeur van Het Nationale Ballet. Hij heeft de functie dan 23 jaar vervuld. Tegelijk vertrekt de adjunct, voormalig sterdanseres Rachel Beaujean, die dan ook de pensioengerechtigde leeftijd bereikt.
Brandsen vernieuwde het repertoire en introduceerde diverse nieuwe topchoreografen bij het gezelschap. Hij stond ook aan de wieg van de Junior Company van Het Nationale Ballet, een brug van dansopleiding naar beroepspraktijk. Als choreograaf maakte hij voor Het Nationale Ballet onder meer de avondvullende producties Coppelia (2008) en het zeer succesvolle Mata Hari (2016).
"Onder het leiderschap van Ted Brandsen is Het Nationale Ballet uitgegroeid tot een gezelschap dat zich kan meten met de top van de internationale balletwereld. Met zijn passie en visie heeft hij een steeds breder publiek weten te enthousiasmeren voor de danskunst in Nederland. Zijn pensionering in 2026 zal dan ook een enorme verandering voor ons huis gaan betekenen", zegt Louise O. Fresco, voorzitter van de raad van toezicht van het gezelschap. Naar een opvolger wordt nog gezocht.
Rachel Beaujean, sinds 1977 verbonden aan Het Nationale Ballet, danste veel werk van Hans van Manen, die haar als een van de belangrijkste muzen van zijn artistieke leven ziet. Ze helpt nu nog veel gezelschappen zijn werk in te studeren. Na haar danscarrière werd ze tot balletmeester van Het Nationale Ballet benoemd en sinds 2017 is ze adjunct-artistiek directeur van het gezelschap. Bovendien maakte ze diverse bewerkingen van belangrijke 19e-eeuwse producties voor Het Nationale Ballet, zoals in 2022 een geheel nieuwe, zeer enthousiast ontvangen versie van Raymonda van Marius Petipa.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam een "ongelooflijk laffe daad" genoemd op haar socialemediakanalen. Halsema spreekt van "vernielzucht en opzettelijke beschadiging van ons nationale monument".
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Kabinet en Kamerleden reageren boos op de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam op de dag dat Nederland de doden van de Tweede Wereldoorlog en andere oorlogen herdenkt.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft nog geen hulpverzoeken ontvangen van Nederlandse opvarenden van cruiseschip MV Hondius. Drie opvarenden van dat schip zijn overleden nadat ze ziek werden op het schip. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) testte er zeker één positief op het hantavirus. Het schip ligt nu voor de kust van Kaapverdië.
47 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Schoonmaakploegen zijn maandagochtend bezig bekladdingen van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam te verwijderen, bevestigt de politie. Het monument is ontsierd met een rode substantie. Onder meer het woord 'genocide' is erop gespoten, ziet een ANP-fotograaf.
55 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Door een seinstoring rijden er maandagochtend geen treinen tussen Utrecht en Den Haag. ProRail kan nog niet inschatten hoe lang de problemen gaan duren, maar voorziet zeker gevolgen voor de ochtendspits.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - In een groot deel van het land geldt maandagochtend code geel om plaatselijk dichte mist. Met uitzondering van het noorden en noordoosten kan het zicht plaatselijk minder dan 200 meter zijn. Het KNMI heeft de weerwaarschuwing daarom afgegeven voor alle provincies, behalve Groningen, Friesland en Drenthe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions onderzoekt de herkomst en mogelijke verspreiding van het hantavirus aan boord van de MV Hondius. Het bedrijf bevestigt in een persverklaring in de nacht van zondag op maandag dat één opvarende positief is getest op het virus. Het gaat om een patiënt die momenteel is opgenomen op de intensive care in Johannesburg in Zuid-Afrika. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldde dat eerder al.
5 uur geleden