Nationale Ballet moet verder zonder directeur Ted Brandsen
AMSTERDAM (ANP) - Ted Brandsen gaat na het theaterseizoen 2025-2026 met pensioen als directeur van Het Nationale Ballet. Hij heeft de functie dan 23 jaar vervuld. Tegelijk vertrekt de adjunct, voormalig sterdanseres Rachel Beaujean, die dan ook de pensioengerechtigde leeftijd bereikt.
Brandsen vernieuwde het repertoire en introduceerde diverse nieuwe topchoreografen bij het gezelschap. Hij stond ook aan de wieg van de Junior Company van Het Nationale Ballet, een brug van dansopleiding naar beroepspraktijk. Als choreograaf maakte hij voor Het Nationale Ballet onder meer de avondvullende producties Coppelia (2008) en het zeer succesvolle Mata Hari (2016).
"Onder het leiderschap van Ted Brandsen is Het Nationale Ballet uitgegroeid tot een gezelschap dat zich kan meten met de top van de internationale balletwereld. Met zijn passie en visie heeft hij een steeds breder publiek weten te enthousiasmeren voor de danskunst in Nederland. Zijn pensionering in 2026 zal dan ook een enorme verandering voor ons huis gaan betekenen", zegt Louise O. Fresco, voorzitter van de raad van toezicht van het gezelschap. Naar een opvolger wordt nog gezocht.
Rachel Beaujean, sinds 1977 verbonden aan Het Nationale Ballet, danste veel werk van Hans van Manen, die haar als een van de belangrijkste muzen van zijn artistieke leven ziet. Ze helpt nu nog veel gezelschappen zijn werk in te studeren. Na haar danscarrière werd ze tot balletmeester van Het Nationale Ballet benoemd en sinds 2017 is ze adjunct-artistiek directeur van het gezelschap. Bovendien maakte ze diverse bewerkingen van belangrijke 19e-eeuwse producties voor Het Nationale Ballet, zoals in 2022 een geheel nieuwe, zeer enthousiast ontvangen versie van Raymonda van Marius Petipa.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen kopen voor ruim 400 miljoen euro 36 nieuwe sprinters. De "hypermoderne" treinen, met de naam Flirt Flex, krijgen in tegenstelling tot de huidige sprinters weer het klassieke geel-blauwe NS-uiterlijk, maakte het spoorbedrijf bekend. De eerste treinen komen naar verwachting in 2030 op het Nederlandse spoor.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n dertig boeren die zijn gevestigd rond de Nieuwkoopse Plassen krijgen mogelijk te maken met een stikstofzone. De provincie Zuid-Holland wil in of rond het Natura 2000-gebied een zone van 250 meter instellen waarin maatregelen gaan gelden om de stikstofuitstoot naar beneden te krijgen. In eerste instantie mogen de gebruikers van het natuur- en recreatiegebied in het Groene Hart zelf met een voorstel komen over de invulling hiervan.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Twee kinderen van negen en tien jaar oud zijn jarenlang ernstig verwaarloosd en mishandeld in een gezinshuis in het noorden van het land, is te lezen in een uitspraak van de kinderrechter. De kinderen verbleven al drie jaar in het huis en vielen onder de verantwoordelijkheid van de William Schrikker Stichting, die ook verantwoordelijk was voor het Vlaardingse pleegmeisje.
9 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De teller van het aantal schademeldingen na de zware aardbeving bij het Groningse Zeerijp is dinsdag opgelopen naar 2117, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG). Eerder op de dag ging het nog om 1950 meldingen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Rechtspraak voorziet een mogelijk "grote impact op de rechtsgang van strafzaken" door het opschorten van bezoek aan cliënten in zware gevangenisregimes door strafadvocaten. Een groep van 46 strafadvocaten heeft dinsdag aangekondigd die cliënten niet meer te bezoeken, omdat de aangescherpte veiligheidsmaatregelen in een aantal inrichtingen vertrouwelijke communicatie onmogelijk maken. De Rechtspraak roept de minister van Justitie en Veiligheid op "oog te hebben voor de zorgen van de advocatuur en op zoek te gaan naar een voor alle partijen werkbare oplossing".
11 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het wordt de komende dagen geleidelijk kouder, met kans op natte sneeuw of hagel. Volgens Weeronline neemt de temperatuur vanaf vrijdag vooral 's nachts af en kan het plaatselijk zelfs matig vriezen.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft een 14-jarige jongen veroordeeld tot een jaar jeugddetentie en een PIJ-maatregel (jeugd-tbs) voor het doodsteken van de 13-jarige Joni in Schiedam in februari. Dat gebeurde tijdens een ruzie.
12 uur geleden