Nationale Ballet moet verder zonder directeur Ted Brandsen
AMSTERDAM (ANP) - Ted Brandsen gaat na het theaterseizoen 2025-2026 met pensioen als directeur van Het Nationale Ballet. Hij heeft de functie dan 23 jaar vervuld. Tegelijk vertrekt de adjunct, voormalig sterdanseres Rachel Beaujean, die dan ook de pensioengerechtigde leeftijd bereikt.
Brandsen vernieuwde het repertoire en introduceerde diverse nieuwe topchoreografen bij het gezelschap. Hij stond ook aan de wieg van de Junior Company van Het Nationale Ballet, een brug van dansopleiding naar beroepspraktijk. Als choreograaf maakte hij voor Het Nationale Ballet onder meer de avondvullende producties Coppelia (2008) en het zeer succesvolle Mata Hari (2016).
"Onder het leiderschap van Ted Brandsen is Het Nationale Ballet uitgegroeid tot een gezelschap dat zich kan meten met de top van de internationale balletwereld. Met zijn passie en visie heeft hij een steeds breder publiek weten te enthousiasmeren voor de danskunst in Nederland. Zijn pensionering in 2026 zal dan ook een enorme verandering voor ons huis gaan betekenen", zegt Louise O. Fresco, voorzitter van de raad van toezicht van het gezelschap. Naar een opvolger wordt nog gezocht.
Rachel Beaujean, sinds 1977 verbonden aan Het Nationale Ballet, danste veel werk van Hans van Manen, die haar als een van de belangrijkste muzen van zijn artistieke leven ziet. Ze helpt nu nog veel gezelschappen zijn werk in te studeren. Na haar danscarrière werd ze tot balletmeester van Het Nationale Ballet benoemd en sinds 2017 is ze adjunct-artistiek directeur van het gezelschap. Bovendien maakte ze diverse bewerkingen van belangrijke 19e-eeuwse producties voor Het Nationale Ballet, zoals in 2022 een geheel nieuwe, zeer enthousiast ontvangen versie van Raymonda van Marius Petipa.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Ook de HEMA roept klanten op speel- en knutselzand terug te brengen naar de winkel, omdat er mogelijk asbest in het product zit. "Na extra onderzoek is gebleken dat in minimaal één buisje van de producten asbest is aangetroffen", meldt de HEMA op de website. Eerder riepen winkels als Action en Top1Toys speelgoed met zand terug.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Irak worden IS-strijders "met een Nederlandse link" vastgehouden die eerder waren gedetineerd in kampen in het noordoosten van Syrië, bevestigt het demissionaire kabinet aan de Tweede Kamer. Zij waren onder de 5704 mannelijke strijders van de terreurgroep die de afgelopen weken door de Verenigde Staten zijn overgebracht.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "onprettig verrast" door het besluit dat een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgd moet worden voor smaad. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden heeft het Openbaar Ministerie onlangs opgedragen de journalist te vervolgen na een beklagprocedure.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Tot nu toe hebben vijf landen toegezegd om met troepen mee te doen aan de internationale veiligheidsmacht in Gaza. Dat kondigde de Amerikaanse bevelhebber van die macht aan bij de eerste bijeenkomst van de Vredesraad, die de Amerikaanse president Donald Trump oprichtte om toe te zien op het staakt-het-vuren in Gaza. Het zou gaan om Indonesië, Marokko, Kazachstan, Kosovo en Albanië.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgen voor smaad. Dat heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden onlangs bepaald in een beklagprocedure. Die was aangespannen door onder anderen een vrouw uit Hengelo die jarenlang spirituele sessies organiseerde en leidde.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rudi Bakker, voormalig directeur van SE Fireworks in Enschede, is woensdag op 63-jarige leeftijd overleden. Zijn advocaat Peter Plasman bevestigde donderdag een bericht hierover in De Twentsche Courant Tubantia.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De estafettestakingen van personeel in de jeugdzorg na vastgelopen cao-onderhandelingen zijn voorbij. Donderdag vond de laatste plaats in Amsterdam. Zo'n 180 medewerkers kwamen bijeen om overuren te berekenen en te overhandigen aan de werkgever, meldt vakbond FNV. Op 2 maart vindt een landelijke 24-uursstaking plaats.
7 uur geleden