Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nationaal Rapporteur: meer minderjarigen slachtoffer mensenhandel

Nationaal Rapporteur: meer minderjarigen slachtoffer mensenhandel

DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van minderjarige slachtoffers van mensenhandel is vorig jaar sterk gestegen. Het gaat vooral om slachtoffers van criminele uitbuiting, waarbij jongeren bijvoorbeeld hun pinpas ter beschikking stellen voor criminele doeleinden, explosieven plaatsen of worden ingezet voor vervoer of verkoop van drugs. In 2024 zijn er 79 minderjarige slachtoffers gemeld, een stijging van 52 procent vergeleken met het jaar daarvoor.

Dit schrijft de Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Seksueel Geweld tegen Kinderen in de vrijdag gepubliceerde jaarcijfers mensenhandel 2024. "Het werkelijke aantal jongeren dat aangezet wordt om criminele feiten te plegen, ligt vermoedelijk een stuk hoger. Het is daarom belangrijk om werk te maken van signalering van deze minderjarigen", stelt de Nationaal Rapporteur, Conny Rijken.

In 2024 zijn bij het Coördinatiecentrum Mensenhandel (CoMensha) in totaal 944 slachtoffers van mensenhandel gemeld, 76 meer dan in 2023. Dat er meer wordt gemeld is volgens Rijken "een stap in de goede richting omdat slachtoffers dan beter in beeld zijn en opgevangen kunnen worden. Daarnaast wijst het erop dat er meer erkenning is van mensenhandel bij degenen die melden".

Nederlandse nationaliteit

De gesignaleerde minderjarige slachtoffers hebben vaak de Nederlandse nationaliteit. De Nationaal Rapporteur hoort van organisaties als het COA, NIDOS, gemeenten, hulpverleners en politie wel steeds vaker zorgen over criminele uitbuiting van alleenstaande minderjarige vreemdelingen in de opvang.

In 2024 zijn Oekraïners volgens de jaarcijfers vaker in beeld gekomen als slachtoffer van vooral arbeidsuitbuiting. Het aantal Latijns-Amerikaanse slachtoffers dat seksueel is uitgebuit, is vorig jaar opnieuw gestegen.

Seksuele uitbuiting

De hoeveelheid opsporingsonderzoeken naar seksuele uitbuiting blijft ook in 2024 afnemen, vooral het aantal onderzoeken naar binnenlandse seksuele uitbuiting. Dat leidt tot minder ingeschreven zaken bij het Openbaar Ministerie. Een zorgelijke ontwikkeling, aldus de Nationaal Rapporteur, vooral omdat ook het aantal verdachten in beeld bij de opsporing sterk is gedaald. Daar staat tegenover dat het percentage zaken dat het OM heeft voorgelegd aan de rechter is gestegen.

"Verontrustend" noemt Rijken het dat er vorig jaar minder onderzoeken zijn geweest naar internationale seksuele uitbuiting, omdat het aantal slachtoffers van deze vorm van mensenhandel stijgt. "Dit wijst erop dat de politie steeds minder opvolging geeft aan signalen van uitbuiting als de uitbuiting niet of deels in Nederland heeft plaatsgevonden", aldus Rijken.

Meer uit Binnenland

Milieuorganisaties willen dat bouw A-pier Schiphol stopt

AMSTERDAM (ANP) - Mobilisation for the Environment (MOB), SchipholWatch en Greenpeace Nederland willen dat de bouw van de nieuwe A-pier van Schiphol wordt stilgelegd. Volgens de organisaties vinden de werkzaamheden plaats zonder de juiste natuurvergunning. Daarom hebben ze vrijdag een handhavingsverzoek ingediend tegen de Royal Schiphol Group.

1 uur geleden
Gewonde bij steekpartij Groningen, nog geen verdachte aangehouden

GRONINGEN (ANP) - Bij een steekincident in de Asingastraat in Groningen is een persoon gewond geraakt en per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Dat meldt de politie Groningen. Het is niet bekend hoe ernstig gewond het slachtoffer is.

4 uur geleden
SCP: partijen beloven actie maar hebben geen langetermijnplannen

DEN HAAG (ANP) - De politieke partijen beloven in hun verkiezingsprogramma's actie op thema's als wonen, zorg en migratie, maar veel van hun voorstellen zijn niet gericht op de lange termijn, stelt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Ook ontbreekt het aan concrete plannen voor de bescherming van de democratische rechtsstaat en hebben niet alle partijen ideeën over hoe verschillende groepen in Nederland op een goede manier met elkaar samen kunnen leven.

7 uur geleden
Genee, Derksen en 'Gijp' winnen tweede Gouden Televizier-Ring

AMSTERDAM (ANP) - Wilfred Genee, Johan Derksen en René van der Gijp hebben donderdagavond voor de tweede keer de Gouden Televizier-Ring gewonnen. De mannen wonnen met 74 procent van de stemmen de belangrijkste Nederlandse televisieprijs met hun programma Vandaag Inside. In 2011 wonnen zij de Ring al eerder, toen met hun programma Voetbal International.

9 uur geleden
Martijn Krabbé wint voor het eerst Televizier-Ring Presentator

AMSTERDAM (ANP) - Martijn Krabbé is de winnaar van de Televizier-Ring Presentator. Krabbé kreeg de prijs in Koninklijk Theater Carré, waar het Gouden Televizier-Ring Gala plaatsvindt. De 57-jarige presentator maakte in januari bekend dat hij uitgezaaide longkanker heeft en niet meer beter wordt.

10 uur geleden
Landelijke ophokplicht pluimvee vanwege vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Landbouw stelt per direct een landelijke ophok- en afschermplicht in voor pluimvee. Vorige week werd op een kippenboerderij in het Drentse Gasselternijveenschemond vogelgriep geconstateerd. Deskundigen hebben deze week geconstateerd dat het risico op vogelgriep is toegenomen. Daarom heeft het ministerie nu besloten dat pluimveehouders hun dieren binnen moeten houden.

15 uur geleden
Manifest veiligheid vrouwen ondertekend door 171 burgemeesters

DEN HAAG (ANP) - De veiligheid van vrouwen moet een nationale prioriteit worden tijdens en na de verkiezingen. Dat is de oproep in een manifest dat donderdag wordt overhandigd aan lijsttrekkers in de Tweede Kamer. Het manifest is ondertekend door 171 burgemeesters. Ook ongeveer honderd mensen uit de samenleving hebben hun handtekening gezet. Dit zijn bijvoorbeeld hoogleraren, schrijvers, ondernemers en oud-ministers.

16 uur geleden