Nationaal Archief stelt 'nieuwe' stukken ter inzage voor iedereen
DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Archief in Den Haag opent dinsdag opnieuw, zoals aan het begin van elk jaar, vele stukken. Het gaat om archieven die tot dit jaar gesloten dienden te blijven of alleen onder strikte voorwaarden mochten worden ingezien.
Deze keer worden onder meer de ministerraadnotulen van 1996 openbaar, waarin wordt gesproken over besluiten die na de val van Srebrenica moesten worden genomen. Verder stukken over de ondergang van de Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker en over het onderzoek naar de IRT-affaire, die ontstond naar aanleiding van bepaalde opsporingsmethoden. Tevens worden er heel diverse stukken over de Tweede Wereldoorlog vrijgegeven.
Voor de mensen van het instituut zelf is de jaarlijkse opening van 'nieuwe archieven' altijd weer een hoogtepunt. Ze noemen het Openbaarheidsdag en een "feest voor de democratie". In het Nationaal Archief ligt bijna duizend jaar geschiedenis opgeslagen, zegt de instelling zelf. "De collectie bestaat uit 142 kilometer aan papieren archieven, 15 miljoen foto’s, 300.000 kaarten en 1,2 petabyte aan digitale bestanden."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 56.000 vmbo-leerlingen moeten door een technische fout een dag langer wachten op de uitslag van het praktijkdeel van hun examen. Dat is "onwijs vervelend" voor de leerlingen en zorgt voor extra werk voor docenten, zegt bestuurder Kim van Strien van de Algemene Onderwijsbond (AOb).
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Ye, ook bekend als Kanye West, is voor de behandeling van het kort geding over zijn mogelijke inreisverbod al naar Nederland gekomen. Dat bevestigt Anis Boumanjal, de advocaat van de organisator van zijn aankomende concerten in Arnhem. Het kort geding wordt woensdagmiddag behandeld in de rechtbank van Amsterdam.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib vreest dat de parlementaire enquête corona, waarin zij als getuige is opgeroepen, te veel draait om vooruitkijken en lessen leren voor de toekomst. "Prima, maar ik mis de nadruk op waarheidsvinding, op verantwoording afleggen", zei zij aan het einde van haar openbare verhoor.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Volgens het College voor de Rechten van de Mens heeft omroepvereniging Ongehoord Nederland (ON!) zich schuldig gemaakt aan discriminatie. Dat oordeelde het onafhankelijke mensenrechteninstituut woensdag naar aanleiding van een vacaturetekst die de omroep in 2024 plaatste.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël zit het Iraanse regime nog "stevig" in het zadel. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) woensdag in een Kamerdebat over de situatie in Iran. Er is verder "geen enkele aanwijzing" dat het bewind een gematigdere koers gaat varen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat een deel van het ambassadepersoneel "binnenkort" terug kan gaan naar de Iraanse hoofdstad Teheran. De Nederlandse ambassademedewerkers werden begin maart tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe.
10 uur geleden