Nationaal Archief stelt 'nieuwe' stukken ter inzage voor iedereen
DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Archief in Den Haag opent dinsdag opnieuw, zoals aan het begin van elk jaar, vele stukken. Het gaat om archieven die tot dit jaar gesloten dienden te blijven of alleen onder strikte voorwaarden mochten worden ingezien.
Deze keer worden onder meer de ministerraadnotulen van 1996 openbaar, waarin wordt gesproken over besluiten die na de val van Srebrenica moesten worden genomen. Verder stukken over de ondergang van de Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker en over het onderzoek naar de IRT-affaire, die ontstond naar aanleiding van bepaalde opsporingsmethoden. Tevens worden er heel diverse stukken over de Tweede Wereldoorlog vrijgegeven.
Voor de mensen van het instituut zelf is de jaarlijkse opening van 'nieuwe archieven' altijd weer een hoogtepunt. Ze noemen het Openbaarheidsdag en een "feest voor de democratie". In het Nationaal Archief ligt bijna duizend jaar geschiedenis opgeslagen, zegt de instelling zelf. "De collectie bestaat uit 142 kilometer aan papieren archieven, 15 miljoen foto’s, 300.000 kaarten en 1,2 petabyte aan digitale bestanden."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De zaak tegen Viruswaarheid-voorman Willem Engel, die in hoger beroep is veroordeeld tot een taakstraf van zestig uur voor opruiing in de coronatijd, moet deels opnieuw worden behandeld. Dat adviseert de advocaat-generaal (AG) aan de Hoge Raad.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Onderzoekers van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam trekken een studie naar het gebruik van een pijnmiddel tegen langdurige coronaklachten voorlopig terug. Er is te veel twijfel of het onderzoek wel volgens de regels is verlopen.
50 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag bij de rechtbank hoger beroep aangetekend in de zaak over het dodelijke ongeluk met de Stint in Oss. "Het OM kan zich niet verenigen met de overwegingen en de conclusies van de rechtbank", aldus het OM na het bestuderen van het vonnis.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma vindt dat de Universiteit Utrecht meer had moeten doen om de gebouwen te beveiligen tegen bezettingsacties. Haar woordvoerder bevestigt dat na een bericht van RTV Utrecht vrijdag. In de afgelopen jaren hebben pro-Palestijnse activisten meerdere universiteitsgebouwen in het centrum van de stad bezet gehouden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een datalek zijn gegevens van medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) gelekt. Een woordvoerster van de organisatie zegt na berichtgeving van Argos hierover dat het gaat om mailadressen, telefoonnummers en beveiligingscertificaten van DJI-medewerkers.
3 uur geledenSLEEUWIJK (ANP) - De drie jonge tieners die sinds woensdagavond werden vermist nadat ze vermoedelijk te voet vanuit het Noord-Brabantse dorp Sleeuwijk waren vertrokken, zijn terecht, meldt de politie.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - Februari was een zachte maand, maar ook somber. De gemiddelde temperatuur lag hoog, met 5,8 graden tegen 4,4 graden normaal. Het aantal zonuren viel tegen, meldt Weeronline. De zon scheen gemiddeld 76 uur over het land, normaal is dat in februari 95 uur. De hoeveelheid regen verschilde niet veel van normaal: dit jaar viel 58 millimeter neerslag tegen een klimaatgemiddelde van 65 millimeter.
4 uur geleden