NASA: terugkeer Starliner naar aarde uitgesteld
CAPE CANAVERAL (ANP/RTR) - NASA heeft vrijdag gezegd dat de terugkeer van de Starliner naar de aarde is uitgesteld. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie noemde geen nieuwe datum. Oorspronkelijk zou de Starliner met twee astronauten aan boord op 26 juni terugkeren. Starliner is het nieuwe ruimteschip van Boeing.
De Starliner vertrok eerder deze maand naar ruimtestation ISS met de Amerikaanse astronauten Butch Wilmore en Suni Williams. Toen het ruimtevaartuig op 6 juni in de buurt van ISS arriveerde om aan te meren, lukte dat niet meteen door problemen met de voortstuwing. Boeing herschreef de software en paste enkele procedures aan, waarna het ruimtevaartuig alsnog kon aandokken.
Tijdens de vlucht naar het ruimtestation kreeg de Starliner ook te maken met een heliumlekkage. Het loskoppelen van het ruimtestation en de terugkeer naar de aarde zijn zeer complexe handelingen. NASA-functionarissen hebben gezegd dat ze eerst de oorzaak van de technische problemen beter willen begrijpen voor de Starliner begint aan een ruim zes uur durende terugvlucht.
Meer uit Buitenland
QAMISHLI (ANP/AFP) - De Syrisch-Koerdische leider Mazloum Abdi heeft gezegd dat de Koerdische autonome instellingen in het land volledig zijn geïntegreerd in de Syrische staat. Er breekt een nieuwe fase aan, volgens Abdi. Dit is een gevolg van onderhandelingen die leidden tot een overeenkomst tussen Damascus en de Koerden, die onder druk hun autonomie opgaven.
44 minuten geledenSEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft volgens het Zuid-Koreaanse leger meer dan tien ballistische korteafstandraketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Zuid-Korea is volgens het leger "waakzaam en heeft een ferm defensiebeleid samen met de Verenigde Staten. Provocaties kunnen snel worden beantwoord", volgens het leger.
2 uur geledenPARIJS/BERLIJN (ANP/RTR) - Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk veroordelen de aankondiging van Israël om de bouw van een nieuw stadsdeel van Jeruzalem op de bezette Westelijke Jordaanoever door te zetten. Premier Rob Jetten meldt op X dat het kabinet zich hierbij aansluit.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Teheran noemt de door de VS aangekondigde extra economische sancties tegen Iran "een misdaad tegen de mensheid" en een vorm van "economische terreur". Dat blijkt uit een verklaring van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken, waarover staatsmedia berichten.
3 uur geledenLUIK (ANP/BELGA/DPA) - De Belgische brandweer heeft een zeldzame korhoenhaan gered uit een gebied in de Hoge Venen dat volledig door de brand is verwoest. Dat heeft het kabinet van de gouverneur van Luik gemeld.
3 uur geledenBRUSSEL/REYKJAVIK (ANP) - Na het luchtruim van oostelijke NAVO-landen beschermt de NAVO ook dat van IJsland beter. De 'luchtruimbewaking' is ook in het kwetsbare noorden van het bondgenootschap opgeschaald naar 'luchtverdediging' om bijvoorbeeld vijandelijke drones effectiever te kunnen pareren.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten eisen dat China twee Amerikaanse wetenschappers vrijlaat die daar volgens de VS ten onrechte vastzitten. Dat blijkt uit een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, een maand voor het verwachte bezoek van de Chinese president Xi aan het land.
6 uur geleden