NASA-sonde die dichter dan ooit bij de zon vloog is veilig
LAUREL (ANP/RTR) - De sonde Parker Solar Probe van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA is "veilig" nadat ze dinsdag dichter bij de zon had gevlogen dan welk ander ruimtevaartuig dan ook. Dat laat NASA weten.
Parker Solar Probe kwam op 24 december tot op 6,1 miljoen kilometer van het oppervlak van de zon. Maar wetenschappers moesten enkele dagen wachten op een teken van leven van de sonde.
In de nacht van donderdag op vrijdag hoorden wetenschappers van de Johns Hopkins-universiteit in Laurel in Maryland een signaal dat erop wijst dat de sonde de vlucht heeft doorstaan. Het ruimtetuig heeft temperaturen moeten weerstaan van 982 graden Celsius.
Met de missie willen wetenschappers meer te weten komen over de buitenste laag van de zon en over zonnewind. Dat zijn elektrisch geladen deeltjes die door hun hoge temperatuur met een grote snelheid de ruimte in worden geslingerd.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.
43 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.
45 minuten geledenJEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.
48 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.
1 uur geledenNABLUS (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft een 26-jarige man gedood in Nablus, in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid. Vier anderen zouden gewond zijn geraakt.
2 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nunez heeft beloofd strenger te gaan optreden tegen illegale feesten. Nunez vloog zondag met een helikopter over een illegale rave in Zuid-Frankrijk, die vrijdag begon en waar tienduizenden bezoekers op afkwamen.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Al Jazeera meldt details over het nieuwste vredesvoorstel van Iran, dat via Pakistan aan de Verenigde Staten is voorgelegd. Volgens bronnen van de zender bestaat het plan uit drie fasen en is het erop gericht het bestand binnen dertig dagen om te zetten in een einde aan de oorlog.
3 uur geleden