NASA probeert zaterdag opnieuw maanraket te lanceren
CAPE CANAVERAL (ANP) - Ruimtevaartagentschap NASA gaat zaterdag opnieuw proberen zijn nieuwe maanraket te lanceren. Het 'lanceervenster' van twee uur begint om 20.17 uur Nederlandse tijd, meldt NASA op Twitter.
Maandag faalde de eerste poging door technische problemen. Het lukte toen niet om een van de vier motoren aan boord op temperatuur te krijgen.
Voor het reizen naar de maan is een nieuwe draagraket gebouwd, het Space Launch System (SLS). Dat is de krachtigste raket ooit. Hij is 100 meter hoog en weegt met brandstof erbij zo'n 2,6 miljoen kilo. Helemaal bovenin zit het vaartuig ingepakt dat naar de maan moet gaan: de Orion.
De Verenigde Staten zijn al tientallen jaren bezig om terug te keren naar de maan. Tussen 1969 en 1972 liepen in totaal twaalf Amerikaanse astronauten daar rond. Dat waren allen blanke mannen. Op zijn vroegst in 2025 moeten de eerste mensen weer voet op de maan zetten. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA wil dan dat ook vrouwen en mensen van kleur meegaan.
Bij de ontwikkeling van de Orion krijgen de Amerikanen hulp van de ruimtevaartorganisaties van Europa (ESA) en Canada (CSA). Bij volgende missies zitten de astronauten in het voorste deel van de Orion, dat in Amerika is ontwikkeld en gebouwd. De achterkant komt uit Europa. Dat deel zorgt onder meer voor elektriciteit. Die wordt opgewekt met vier grote zonnepanelen van Airbus Nederland uit Leiden.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD/BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Door Israëlische aanvallen zijn zondag in de Gazastrook ten minste acht Palestijnen gedood, aldus gezondheidsfunctionarissen. Dat aantal is inclusief de vier doden die Palestijnse autoriteiten eerder op zondag al meldden.
10 uur geledenSEVILLA (ANP/AFP) - De socialisten van de Spaanse premier Pedro Sánchez lijken af te stevenen op een nederlaag bij de regionale verkiezingen in Andalusië, zo voorspelt een exitpoll. De stemming wordt gezien als een graadmeter voor de landelijke verkiezingen van volgend jaar.
11 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - Door een gewapende aanval in de Mexicaanse deelstaat Puebla zijn tien mensen om het leven gekomen. Dat heeft het ministerie van Openbare Veiligheid van de deelstaat bekendgemaakt. Onder de slachtoffers waren zes mannen, drie vrouwen en een kind. Zij werden in de gemeente Tehuitzingo onder vuur genomen.
13 uur geledenLIENZ (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een wandelaarster om het leven gekomen door een dodelijke aanval van koeien. De 67-jarige vrouw werd door een kudde koeien aangevallen in een weiland en raakte daarbij dodelijk gewond, aldus de politie.
13 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Een beer heeft een man gedood in Vitosha, een bergachtig gebied net buiten de Bulgaarse hoofdstad Sofia. "De bevindingen van de forensisch patholoog en een expert op het gebied van wilde dieren tonen aan dat de sporen op het lichaam afkomstig zijn van een vrouwtjesbeer en haar jong," aldus een politiewoordvoerder.
13 uur geledenMODENA (ANP) - De man die zaterdag meerdere mensen verwondde door met hoge snelheid in het stadscentrum van de Italiaanse stad Modena op voetgangers in te rijden, is aangeklaagd voor doodslag en zware mishandeling, maar niet voor terrorisme. Dat melden lokale media waaronder Sky TG24.
16 uur geledenSCHKEUDITZ (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft een tijger doodgeschoten die ontsnapt was uit een particulier beheerd verblijf. Bij het incident zou een 73-jarige man zware verwondingen hebben opgelopen.
16 uur geleden