Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NASA maakt bekend hoe inslag van sonde op ruimterots is verlopen

NASA maakt bekend hoe inslag van sonde op ruimterots is verlopen

WASHINGTON (ANP) - Ongeveer twee weken geleden sloeg een sonde moedwillig in op een ruimterots. Het was een experiment om te kijken of het ooit mogelijk is om de aarde en de mensheid zo te behoeden voor vernietiging. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA meldt dinsdag in een eerste update hoe de botsproef is verlopen.

De crashmissie heet Double Asteroid Redirection Test (DART). Een sonde vloog naar de ruimterots Didymos en zijn maantje Dimorphos, op ongeveer 11 miljoen kilometer afstand van de aarde. In de nacht van 26 op 27 september volgde het geplande einde: de DART-sonde knalde met een snelheid van ongeveer 6 kilometer per seconde tegen Dimorphos. Die rots moet daardoor in een iets kortere baan rond Didymos gaan draaien.

Didymos en Dimorphos vormen geen enkel gevaar voor de aarde, en het experiment verandert daar niets aan. Maar als er ooit een keer een ruimterots richting de aarde raast, is het misschien mogelijk om die ruim van tevoren een zetje te geven. Als dat bij DART werkt, werkt het dan misschien ook, is de gedachte. Een subtiele duw zou dan het verschil kunnen beteken tussen een verwoestende voltreffer en een misser.

Meer uit Buitenland

Spaanse transportminister stapt op na dodelijke treinramp

MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse minister van Transport Óscar Puente treedt af na de dodelijke treinramp van vorige week. Bij het ongeluk kwamen 69 mensen om het leven.

26 minuten geleden
Vermoedelijk brein achter brandstichting Starlink Polen opgepakt

STUTTGART (ANP/DPA) - De vermoedelijke opdrachtgever van de brandstichting bij een Starlink-station in Polen in september is opgepakt in Duitsland. Dat melden de Duitse politie en justitie.

48 minuten geleden
Vliegtuigen in Europa doorzocht na bommeldingen

SOFIA (ANP/RTR) - Zeven vliegtuigen zijn dinsdag op Europese vliegvelden doorzocht vanwege bommeldingen. In Rome, Warschau, Murcia en Sofia werden vliegtuigen na landingen gecontroleerd op explosieven, maar deze werden niet gevonden. Het is niet bekend wie er achter de bommeldingen zit, en of het om een gecoördineerde actie gaat.

3 uur geleden
Parlement Groenland keurt veiligheidsdeal met VS goed

NUUK (ANP/RTR) - Het Groenlandse parlement is akkoord met een veiligheidsdeal met de Verenigde Staten. De overeenkomst maakte een einde aan de spanningen met de Amerikaanse president Donald Trump, die meermaals verklaarde het eiland bij zijn land te willen voegen.

3 uur geleden
Charles verafschuwt slavernijverleden, excuses blijven uit

SAINT JOHN'S (ANP) - De Britse koning Charles heeft dinsdag opnieuw zijn afschuw uitgesproken over het Britse slavernijverleden. Tijdens een toespraak op het eiland Antigua noemde hij de trans-Atlantische slavenhandel een "beschamend hoofdstuk uit de geschiedenis" dat hem vervult met afschuw en diep persoonlijk verdriet. Excuses van de koning bleven echter uit.

5 uur geleden
Minder treinen op Spaans spoor waar dodelijke botsing plaatsvond

MADRID (ANP/RTR/DPA) - Op het spoor tussen Madrid en Sevilla rijden minder treinen na de dodelijke treinramp op het traject. Dat blijft zo totdat het veiligheidssysteem op de spoorlijn is doorgelicht en de regering de vertraagde uitrol van het Europese treinbeveiligingssysteem heeft afgerond, aldus transportminister Óscar Puente.

5 uur geleden
Merz koppelt deelname Poetin aan G20-top aan uitnodigen Zelensky

BERLIJN (ANP) - Als de Russische president naar de komende G20-top in de Verenigde Staten komt, moet ook de Oekraïense president een uitnodiging krijgen, suggereert Duitsland. Over Oekraïne praten kan volgens bondskanselier Friedrich Merz immers niet zonder dat land zelf.

6 uur geleden