Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NASA bezorgd over tienduizenden SpaceX-satellieten in de ruimte

NASA bezorgd over tienduizenden SpaceX-satellieten in de ruimte

HOUSTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA maakt zich zorgen over de plannen van het ruimtevaartbedrijf SpaceX van Elon Musk om tienduizenden satellieten in een baan rond de aarde te brengen. Met het zogeheten Starlink-netwerk wil Musk in de toekomst wereldwijd internetverbindingen aanbieden, NASA vreest dat dit gevolgen kan hebben voor de eigen missies.

NASA meldt dat er momenteel zo'n 25.000 objecten in een baan rond de aarde worden gevolgd, ruim 6000 van deze objecten bevinden zich op maximaal 600 kilometer afstand van het aardoppervlak. De plannen van SpaceX zouden "het aantal gevolgde objecten verdubbelen en het aantal objecten op minder dan 600 kilometer afstand vervijfvoudigen", aldus de ruimtevaartorganisatie.

Vooralsnog heeft het bedrijf van Musk toestemming van de Amerikaanse autoriteiten om zo'n 12.000 satellieten in een baan om de aarde te brengen. SpaceX heeft daarnaast om goedkeuring gevraagd nog eens 30.000 satellieten te lanceren.

Gevolgen ruimtevluchten

NASA meldt dat het "zich zorgen maakt over de gevolgen voor de wetenschappelijke en menselijke ruimtevluchten".

De gerenommeerde astrofysicus Jonathan McDowell van de Amerikaanse Harvard-universiteit legt uit dat het grote aantal satellieten mogelijk voor problemen kan zorgen. "Mogelijk is het verstandig eerst ervaring op te doen met de duizenden satellieten die zich momenteel in een baan om de aarde bevinden, voordat we kunnen opschalen naar tienduizenden objecten", aldus McDowell.

Op dit moment zweven er zo'n 1500 Starlink-satellieten in de ruimte. Afgelopen weken raakten er nog ongeveer veertig kwijt nadat deze kort na lancering aan de rand van de dampkring in een zogeheten geomagnetische storm terechtkwamen.

Meer uit Buitenland

Israël verwacht dat gevechten met Iran enkele dagen zullen duren

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische strijdkrachten (IDF) verwachten dat de gevechten met Iran enkele dagen zullen duren, schrijft nieuwssite Times of Israel. Het leger zegt ook voorbereid te zijn op een volledige hervatting van de oorlog, nu Iran en Israël elkaar weer aanvallen.

21 minuten geleden
Patrick Bruel in hechtenis voor verhoor in zedenonderzoek

PARIJS (ANP) - Zanger Patrick Bruel is maandagochtend in Frankrijk in hechtenis genomen voor verhoor in een onderzoek naar beschuldigingen van verkrachting en seksuele mishandeling. Dat melden BFMTV en Franceinfo op basis van justitiële bronnen.

1 uur geleden
Kubilius: lidstaten moeten proactiever zijn bij detectie drones

NICOSIA (ANP) - EU-lidstaten moeten proactiever zijn bij de detectie van drones, vindt Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie). De Europese Commissie is bereid lidstaten te helpen bij het effectiever maken van dronedetectie, maar de lidstaten moeten zelf meer doen, zei Kubilius voor de bijeenkomst van EU-defensieministers in Cyprus.

1 uur geleden
NAVO-vliegtuigen halen binnengedrongen drone neer boven Letland

RIGA (ANP) - NAVO-vliegtuigen hebben een drone neergehaald die het luchtruim van Letland was binnengedrongen, zegt de Letse krijgsmacht. De actie is waarschijnlijk het werk van de Franse Rafale-gevechtsvliegtuigen die het Baltische land beschermen. De Baltische landen hebben de laatste tijd geregeld te maken met Oekraïense aanvalsdrones die door Rusland worden verstoord.

2 uur geleden
Israël meldt opnieuw reeks raketten uit Iran

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger meldt opnieuw een reeks raketten uit Iran te hebben waargenomen en stelt dat de luchtverdediging bezig is om die te onderscheppen. De strijd tussen die landen is geëscaleerd na een Israëlische aanval op Beiroet zondag.

2 uur geleden
Kallas: Midden-Oosten heeft geen escalatie nodig

NICOSIA (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas betreurt de recente escalatie in de Iranoorlog. "De regio heeft geen escalatie nodig, maar juist dat de partijen aan de onderhandelingstafel gaan zitten en tot een akkoord komen", zei ze maandag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Defensie in Cyprus.

3 uur geleden
Houthi's sluiten Rode Zee voor Israëlische schepen

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben een verbod aangekondigd voor Israëlische schepen op de Rode Zee. Ook heeft de beweging bevestigd Israël te hebben aangevallen, als reactie op de Israëlische aanvallen op Iran.

3 uur geleden