Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NASA bestuurt vanuit huis een karretje op Mars

NASA bestuurt vanuit huis een karretje op Mars

PASADENA (ANP) - Miljoenen mensen over de hele wereld werken in deze tijden vanuit huis, maar dat gaat wat omslachtiger wanneer je werk miljoenen kilometers verderop is, op een andere planeet. Een team van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft namelijk vanuit huis een onbemande verkenner laten rondrijden over Mars. Normaal zitten ze dan op de vluchtleiding, maar die staat tijdelijk leeg vanwege het coronavirus.

De verkenner is de Curiosity, die al sinds 2012 op Mars rondrijdt. Elke ochtend krijgt hij van de vluchtleiding de opdrachten voor die dag. Daarna voert hij zijn taken zelf uit. Tientallen mensen zijn constant bezig om elk commando uit te rekenen en te testen. Live sturen kan niet, omdat elk signaal minuten later pas aankomt op Mars. Elk signaal terug is even lang onderweg. Wanneer de 'bestuurder' een afgrond ziet, is de Curiosity daar al lang in gestort. Alles gaat behoedzaam en daarom gaat het verkennen van Mars ook zo langzaam.

Op 20 maart stuurden de mensen van de missie vanuit huizen hun opdrachten naar Mars. De Curiosity moest een gat in een rots boren. Twee dagen later voerde het karretje vlekkeloos zijn taak uit, aldus de NASA woensdag.

De NASA had beeldschermen, koptelefoons en andere apparatuur thuisbezorgd bij de medewerkers, maar dat kon niet met alle snufjes. Zo gebruikt de NASA speciale 3D-brillen om het landschap van Mars te bekijken, zodat mensen voor zich kunnen zien waar de Curiosity naartoe kan rijden. Die brillen zijn gekoppeld aan de krachtige computersystemen van de NASA. Dat losten ze op met simpele bioscoopbrilletjes met een rood en een blauw glas. Zo konden ze thuis Mars voor zich zien.

Meer uit Buitenland

VS veroordelen Russisch gebruik van hypersonische raket

WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.

2 uur geleden
Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.

2 uur geleden
Staat Illinois klaagt regering-Trump aan om inzet ICE

CHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.

3 uur geleden
Moldavische president voorstander van hereniging met Roemenië

CHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.

5 uur geleden
Khamenei: grote betogingen vóór regering zijn waarschuwing aan VS

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.

5 uur geleden
Ex-leider separatisten Corsica doodgeschoten op begrafenis moeder

AJACCIO (ANP/AFP/BELGA) - De voormalige leider van de Corsicaanse separatistische beweging FLNC Alain Orsoni is doodgeschoten tijdens de begrafenis van zijn moeder, hebben gerechtelijke bronnen bekendgemaakt. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar moord door een georganiseerde bende.

5 uur geleden
Venezolaanse oppositieleider Machado ontmoet Trump donderdag

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft donderdag een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump, meldt het Witte Huis. Het wordt de eerste keer dat ze elkaar ontmoeten.

6 uur geleden