Namibische president Hage Geingob (82) overleden
WINDHOEK (ANP) - President van Namibië Hage Geingob is in de nacht van zaterdag op zondag op 82-jarige leeftijd overleden. Volgens een overheidsverklaring stierf hij even na middernacht lokale tijd in een ziekenhuis in hoofdstad Windhoek.
Vorige maand werd bekend dat Geingob in de Verenigde Staten zou worden behandeld voor kanker en tot 2 februari zou worden vervangen door vicepresident Nangolo Mbumba. Volgens dagblad The Namibian keerde Geingob afgelopen dinsdag terug uit Los Angeles. In het overlijdensbericht laat vicepresident Mbumba weten dat Geingob stierf in het bijzijn van zijn vrouw en kinderen.
Geingob werd geboren in het noorden van Namibië en was al jong betrokken bij de antiapartheidsbeweging in Zuid-Afrika, die in die tijd over Namibië heerste. Hij vertrok via Botswana naar de VS, waar hij studeerde en later bij de Verenigde Naties bevrijdingsbeweging SWAPO (Zuidwest-Afrikaanse Volksorganisatie) vertegenwoordigde. Hij keerde in 1989 terug naar Namibië, een jaar voordat het land onafhankelijk zou worden. Geingob werd in 1990 de eerste premier van het land. Hij hield dat ambt tot 2002, en opnieuw van 2012 tot 2015, toen hij enkele maanden na zijn verkiezingsoverwinning president van Namibië werd.
Mbumba roept het Namibische volk zondag op kalm te blijven "terwijl de overheid alle nodige regelingen, voorbereidingen en andere protocollen uitvoert". In Namibië stonden al nieuwe presidentsverkiezingen gepland voor het einde van 2024.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
2 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
8 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
10 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.
10 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.
12 uur geleden