Namibische president Hage Geingob (82) overleden
WINDHOEK (ANP) - President van Namibië Hage Geingob is in de nacht van zaterdag op zondag op 82-jarige leeftijd overleden. Volgens een overheidsverklaring stierf hij even na middernacht lokale tijd in een ziekenhuis in hoofdstad Windhoek.
Vorige maand werd bekend dat Geingob in de Verenigde Staten zou worden behandeld voor kanker en tot 2 februari zou worden vervangen door vicepresident Nangolo Mbumba. Volgens dagblad The Namibian keerde Geingob afgelopen dinsdag terug uit Los Angeles. In het overlijdensbericht laat vicepresident Mbumba weten dat Geingob stierf in het bijzijn van zijn vrouw en kinderen.
Geingob werd geboren in het noorden van Namibië en was al jong betrokken bij de antiapartheidsbeweging in Zuid-Afrika, die in die tijd over Namibië heerste. Hij vertrok via Botswana naar de VS, waar hij studeerde en later bij de Verenigde Naties bevrijdingsbeweging SWAPO (Zuidwest-Afrikaanse Volksorganisatie) vertegenwoordigde. Hij keerde in 1989 terug naar Namibië, een jaar voordat het land onafhankelijk zou worden. Geingob werd in 1990 de eerste premier van het land. Hij hield dat ambt tot 2002, en opnieuw van 2012 tot 2015, toen hij enkele maanden na zijn verkiezingsoverwinning president van Namibië werd.
Mbumba roept het Namibische volk zondag op kalm te blijven "terwijl de overheid alle nodige regelingen, voorbereidingen en andere protocollen uitvoert". In Namibië stonden al nieuwe presidentsverkiezingen gepland voor het einde van 2024.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse publieke omroep gaat de komende jaren flink bezuinigen. De BBC maakte donderdag bekend de kosten over de komende drie jaar met ongeveer 10 procent te verlagen.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse oppositieleider Péter Magyar zegt onderdeel te zijn geworden van een lastercampagne in aanloop naar de verkiezingen in april. In een video op sociale media zegt hij dat personen met regeringsbanden voorbereidingen treffen om een sekstape van hem online te zetten. Magyar geldt als de belangrijkste tegenstander van Viktor Orbán en loopt in de meeste peilingen voorop.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse oud-premier Thorbjørn Jagland is aangeklaagd voor "grootschalige corruptie" wegens zijn banden met de Amerikaanse investeerder Jeffrey Epstein. Dat melden onder meer de Noorse publieke omroep en de BBC. Eerder op de dag werden al huiszoekingen verricht in een woning en vakantiewoningen van de oud-premier.
1 uur geledenDHAKA (ANP/RTR/AFP) - De Bangladesh Nationalist Party (BNP) heeft de verkiezingen gewonnen. De partij is bij het tellen van de stemmen niet meer in te halen. Het waren de eerste verkiezingen in Bangladesh sinds premier Sheikh Hasina in 2024 vluchtte na grootschalige protesten in het land.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump heeft bepalend klimaatbeleid teruggedraaid dat onder meer juridische grond gaf aan welke broeikasgassen een gevaar vormen voor mensen en hun leefomgeving. Onder andere methaan en koolstofdioxide werden daarin benoemd als schadelijk voor mensen. Tegelijkertijd wordt wetgeving rond de uitstootregulering van wegvoertuigen ingetrokken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op de bijeenkomst van de Defensiecontactgroep voor Oekraïne (UDCG) is donderdag 35 miljard dollar (bijna 30 miljard euro) aan nieuwe militaire hulp voor Oekraïne toegezegd. Dat maakte de Britse minister van Defensie John Healey na afloop bekend. De UDCG is bedoeld om hulp voor Oekraïne in te zamelen en onderling af te stemmen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan om volgende week een miljardenplan aan te kondigen voor de wederopbouw van de Gazastrook, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Dat zou Trump gaan doen tijdens de eerste formele vergadering van zijn nieuw opgerichte Vredesraad.
4 uur geleden