Namibische president Hage Geingob (82) overleden
WINDHOEK (ANP) - President van Namibië Hage Geingob is in de nacht van zaterdag op zondag op 82-jarige leeftijd overleden. Volgens een overheidsverklaring stierf hij even na middernacht lokale tijd in een ziekenhuis in hoofdstad Windhoek.
Vorige maand werd bekend dat Geingob in de Verenigde Staten zou worden behandeld voor kanker en tot 2 februari zou worden vervangen door vicepresident Nangolo Mbumba. Volgens dagblad The Namibian keerde Geingob afgelopen dinsdag terug uit Los Angeles. In het overlijdensbericht laat vicepresident Mbumba weten dat Geingob stierf in het bijzijn van zijn vrouw en kinderen.
Geingob werd geboren in het noorden van Namibië en was al jong betrokken bij de antiapartheidsbeweging in Zuid-Afrika, die in die tijd over Namibië heerste. Hij vertrok via Botswana naar de VS, waar hij studeerde en later bij de Verenigde Naties bevrijdingsbeweging SWAPO (Zuidwest-Afrikaanse Volksorganisatie) vertegenwoordigde. Hij keerde in 1989 terug naar Namibië, een jaar voordat het land onafhankelijk zou worden. Geingob werd in 1990 de eerste premier van het land. Hij hield dat ambt tot 2002, en opnieuw van 2012 tot 2015, toen hij enkele maanden na zijn verkiezingsoverwinning president van Namibië werd.
Mbumba roept het Namibische volk zondag op kalm te blijven "terwijl de overheid alle nodige regelingen, voorbereidingen en andere protocollen uitvoert". In Namibië stonden al nieuwe presidentsverkiezingen gepland voor het einde van 2024.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Human Rights Watch beschuldigt Israël opnieuw van een oorlogsmisdrijf. Volgens onderzoek van de mensenrechtenorganisatie heeft Israël bij een aanval in Zuid-Libanon "illegaal witte fosformunitie gebruikt". Blootstelling aan witte fosfor kan niet alleen leiden tot verminking, maar soms ook de dood tot gevolg hebben.
49 minuten geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - De Groenen hebben in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg een nipte overwinning behaald op de CDU van bondskanselier Friedrich Merz. Volgens de maandagochtend gepubliceerde voorlopige uitslag behaalden de Groenen 30,2 procent van de stemmen tegenover 29,7 procent voor de CDU.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Bij twee Israëlische aanvallen in Gaza zijn zondag zes Palestijnen omgekomen. Onder de doden zijn twee minderjarigen. Dat melden lokale gezondheidsautoriteiten. Het waren volgens hen de dodelijkste aanvallen in Gaza sinds het begin van de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een Amerikaanse aanval op een boot in de oostelijke Stille Oceaan zijn zondag zes mensen omgekomen. Volgens het Amerikaanse leger was de boot betrokken bij drugshandel.
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.
7 uur geledenGLASGOW (ANP) - Een grote brand nabij het centraal station van Glasgow heeft zondagavond voor grote problemen gezorgd voor treinreizigers, met tientallen annuleringen tot gevolg. Dat melden Britse media waaronder BBC en Sky News.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mojtaba Khamenei, een van de zonen van Ali Khamenei, is gekozen tot nieuwe opperste leider van Iran. Dat heeft de daartoe bevoegde Assemblee van Experts bekendgemaakt via Iraanse staatsmedia. Volgens ayatollah Hosseinali Eshkevari wordt de naam Khamenei als leider van Iran daarmee doorgezet.
10 uur geleden