Namibische president Hage Geingob (82) overleden
WINDHOEK (ANP) - President van Namibië Hage Geingob is in de nacht van zaterdag op zondag op 82-jarige leeftijd overleden. Volgens een overheidsverklaring stierf hij even na middernacht lokale tijd in een ziekenhuis in hoofdstad Windhoek.
Vorige maand werd bekend dat Geingob in de Verenigde Staten zou worden behandeld voor kanker en tot 2 februari zou worden vervangen door vicepresident Nangolo Mbumba. Volgens dagblad The Namibian keerde Geingob afgelopen dinsdag terug uit Los Angeles. In het overlijdensbericht laat vicepresident Mbumba weten dat Geingob stierf in het bijzijn van zijn vrouw en kinderen.
Geingob werd geboren in het noorden van Namibië en was al jong betrokken bij de antiapartheidsbeweging in Zuid-Afrika, die in die tijd over Namibië heerste. Hij vertrok via Botswana naar de VS, waar hij studeerde en later bij de Verenigde Naties bevrijdingsbeweging SWAPO (Zuidwest-Afrikaanse Volksorganisatie) vertegenwoordigde. Hij keerde in 1989 terug naar Namibië, een jaar voordat het land onafhankelijk zou worden. Geingob werd in 1990 de eerste premier van het land. Hij hield dat ambt tot 2002, en opnieuw van 2012 tot 2015, toen hij enkele maanden na zijn verkiezingsoverwinning president van Namibië werd.
Mbumba roept het Namibische volk zondag op kalm te blijven "terwijl de overheid alle nodige regelingen, voorbereidingen en andere protocollen uitvoert". In Namibië stonden al nieuwe presidentsverkiezingen gepland voor het einde van 2024.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni zegt dat een Amerikaanse inval in Groenland "ernstige consequenties" zal hebben voor de NAVO. Ze pleitte tijdens haar traditionele nieuwjaarspersconferentie voor een "aanzienlijke" aanwezigheid van de NAVO in het arctische gebied, inclusief Groenland.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Inwoners van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn opgeroepen "tijdelijk" de stad te verlaten. Door een nachtelijke Russische aanval is een groot deel van de stad zonder verwarming komen te zitten. Die oproep doet burgemeester Vitali Klitsjko, die kort ervoor meldde dat circa de helft van de appartementencomplexen in de Oekraïense hoofdstad was afgesloten van het warmtenet.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben plannen voor een mogelijke nieuwe aanval gericht tegen Venezuela teruggedraaid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens het Amerikaanse staatshoofd hangt het besluit samen met de bereidheid tot samenwerking die het Zuid-Amerikaanse land heeft laten zien sinds de operatie waarbij president Nicolás Maduro gevangen werd genomen, begin januari.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Bij een grootschalige aanval op de Oekraïense hoofdstad Kyiv is de ambassade van Qatar geraakt door een Russische drone. Dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op sociale media. Onduidelijk is hoe groot de schade is. Zelensky sprak lof uit voor de rol die Qatar speelt in de onderhandelingen over krijgsgevangenen.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De nachtelijke drone- en raketaanval op Oekraïne is een "test" voor de Europese Oekraïense bondgenoten en de NAVO. Dat schrijft buitenlandminister Andri Sybiha op X. "Een aanval zo dicht bij de EU- en NAVO-grens is een bedreiging van de veiligheid op het Europese continent en een test van de trans-Atlantische gemeenschap", aldus Sybiha. Bij de aanval werd onder meer de westelijke regio Lviv geraakt, niet ver van de grens met EU-land Polen. Volgens het Kremlin was de aanval gericht tegen onder meer energie-infrastructuur en dronefabrieken.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De grootschalige nachtelijke aanval op Oekraïne is een represaille voor de vermeende Oekraïense aanval op een buitenverblijf van president Vladimir Poetin eind december. Dat stelt het Kremlin. Bij de aanval werd onder meer de moderne, hypersonische Oresjnik-raket ingezet. Doelwit van de aanval waren onder andere de energie-infrastructuur en plekken waar drones werden geproduceerd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump leek in een interview op Fox News aan te kondigen dat de Verenigde Staten "grondaanvallen" tegen drugskartels in Mexico van plan zijn. "We gaan beginnen met grondaanvallen, wat de drugskartels betreft", zei Trump. "De kartels runnen Mexico. Het is heel erg triest om te zien wat er daar gebeurt."
7 uur geleden