NAM gaf onterecht persoonsgegevens aan ministerie van EZK
GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft ten onrechte persoonsgegevens van gedupeerden van de aardbevingen in Groningen gedeeld met het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Dat bevestigt de NAM na berichtgeving van het Dagblad van het Noorden (DVHN).
De NAM stelt in een verklaring dat "vrijwel alleen openbare informatie" naar buiten is gekomen, dus geen namen, telefoonnummers, e-mailadressen of "bijzondere persoonsgegevens". Volgens DVHN gaat het om gegevens van mogelijk duizenden mensen en vond het datalek eind 2020 plaats.
Volgens de aardoliemaatschappij verstrekte zij de informatie aan Den Haag voor een onderzoek naar de Waarderegeling van de NAM, waarmee Groningers die door de bevingen hun huis met verlies verkochten compensatie konden krijgen. De NAM stelt dat het ministerie daarvoor "steekproefsgewijs" informatie opvroeg en dat daarbij "onbedoeld een groter bestand dan nodig" is verstrekt. Het zou gaan om informatie over zo'n 7500 verkochte woningen en het compensatiebedrag dat daarvoor aangeboden werd.
Geen melding gedaan bij AP
De maatschappij zegt de situatie te betreuren en stelt dat het lek na ontdekking bij zowel de NAM als het ministerie is "gecorrigeerd". "EZK heeft aan de NAM bevestigd dat de verstrekte informatie niet verder buiten de eigen organisatie is verspreid en is vernietigd."
Omdat er volgens de NAM "geen echt risico voor de privacy van bewoners is geweest", is er geen melding van het datalek gedaan bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). De toezichthouder laat donderdag weten geen uitspraken te doen over specifieke gevallen. Of er bijvoorbeeld alsnog een onderzoek komt, kon een woordvoerster daardoor niet zeggen.
Het is niet voor het eerst dat de NAM te maken krijgt met een datalek. Vorig jaar was dat ook het geval. Toen werden persoons- en adresgegevens van de schadeafhandelingen rond de aardbevingen van ongeveer 19.000 mensen ontvreemd via een beveiligingslek in de software.
Meer uit Binnenland
BOEKAREST (ANP/RTR) - Nog twee vluchten zijn donderdag doelwit geweest van een bommelding, waaronder een KLM-vlucht richting Tel Aviv. Dat meldt de Roemeense veiligheidsdienst en wordt desgevraagd door KLM bevestigd aan het ANP. Het toestel maakte een geplande tussenstop in Boekarest, nadat het was vertrokken van Schiphol.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zijn moeilijke tijden om op klimaatgebied iets voor elkaar te krijgen, zeggen klimaatwetenschappers van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) enkele dagen voor de VN-klimaattop in Antalya, COP31. "Na het Klimaatakkoord van Parijs was er heel veel enthousiasme. Nu is er veel geopolitieke tegenwind en is het lastiger om vooruitgang te boeken", zegt onderzoeker Detlef van Vuuren. Zijn collega Michel den Elzen concludeert dat het "magere jaren" zijn.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NOS blijft de komende jaren samenvattingen van de Eredivisie uitzenden. De omroep en Eredivisie Media & Marketing (EMM) hebben hun contract verlengd tot en met het seizoen van 2031/2032, meldt de NOS. Daarnaast hebben zij nieuwe afspraken gemaakt, waardoor de NOS meer over de Eredivisie kan delen op sociale media.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers in het openbaar vervoer gebruiken inmiddels voor ruim een kwart van de ritten OVpay. Om precies te zijn ging het half oktober om 28 procent van alle ov-reizen, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) in antwoorden op Kamervragen. Onder reizigers die zonder korting reizen, is 64 procent van de reizen met het nieuwe inchecksysteem.
8 uur geledenCADZAND (ANP) - De migrantenboot met 38 opvarenden die afgelopen zaterdag aan land werd gebracht in het Zeeuwse Cadzand, is vanaf Nederlands grondgebied het water op gegaan. Dat meldt het Openbaar Ministerie donderdag.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank heeft op dag twee van het omvangrijke proces tegen vier verdachten van de explosie aan de Tarwekamp verklaringen voorgelezen van de familie van de dodelijke slachtoffers. Door de explosie in de bruidswinkel en de instorting op 7 december 2024 vielen zes doden in de Haagse wijk Mariahoeve. Ook werd geciteerd uit verklaringen van personen die gered zijn en de ramp overleefden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen een paar weken moet het duidelijk zijn hoe het internationale betalingsverkeer van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag wordt geregeld. Dat is nodig omdat de VS vorige maand nieuwe sancties tegen het strafhof aankondigden. Volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) is het vinden van een passende oplossing "uitdagend".
12 uur geleden