NAM betreurt onrust die aardbeving in Groningen veroorzaakt
ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) zegt de onrust te betreuren die de nieuwe aardbeving in de provincie Groningen heeft veroorzaakt. De beving bij Zeerijp is het gevolg van de jarenlange gaswinning in het Groningenveld, waarvoor de NAM verantwoordelijk was.
"Wij betreuren de onrust die deze beving opnieuw veroorzaakt ten zeerste. Ondanks de afname in seismiciteit over de afgelopen jaren is de kans op een dergelijke aardbeving helaas nog steeds aanwezig", schrijft een woordvoerder van het bedrijf, dat in handen is van energieconcerns Shell en ExxonMobil. "Daarom is het ook een verstandig besluit geweest om de gaswinning uit het Groningen gasveld te stoppen in 2024."
De NAM werkt mee aan onderzoek naar de beving, in afstemming met het KNMI en het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). De beving met een kracht van 3.4 in de nacht van donderdag op vrijdag was een van de zwaarste aardbevingen die in Groningen heeft plaatsgevonden.
Warffum
Het bedrijf wint nog wel gas uit een kleiner gasveld bij het Groningse dorp Warffum. Volgens een woordvoerder is de seismiciteit, dus hoe vaak en hoe hevig aardbevingen op een plaats zijn, van dit veld niet vergelijkbaar met die van het grotere Groningenveld.
De NAM is ook nog verwikkeld in meerdere arbitragezaken tegen de Nederlandse regering. Er is onenigheid over welke bedragen het aardgasbedrijf moet betalen voor het versterken van woningen en de schadeafhandeling tussen 2018 en 2020. De regering zei in september nog 550 miljoen euro tegoed te hebben van de NAM voor de versterkingsoperatie. Ook loopt er een zaak over de vergoeding die de NAM moet krijgen voor het eerder stoppen met de gaswinning. Op vragen over de arbitragezaken wil de NAM niet ingaan.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA nodigen volgende week "veel externe mensen" uit om zich "breed te laten informeren over de grote vraagstukken" die de twee partijen gaan bespreken in de formatie. Dat zeggen Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) over hun onderhandelingen.
7 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen zijn tot 12.00 uur vrijdag 66 meldingen binnengekomen van mensen die schade hebben opgelopen door de aardbeving in de nacht van donderdag op vrijdag. Daarnaast belden tientallen mensen met de organisatie. Twaalf inwoners maakten melding van een Acuut Onveilige Situatie.
1 uur geledenVALKENBURG (ANP) - De kerstmarkten in Valkenburg zijn vrijdagmiddag begonnen met een fors aantal veiligheidsmaatregelen. De Limburgse gemeente Valkenburg aan de Geul neemt al extra maatregelen sinds het landelijke dreigingsniveau eind 2023 werd opgeschaald naar niveau 4 van de 5, wat betekent dat de kans op een aanslag in Nederland reƫel is. Maar dit jaar zijn het meer maatregelen dan in voorgaande jaren.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten gaat naar de provincie Groningen om te spreken met inwoners van de regio die is getroffen door een aardbeving. "Ik ga er nu heen", zei hij vrijdagmiddag na afloop van een ontmoeting met de informateurs. De premierskandidaat zei dat hij vrijdagochtend al met een aantal bewoners heeft gesproken "die vanmorgen echt met schrik wakker zijn geworden".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leiders van politieke partijen reageren geschokt op de aardbeving in Groningen donderdagnacht. Op sociale media betuigen zij hun medeleven met de bewoners.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het waterschap Noorderzijlvest voert inspecties uit in een gebied van 10 kilometer rond het epicentrum van de aardbeving in het Groningse dorp Zeerijp. "Risicovolle objecten" zoals kades langs het Eemskanaal, gemalen en dijken worden onderzocht op schade. Dat gebeurt altijd bij aardbevingen met een kracht van 3.0 en hoger, meldt het noordelijke waterschap.
1 uur geledenZEERIJP (ANP) - De gemeente Eemsdelta is "enorm geschrokken" dat in de nacht van donderdag op vrijdag in de omgeving van Zeerijp rond 01.16 uur een "zware aardbeving" heeft plaatsgevonden. Zeerijp valt onder de gemeente Eemsdelta.
1 uur geleden