Nabetaling aan Brussel valt lager uit dan verwacht
DEN HAAG (ANP) - Een naheffing die Nederland moet betalen aan de Europese Unie over het jaar 2021, valt lager uit dan eerder was verwacht. Het gaat om een bedrag van 216 miljoen euro, waar eerder rekening werd gehouden met 320 miljoen euro. Dat meldt demissionair minister Steven van Weyenberg (Financiën) aan de Tweede Kamer.
De extra afdracht is het gevolg van een onderschatting van het bruto nationaal inkomen (bni) in 2021. Dat cijfer, waar de afdracht van de lidstaten aan de EU op is gebaseerd, viel in dat jaar ruim 33 miljard euro hoger uit dan eerder geraamd. Dat kwam door hoger dan verwachte winsten van beursgenoteerde houdstermaatschappijen en ramingen uit de coronaperiode die te voorzichtig bleken.
Het gebeurt vaker dat Nederland geld moet bijbetalen aan Brussel omdat het bni hoger uitvalt dan verwacht. Soms krijgt Nederland ook geld terug, omdat het nationaal inkomen lager is. De precieze bedragen laten zich niet altijd direct voorspellen, die zijn ook afhankelijk van de uitkomsten in andere landen. Uiteindelijk blijft de totale afdracht van alle lidstaten gelijk.
Het is deze week al de tweede keer dat Van Weyenberg een 'Brusselse' meevaller kan melden. Eerder bleek dat Nederland van de Europese Commissie ruim 600 miljoen euro aan te veel betaalde douanerechten terugkrijgt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal aardgasvrije woningen neemt toe. Blokverwarming en cv-ketels worden steeds vaker vervangen door stadsverwarming en warmtepompen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2024 was 11,2 procent van de woningen aardgasvrij. Twee jaar eerder was dat nog 8,7 procent.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De menswaardigheid in de opvang voor Oekraïense vluchtelingen is in gevaar, waarschuwen de Ombudsman en de Kinderombudsman. Ze slaan alarm over de leefomstandigheden van Oekraïners in Nederland in brieven aan alle gemeenten en woonminister Mona Keijzer. De ombudsmannen roepen hen "met klem" op de situatie voor Oekraïners te verbeteren.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Nabestaanden en slachtoffers van het dodelijke ongeluk met een Stint in het Brabantse Oss hopen dat de strafzaak hen duidelijkheid en gerechtigheid biedt. "Ze hopen dat er iemand ter verantwoording wordt geroepen", zegt een woordvoerder van Namens de Familie, de organisatie die de drie gezinnen en de bestuurster van de elektrische bolderkar bijstaat. "Ze willen weten hoe het heeft kunnen gebeuren." Dinsdag begint het strafproces in de rechtbank in Den Bosch.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Bohemian Rhapsody van Queen heeft ook dit jaar de meeste stemmen gekregen voor de NPO Radio 2 Top 2000. De klassieker, die dit jaar precies vijftig jaar bestaat, staat voor de 22e keer bovenaan, is maandag bekendgemaakt in het Top 2000 Café in Beeld & Geluid in Hilversum. Piano Man van Billy Joel is in de 27e editie van de populaire eindejaarslijst de nummer 2 en plek 3 wordt bezet door Hotel California van Eagles.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Filmregisseur Frans Weisz is op 87-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt producent Matthijs van Heijningen, die zijn laatste film produceerde en goed bevriend met hem was, aan het ANP na berichtgeving hierover van NRC. Weisz leed aan de ziekte van Alzheimer.
20 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag bij de rechtbank in Breda twaalf jaar cel geëist tegen de 43-jarige Werner de R. voor het doden van de Tilburgse Hennie de Laat (58). Het lichaam van de vrouw werd op 23 december 2017 gevonden in een brandgang bij de Hoogvensestraat in haar woonplaats. Zij was onder meer in haar borst gestoken en haar keel was doorgesneden. "Zeer bruut geweld", aldus de officier van justitie, waarbij het slachtoffer "als oud vuil is achtergelaten".
21 uur geledenVUGHT (ANP) - Corné H., de man die wordt verdacht van het gijzelen van drie medewerkers in de gevangenis in Vught op vrijdag, zit in die gevangenis in afzondering. Dat zegt zijn advocaat Petra Breukink. Zij zegt verder dat Corné H. een disciplinaire straf heeft gekregen.
21 uur geleden