Nabetaling aan Brussel valt lager uit dan verwacht
DEN HAAG (ANP) - Een naheffing die Nederland moet betalen aan de Europese Unie over het jaar 2021, valt lager uit dan eerder was verwacht. Het gaat om een bedrag van 216 miljoen euro, waar eerder rekening werd gehouden met 320 miljoen euro. Dat meldt demissionair minister Steven van Weyenberg (Financiƫn) aan de Tweede Kamer.
De extra afdracht is het gevolg van een onderschatting van het bruto nationaal inkomen (bni) in 2021. Dat cijfer, waar de afdracht van de lidstaten aan de EU op is gebaseerd, viel in dat jaar ruim 33 miljard euro hoger uit dan eerder geraamd. Dat kwam door hoger dan verwachte winsten van beursgenoteerde houdstermaatschappijen en ramingen uit de coronaperiode die te voorzichtig bleken.
Het gebeurt vaker dat Nederland geld moet bijbetalen aan Brussel omdat het bni hoger uitvalt dan verwacht. Soms krijgt Nederland ook geld terug, omdat het nationaal inkomen lager is. De precieze bedragen laten zich niet altijd direct voorspellen, die zijn ook afhankelijk van de uitkomsten in andere landen. Uiteindelijk blijft de totale afdracht van alle lidstaten gelijk.
Het is deze week al de tweede keer dat Van Weyenberg een 'Brusselse' meevaller kan melden. Eerder bleek dat Nederland van de Europese Commissie ruim 600 miljoen euro aan te veel betaalde douanerechten terugkrijgt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland telt steeds meer megastallen, terwijl het aantal boerderijen juist afneemt. Volgens Wakker Dier komt dat door schaalvergroting: kleine boeren stoppen ermee, de groten worden groter.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Rode Kruis vreest dat "straks ook vrouwen en kinderen in Ter Apel zonder opvangplek" staan als er door de overheid niet "onmiddellijk" wordt ingegrepen. De afgelopen dagen werden asielzoekers opgevangen in een congrescentrum in Groningen, vorige week gebeurde dat in Stadskanaal en Gieten. De hulporganisatie noemt het "onbegrijpelijk" dat er niet voldoende slaapplekken gerealiseerd kunnen worden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het verzuim onder personeel van Nederlandse gemeenten is vorig jaar gestegen naar 7,1 procent. Dat meldt A&O fonds Gemeenten, dat cijfers bijhoudt en dinsdag publiceert. Volgens het fonds is dat het hoogst in ruim twintig jaar.
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Jaarlijks zijn minstens 7750 sociale huurwoningen nodig voor mensen met psychische klachten die bijvoorbeeld klaar zijn met een langdurige behandeling in een instelling of uit de gevangenis komen. De Nederlandse ggz heeft dat laten berekenen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een reeks rouwadvertenties in Trouw wordt dinsdag stilgestaan bij het overlijden van de oprichter en directeur van de klimaatorganisatie Urgenda, Marjan Minnesma, die vrijdag op 59-jarige leeftijd overleed. "Jij was onze onverschrokken voorvrouw, onze drijvende kracht, ons kompas", schrijft Urgenda onder meer in een rouwadvertentie.
5 uur geledenZUTPHEN (ANP) - In Zutphen woedt een grote brand aan de Marsweg, meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Een loods van 40 bij 10 meter staat volledig in brand. De brandweer blust van buitenaf, gezien de omvang van de brand.
7 uur geledenKOOG AAN DE ZAAN (ANP) - Tussen Koog aan de Zaan en Zaandam is maandagavond laat een natuurbrand uitgebroken. De brand woedt aan het Westerwindpad. Het getroffen gebied is ongeveer 20 bij 40 meter. Het gaat om oud gras dat in brand staat, meldt de Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland.
7 uur geleden