Nabestaanden vliegtuigcrashes willen miljardenboete Boeing
WASHINGTON (ANP/RTR) - Familieleden van de slachtoffers van twee grote Boeing 737 MAX-crashes hebben de Amerikaanse justitie gevraagd een boete van maximaal bijna 25 miljard dollar te eisen tegen de vliegtuigbouwer. Volgens een advocaat van de nabestaanden zou die straf "juridisch gerechtvaardigd en duidelijk passend" zijn. Hij spreekt in een brief aan justitie van "de dodelijkste bedrijfsmisdaad in de geschiedenis van de Verenigde Staten".
Bij de twee vluchten, in Indonesië en Ethiopië, kwamen 346 mensen om het leven. Naderhand werden problemen bekend met een systeem dat de invalshoek van Boeing-vliegtuigen van het type 737 MAX bijstuurt. Het Amerikaanse Boeing trof in 2021 al een schikking met justitie in de VS van 2,5 miljard dollar omdat de vliegtuigfabrikant informatie over die problemen verborgen had gehouden voor de luchtvaartautoriteit FAA.
Maar justitie concludeerde eerder dit jaar dat Boeing verplichtingen heeft geschonden die voortvloeien uit de overeenkomst uit 2021. Daardoor kan het bedrijf alsnog strafrechtelijk vervolgd worden voor de fatale ongelukken uit 2018 en 2019. De nabestaanden drongen er al langer op aan dat de schikking uit 2021 ontbonden werd, ondanks dat daarin ook geregeld was dat de slachtoffers bij elkaar een half miljard dollar aan schadevergoeding kregen.
Miljarden dollars
Boeing blijft evenwel van mening dat het helemaal geen afspraken heeft geschonden, betoogde het bedrijf onlangs nog. Het is onduidelijk wat er nu gaat gebeuren. Federale aanklagers hebben tot 7 juli de tijd om een rechter te laten weten wat ze willen. Dat kan een strafzaak betekenen, maar dat hoeft niet.
De kwestie heeft het concern al vele miljarden dollars gekost. Dat komt doordat de 737 MAX na de crashes wereldwijd lange tijd aan de grond werd gehouden. Boeing moest technische aanpassingen doorvoeren om toezichthouders te overtuigen dat er veilig met het toestel kon worden gevlogen.
Meerdere defecten
Sinds begin dit jaar verkeert de vliegtuigbouwer in een nieuwe crisis door meerdere defecten aan zijn vliegtuigen. Nadat een Boeing 737 MAX 9 in januari kort na het opstijgen een deurpaneel had verloren, komen er steeds meer signalen naar buiten dat het concern het niet zo nauw neemt met veiligheidsvoorschriften.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn donderdag met zware verliezen begonnen, na de sterke herstelrally in de afgelopen dagen. De hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten nam weer af nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met zware aanvallen op Iran in de komende weken. Ook opperde hij weer de mogelijkheid van aanvallen op de Iraanse energie-infrastructuur.
13 minuten geledenAUSTIN (ANP) - Tesla heeft de verkoop van zijn elektrische auto's in het eerste kwartaal licht opgevoerd. Het door Elon Musk geleide bedrijf leverde iets meer dan 358.000 auto's af, ruim 6 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar.
17 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Consumentenorganisaties in Duitsland denken dat de tankkosten voor automobilisten niet omlaag gaan ondanks een nieuwe maatregel om de stijging van de brandstofprijzen te beperken. Vanaf woensdag mogen pompstations in het land nog maar één keer per dag hun prijzen verhogen, rond het middaguur.
35 minuten geledenWEESP (ANP) - Aziatische restaurants zetten hun juridische strijd tegen de Staat voort over het schrappen van een gunstige regeling voor het halen van koks van buiten de Europese Unie. De rechtbank in Den Haag oordeelde vorig jaar dat ze met hun klacht bij het verkeerde adres waren. In plaats van de civiele rechter zou de bestuursrechter over dit soort zaken beslissen. Tegen dat oordeel hebben de restaurants beroep ingesteld bij het gerechtshof in Den Haag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Betaaldienst Klarna heeft de regels voor consumentenkrediet ernstig geschonden, meldt financieel klachteninstituut Kifid. Klarna is de grootste aanbieder van 'koop nu, betaal later'. De geschilleninstantie zegt dat Klarna bij twee aankopen in een webwinkel geen verplichte kredietwaardigheidstoets heeft uitgevoerd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TNO vindt een verlaging van de accijnzen op brandstof een slecht plan. Dit geldt ondanks dat Nederlanders recordbedragen betalen aan de pomp en ons land het duurste van de EU is. Het onderzoeksbureau stelt dat de hoge brandstofprijzen een relatief kleine groep mensen met lage inkomens treffen die veel kilometers rijden. Een veel grotere, meer welvarende groep zou minder hard worden getroffen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie kan een nieuwe stijging van energieprijzen beter aan dan in 2022. Dat schrijft ING. Dat komt doordat energie-intensieve industrieën sindsdien minder belangrijk zijn geworden voor de economie, terwijl minder energiegevoelige sectoren juist gegroeid zijn.
1 uur geleden