Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nabestaanden eisen opsporing en opsluiting Bouterse

Nabestaanden eisen opsporing en opsluiting Bouterse

PARAMARIBO (ANP) - In de strafzaak rond de Surinaamse Decembermoorden (1982) moeten Desi Bouterse en drie andere veroordeelden worden opgespoord zodat zij hun straf kunnen uitzitten. De nabestaanden van de vijftien slachtoffers vragen duidelijkheid over de inspanningen van het Openbaar Ministerie (OM) en president Chan Santokhi. In een open brief vragen zij hun om de krachten te bundelen en de samenleving te informeren.

De vonnissen tegen Bouterse en vier andere ex-militairen zijn op 20 december bevestigd door het Hof van Justitie. Drie van hen zitten sinds 12 januari in een Surinaamse gevangenis, maar Bouterse en zijn voormalige lijfwacht Iwan Dijksteel zijn voortvluchtig en staan op de 'red notice'-lijst van Interpol. De procureur-generaal en president Santokhi hebben nooit publiekelijk verantwoording afgelegd of uitgelegd hoe de twee veroordeelden hebben kunnen vluchten.

De nabestaanden willen ook dat de ex-militairen Kenneth Kempes en Luciën Lewis hun straf uitzitten. Zij zijn op 29 november 2019 bij verstek veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. "Voor zover bekend zijn deze twee veroordeelden nooit opgespoord en verblijven zij in het buitenland", staat in de brief. Over het algemeen wordt aangenomen dat deze mannen in Nederland wonen.

Dat de vier veroordeelden nog op vrije voeten zijn, is "een verdere ondermijning van de rechtsstaat Suriname, waardoor de sociale cohesie en maatschappelijke harmonie in de samenleving worden aangetast", schrijven de nabestaanden. De procureur-generaal en de president hebben volgens hen een gedeelde verantwoordelijkheid: het OM moet zorgen dat strafvonnissen worden uitgevoerd, maar is daarvoor afhankelijk van de gewapende machten die onder de president opereren. De brief is medeondertekend door maatschappelijke organisaties.

Meer uit Buitenland

NAVO kijkt naar extra bescherming Zwarte Zee na droneaanvallen

BRUSSEL (ANP) - De NAVO zegt te kijken of zij de bescherming van de Zwarte Zee moet opschroeven. NAVO-landen aan die zee zouden dat graag zien nu de oorlog van Rusland tegen Oekraïne daar weer vaker ook koopvaardijschepen raakt.

6 minuten geleden
Hongaars parlement draait omstreden anti-lhbtiq+-wet Orbán terug

BOEDAPEST (ANP/AFP) - Het Hongaarse parlement heeft een aantal omstreden anti-lhbtiq+-maatregelen uit een wet van oud-premier Viktor Orbán teruggedraaid. Daardoor is het niet langer verboden om bijvoorbeeld stellen van gelijk geslacht te tonen in films, televisieseries en boeken als die ook beschikbaar zijn voor kinderen.

1 uur geleden
Greta Thunberg voegt zich bij Franse scholierenprotesten

PARIJS (ANP) - De bekende Zweedse klimaatactivist Greta Thunberg heeft zich in Frankrijk aangesloten bij de grootschalige scholierenprotesten. Ze zei tegen BFMTV "trots" te zijn op de scholieren die ondanks een volgens haar "extreem gewelddadige politie" weigeren om op te geven.

1 uur geleden
Twee schepen bij Bulgarije geraakt door drones, een gezonken

SOFIA (ANP/RTR) - Voor de kust van Bulgarije zijn twee schepen geraakt door drones, meldt de Bulgaarse premier Rumen Radev. Een van de twee is gezonken. Radev zegt nog geen duidelijk bewijs te hebben gezien, maar te vermoeden dat Rusland achter de aanvallen zit.

2 uur geleden
Ieren: eind dit jaar akkoord EU-meerjarenbegroting noodzakelijk

LUXEMBURG (ANP) - De Ierse minister Thomas Byrne (Europese Zaken) noemt de eerste reacties op zijn onderhandelingsbox over de meerjarenbegroting "zoals verwacht". Volgens hem ligt er met het nieuwe Ierse voorstel "daadwerkelijk een basis voor onderhandelingen". Het is volgens Byrne noodzakelijk om voor het eind van dit jaar tot een akkoord te komen. Dat zei Byrne dinsdag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Europese Zaken.

3 uur geleden
Trump gelooft niet dat China en Rusland hulp bieden aan Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gelooft niet dat China en Rusland hulp bieden aan Iran. "Als ze dat al doen, is het van een heel laag niveau, maar ik geloof niet dat ze überhaupt hulp bieden", aldus Trump in een bericht op Truth Social. "Ze hebben te veel te verliezen, we zouden er snel achter komen."

5 uur geleden
Argentinië sluit Iguazú-watervallen tijdelijk voor toeristen

IGUAZÚ (ANP/AFP) - De Iguazú-watervallen in het noorden van Argentinië gaan dicht voor toeristen, zo meldde het gelijknamige nationale park maandag. De maatregel is uit voorzorg genomen, omdat de waterafvoer van de rivier Iguazú inmiddels op ongeveer 12.000 kubieke meter per seconde ligt. Dat is meer dan zes keer het gemiddelde niveau.

9 uur geleden