Nabestaanden eisen opsporing en opsluiting Bouterse
PARAMARIBO (ANP) - In de strafzaak rond de Surinaamse Decembermoorden (1982) moeten Desi Bouterse en drie andere veroordeelden worden opgespoord zodat zij hun straf kunnen uitzitten. De nabestaanden van de vijftien slachtoffers vragen duidelijkheid over de inspanningen van het Openbaar Ministerie (OM) en president Chan Santokhi. In een open brief vragen zij hun om de krachten te bundelen en de samenleving te informeren.
De vonnissen tegen Bouterse en vier andere ex-militairen zijn op 20 december bevestigd door het Hof van Justitie. Drie van hen zitten sinds 12 januari in een Surinaamse gevangenis, maar Bouterse en zijn voormalige lijfwacht Iwan Dijksteel zijn voortvluchtig en staan op de 'red notice'-lijst van Interpol. De procureur-generaal en president Santokhi hebben nooit publiekelijk verantwoording afgelegd of uitgelegd hoe de twee veroordeelden hebben kunnen vluchten.
De nabestaanden willen ook dat de ex-militairen Kenneth Kempes en Luciën Lewis hun straf uitzitten. Zij zijn op 29 november 2019 bij verstek veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. "Voor zover bekend zijn deze twee veroordeelden nooit opgespoord en verblijven zij in het buitenland", staat in de brief. Over het algemeen wordt aangenomen dat deze mannen in Nederland wonen.
Dat de vier veroordeelden nog op vrije voeten zijn, is "een verdere ondermijning van de rechtsstaat Suriname, waardoor de sociale cohesie en maatschappelijke harmonie in de samenleving worden aangetast", schrijven de nabestaanden. De procureur-generaal en de president hebben volgens hen een gedeelde verantwoordelijkheid: het OM moet zorgen dat strafvonnissen worden uitgevoerd, maar is daarvoor afhankelijk van de gewapende machten die onder de president opereren. De brief is medeondertekend door maatschappelijke organisaties.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Ongeveer een derde van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zit zonder verwarming na Russische aanvallen in de nacht van vrijdag op zaterdag, aldus minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha. Ook in de regio rondom de stad zijn dergelijke problemen ontstaan.
31 minuten geledenRIYAD (ANP/AFP) - Saudi-Arabië heeft een separatistische beweging in buurland Jemen opgeroepen de wapens neer te leggen en recent veroverd gebied terug te geven aan de door Riyad gesteunde regering. Defensieminister Khalid bin Salman heeft een verklaring hierover gedeeld op sociale media.
1 uur geledenPHNOM PENH (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend na bijna drie weken van hevige gevechten aan de grens. Ze hebben drie dagen onderhandeld over het stoppen van het dodelijke grensconflict.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.
6 uur geledenADDIS ABABA (ANP/AFP) - De Afrikaanse Unie (AU) heeft verklaard dat zij "elke erkenning van Somaliland" afwijst. Israël kondigde eerder aan dat het het afgescheiden Somalische gebied als een soevereine staat beschouwt.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump lijkt niet erg enthousiast over het laatste voorstel van Oekraïne over het pad naar vrede met agressor Rusland, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. Hij schijnt geen haast te hebben om het plan van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky goed te keuren, aldus Politico na een interview met Trump.
13 uur geleden