Nabestaanden eisen opsporing en opsluiting Bouterse
PARAMARIBO (ANP) - In de strafzaak rond de Surinaamse Decembermoorden (1982) moeten Desi Bouterse en drie andere veroordeelden worden opgespoord zodat zij hun straf kunnen uitzitten. De nabestaanden van de vijftien slachtoffers vragen duidelijkheid over de inspanningen van het Openbaar Ministerie (OM) en president Chan Santokhi. In een open brief vragen zij hun om de krachten te bundelen en de samenleving te informeren.
De vonnissen tegen Bouterse en vier andere ex-militairen zijn op 20 december bevestigd door het Hof van Justitie. Drie van hen zitten sinds 12 januari in een Surinaamse gevangenis, maar Bouterse en zijn voormalige lijfwacht Iwan Dijksteel zijn voortvluchtig en staan op de 'red notice'-lijst van Interpol. De procureur-generaal en president Santokhi hebben nooit publiekelijk verantwoording afgelegd of uitgelegd hoe de twee veroordeelden hebben kunnen vluchten.
De nabestaanden willen ook dat de ex-militairen Kenneth Kempes en Luciën Lewis hun straf uitzitten. Zij zijn op 29 november 2019 bij verstek veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. "Voor zover bekend zijn deze twee veroordeelden nooit opgespoord en verblijven zij in het buitenland", staat in de brief. Over het algemeen wordt aangenomen dat deze mannen in Nederland wonen.
Dat de vier veroordeelden nog op vrije voeten zijn, is "een verdere ondermijning van de rechtsstaat Suriname, waardoor de sociale cohesie en maatschappelijke harmonie in de samenleving worden aangetast", schrijven de nabestaanden. De procureur-generaal en de president hebben volgens hen een gedeelde verantwoordelijkheid: het OM moet zorgen dat strafvonnissen worden uitgevoerd, maar is daarvoor afhankelijk van de gewapende machten die onder de president opereren. De brief is medeondertekend door maatschappelijke organisaties.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische politie heeft gezegd 73 vrijwilligers vrij te hebben gelaten die eerder woensdag waren opgepakt toen ze Palestijnen hielpen met de olijvenoogst op de Westelijke Jordaanoever. Ook Brad Lander, een kandidaat van de Amerikaanse Democratische Partij voor het Congres, meldt op X dat hij is vrijgelaten.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - De tumor die op de long van de paus was ontdekt, is niet uitgezaaid. Volgens het Vaticaan is de operatie van vorige week succesvol verlopen en is er geen verdere behandeling nodig.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In delen van Parijs is het donderdag verboden om te demonstreren, heeft de politie aangekondigd. Na de grote rellen van afgelopen weekend proberen de autoriteiten te voorkomen dat het de komende dagen weer uit de hand loopt.
2 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez stelt dat de Verenigde Staten dreigen met sancties voor landen die Cuba steunen bij een stemming in de Verenigde Naties. Volgende week stemmen alle lidstaten over een resolutie waarin wordt opgeroepen om de Amerikaanse blokkade van het eiland te beëindigen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei heeft de parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Qalibaf ontmoet en de ontwikkelingen in de oorlog met de Verenigde Staten en Israël besproken. Dit meldde de Iraanse staatsomroep IRIB.
5 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse regering heeft verontwaardigd gereageerd op de uitspraken die de Argentijnse president Javier Milei tijdens zijn bezoek aan Madrid heeft gedaan. Hij noemde de Spaanse premier Pedro Sánchez onder meer een "dictator" en riep de Spanjaarden op om hem weg te stemmen bij de verkiezingen van volgende maand. Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hekelt deze "inmenging" van Milei.
5 uur geledenDIMONA (ANP/AFP) - De enige manier waarop de dreiging vanuit Iran weggenomen kan worden is door het regime ten val te brengen, heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gezegd. Hij zei deze opdracht ook te hebben gegeven aan de Israëlische krijgsmacht en de geheime dienst Mossad.
5 uur geleden