Naast Oekraïne wijdt NAVO zich aan strategie voor de toekomst
BRUSSEL (ANP) - De NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken, inclusief minister Wopke Hoekstra, komen woensdag en donderdag in Brussel samen om over de oorlog in Oekraïne te overleggen. De bijeenkomst stond al gepland, om de NAVO-top in juni in Madrid voor te bereiden. Dat zal ook gebeuren, tijdens een werkdiner woensdagavond. Donderdag worden twee sessies aan Oekraïne gewijd. Door de mogelijke oorlogsmisdaden door Russische troepen is de situatie nog zorgwekkender geworden, stellen ingewijden.
Tijdens het werkdiner discussiëren de ministers over het zogeheten Strategische Concept, dat als een sleuteldocument door het militaire bondgenootschap wordt beschouwd. Het bevestigt de waarden en doelen van de NAVO en is sinds de Koude Oorlog in de vorige eeuw ongeveer elke tien jaar aangepast aan de veiligheidssituatie in de wereld. Door de Russische agressie krijgt de vraag hoe de NAVO moet omgaan met Rusland nu en in de toekomst extra urgentie. In Madrid moet het nieuwe Strategische Concept worden aangenomen.
Donderdagmorgen schuift een tiental collega's uit niet-NAVO-landen bij het Oekraïne-overleg aan, zoals de ministers uit Zweden, Finland, Georgië, Australië en Japan. En ook de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koeleba, waarschijnlijk per video. Onder meer over de positie van China wordt dan volgens diplomatieke bronnen gesproken. In de middag praten de dertig NAVO-landen onder meer over de steun die zij Oekraïne kunnen bieden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar E. Jean Carroll, de oud-columniste die de Amerikaanse president Donald Trump beschuldigde van seksuele aanranding. Dat meldt CNN op basis van meerdere bronnen die bekend zijn met de zaak.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse first lady Jill Biden zegt dat ze tijdens het zwakke debatoptreden van haar man Joe Biden tegen Donald Trump in 2024 dacht dat hij een beroerte kreeg. Dat zegt ze in een interview met CBS News Sunday Morning, dat dit weekend wordt uitgezonden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft nieuwe aanvallen uitgevoerd op Iran. Dat heeft een Amerikaanse functionaris woensdag aan Reuters gemeld.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - In de nacht van woensdag op donderdag zijn drie explosies gehoord ten oosten van de Iraanse havenstad Bandar Abbas. Dat meldden Iraanse media donderdagochtend vroeg.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag gezegd dat hij zich geen zorgen maakt over de politieke gevolgen van een langdurig conflict met Iran. Hij deed die uitspraak tijdens een kabinetsvergadering in het Witte Huis.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben de VN-rapporteur voor de mensenrechten in de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, opnieuw op een sanctielijst van individuen gezet. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft heel Zuid-Libanon verklaard tot "gevechtszone" en inwoners opgeroepen te evacueren. Dat meldt de Arabischtalige woordvoerder van de IDF op X.
8 uur geleden