Naast Oekraïne wijdt NAVO zich aan strategie voor de toekomst
BRUSSEL (ANP) - De NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken, inclusief minister Wopke Hoekstra, komen woensdag en donderdag in Brussel samen om over de oorlog in Oekraïne te overleggen. De bijeenkomst stond al gepland, om de NAVO-top in juni in Madrid voor te bereiden. Dat zal ook gebeuren, tijdens een werkdiner woensdagavond. Donderdag worden twee sessies aan Oekraïne gewijd. Door de mogelijke oorlogsmisdaden door Russische troepen is de situatie nog zorgwekkender geworden, stellen ingewijden.
Tijdens het werkdiner discussiëren de ministers over het zogeheten Strategische Concept, dat als een sleuteldocument door het militaire bondgenootschap wordt beschouwd. Het bevestigt de waarden en doelen van de NAVO en is sinds de Koude Oorlog in de vorige eeuw ongeveer elke tien jaar aangepast aan de veiligheidssituatie in de wereld. Door de Russische agressie krijgt de vraag hoe de NAVO moet omgaan met Rusland nu en in de toekomst extra urgentie. In Madrid moet het nieuwe Strategische Concept worden aangenomen.
Donderdagmorgen schuift een tiental collega's uit niet-NAVO-landen bij het Oekraïne-overleg aan, zoals de ministers uit Zweden, Finland, Georgië, Australië en Japan. En ook de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koeleba, waarschijnlijk per video. Onder meer over de positie van China wordt dan volgens diplomatieke bronnen gesproken. In de middag praten de dertig NAVO-landen onder meer over de steun die zij Oekraïne kunnen bieden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
5 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
8 uur geleden