Naast Oekraïne wijdt NAVO zich aan strategie voor de toekomst
BRUSSEL (ANP) - De NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken, inclusief minister Wopke Hoekstra, komen woensdag en donderdag in Brussel samen om over de oorlog in Oekraïne te overleggen. De bijeenkomst stond al gepland, om de NAVO-top in juni in Madrid voor te bereiden. Dat zal ook gebeuren, tijdens een werkdiner woensdagavond. Donderdag worden twee sessies aan Oekraïne gewijd. Door de mogelijke oorlogsmisdaden door Russische troepen is de situatie nog zorgwekkender geworden, stellen ingewijden.
Tijdens het werkdiner discussiëren de ministers over het zogeheten Strategische Concept, dat als een sleuteldocument door het militaire bondgenootschap wordt beschouwd. Het bevestigt de waarden en doelen van de NAVO en is sinds de Koude Oorlog in de vorige eeuw ongeveer elke tien jaar aangepast aan de veiligheidssituatie in de wereld. Door de Russische agressie krijgt de vraag hoe de NAVO moet omgaan met Rusland nu en in de toekomst extra urgentie. In Madrid moet het nieuwe Strategische Concept worden aangenomen.
Donderdagmorgen schuift een tiental collega's uit niet-NAVO-landen bij het Oekraïne-overleg aan, zoals de ministers uit Zweden, Finland, Georgië, Australië en Japan. En ook de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Koeleba, waarschijnlijk per video. Onder meer over de positie van China wordt dan volgens diplomatieke bronnen gesproken. In de middag praten de dertig NAVO-landen onder meer over de steun die zij Oekraïne kunnen bieden.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt donderdagmiddag samen om de situatie in Iran te bespreken. Dat heeft de voorzitter van de raad laten weten.
4 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De eerste Franse militairen die het land naar Groenland stuurt, zijn vertrokken. Dat heeft president Emmanuel Macron aangekondigd. Hij maakte niet bekend om hoeveel militairen het gaat, maar zei wel dat er meer zullen volgen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met persbureau Reuters uitgehaald naar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens Trump is het niet Rusland, maar Oekraïne dat een vredesakkoord in de weg staat.
5 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De executie van een Iraanse demonstrant die volgens ngo's en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag zou plaatsvinden, is uitgesteld. Dat heeft mensenrechtenorganisatie Hengaw bekendgemaakt.
7 uur geleden