Naar schatting 200.000 Palestijnen vertrokken uit noorden Gaza
GENÈVE (ANP) - Naar schatting 200.000 Palestijnen zijn sinds 5 november van Noord- naar Zuid-Gaza vertrokken, meldt de VN-organisatie die zich bezighoudt met humanitaire zaken (OCHA). Zij maakten gebruik van de zogeheten humanitaire corridors naar het zuiden die regelmatig door het Israëlische leger worden opengesteld.
"Het leger blijft inwoners van het noorden oproepen en druk opleggen naar het zuiden te trekken", staat in een update van OCHA. De VN-organisatie maakt zich steeds meer zorgen over overbevolking en de beperkte toegang tot onderdak, voedsel en water in het relatief veiligere zuiden.
Er zijn nog honderdduizenden mensen in het noorden van de Gazastrook, waar de leefomstandigheden steeds verder achteruitgaan. "Ze worstelen om de minimale hoeveelheid water en voedsel te bemachtigen om te overleven. De consumptie van water van onveilige bronnen leidt tot ernstige zorgen over uitdroging en door water overgedragen ziekten."
Alle bakkerijen in het noorden liggen sinds 7 november stil door schade en brandstof-, water en meeltekorten. Er zijn volgens OCHA aanwijzingen dat mensen maaltijden overslaan, kleinere maaltijden eten en vuur op onveilige en ongezonde manieren maken. De VN-organisatie meldt dat mensen naar verluidt noodgedwongen onder meer rauwe ui en ongekookte aubergine eten.
Meer uit Buitenland
DAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische regering en de door Koerden geleide SDF hebben volgens ingewijden ingestemd met een verlenging van hun wapenstilstand. Deze maand braken gevechten tussen de twee partijen uit in het noorden van Syrië.
34 minuten geledenJAKARTA (ANP/RTR) - Door een aardverschuiving in de Indonesische provincie West-Java zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. 82 personen worden vermist. Dat heeft de Indonesische rampenbestrijdingsdienst zaterdag gemeld. De aardverschuiving trof volgens lokale autoriteiten een dorp in de regio West-Bandung, een gebied waar de afgelopen dagen erg veel regen viel.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft uitgehaald naar Rusland vanwege nieuwe luchtaanvallen te midden van onderhandelingen in Abu Dhabi. Oekraïense, Russische en Amerikaanse delegaties praten daar zaterdag voor de tweede dag op rij over het stoppen van de oorlog.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bijna 6000 gebouwen in Kyiv zitten zonder verwarming na een nieuwe nachtelijke Russische aanval, verklaart burgemeester Vitali Klitsjko. In de Oekraïense hoofdstad is zaterdagochtend een temperatuur van -12 graden gemeten.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere plekken in de Oekraïense hoofdstad Kyiv aangevallen met drones. De luchtafweer van de stad is ingeschakeld, melden Oekraïense autoriteiten. Burgemeester Vitali Klitsjko stelt op Telegram dat twee districten aan weerszijden van de rivier de Dnipro zijn geraakt. Volgens hem is er sprake van een grootschalige aanval, waarbij zeker één persoon om het leven is gekomen en vier mensen gewond zijn geraakt.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran zal elke aanval van de Verenigde Staten beschouwen als een totale oorlog tegen het land. Dat heeft een hoge Iraanse functionaris die anoniem wil blijven vrijdag tegen persbureau Reuters gezegd. Hij deed de uitspraak vooruitlopend op de komst van Amerikaanse vliegdekschepen en ander militair materieel naar het Midden-Oosten in de komende dagen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering heeft kritiek op uitspraken van president Donald Trump over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan van de hand gewezen. Trump zei rond zijn bezoek aan het World Economic Forum in Davos dat militairen van NAVO-bondgenoten in Afghanistan de frontlinie zouden hebben gemeden.
10 uur geleden