Na vondst massagraf zoekt Oekraïne naar meer doden
KIEV (ANP/DPA/RTR) - Na de vondst van een massagraf in de op Russische troepen heroverde stad Izjoem gaan de Oekraïners op zoek naar nog meer lichamen in onlangs bevrijde gebieden. De zoektocht wordt bemoeilijkt door mijnen, zegt de Oekraïense gezant voor vermisten Oleh Kotenko tegen persbureau UNIAN.
Volgens Kotenko wordt alles in het werk gesteld om de lichamen van gesneuvelde soldaten aan hun families over te dragen. "We zetten ons werk voort zodat families de soldaten die stierven voor Oekraïne zo snel als mogelijk op gepaste wijze kunnen eren."
De Oekraïense president Volodimir Zelenski meldde donderdag de vondst van een massagraf in Izjoem, in de regio Charkov. Vrijdag moet er meer informatie over beschikbaar komen. Oekraïense media berichten dat er meer dan 440 lichamen zouden zijn aangetroffen in een bos. Meerdere lichamen werden gevonden met touw om de nek en vastgebonden handen, zeiden ooggetuigen tegen persbureau Reuters. Ook zouden ongeveer 200 houten kruizen gezien zijn nabij het massagraf.
Het mensenrechtenbureau van de VN laat vrijdag weten van plan te zijn een team naar Izjoem te sturen. "Onze collega's in Oekraïne doen nader onderzoek naar deze beschuldigingen en ze streven ernaar een controlebezoek aan Izjoem te organiseren om de omstandigheden van de dood van deze personen vast te stellen", zegt een woordvoerster.
De Russen vertrokken afgelopen weekend uit Charkov onder druk van een Oekraïens tegenoffensief. Het ministerie van Defensie in Moskou zei dat er sprake was van "hergroepering" van de troepen, terwijl bronnen dicht bij het Kremlin spreken van een nederlaag.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne brengen niet genoeg geld bijeen om de Amerikaanse wapens te kopen waar het land nog niet zonder kan. De inzameling voor het zogeheten PURL-inkoopprogramma ligt flink achter op schema.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán herhaalt voorafgaand aan de EU-top: zolang er geen olie stroomt door de beschadigde Droezjba-pijpleiding blokkeert hij de EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. Oekraïne heeft reparaties toegezegd en verwacht dat er over zes weken weer olie door de pijpleiding kan stromen. Desondanks houdt Orbán voet bij stuk, ondanks dat hij in december nog zijn handtekening zette onder de lening.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Belgische premier Bart De Wever is voorafgaand aan de top met andere EU-leiders vooral aan het nuanceren dat hij de relaties met Moskou niet nu wil normaliseren. Hij suggereerde dat afgelopen weekend als optie om zo weer goedkope Russische olie en gas te kunnen importeren. Hij verklaarde later dat dat alleen het geval zou zijn als er sprake zou zijn van een rechtvaardig en duurzaam vredesakkoord tussen Oekraïne en Rusland.
2 uur geledenDOHA (ANP) - Raketten uit Iran hebben in de nacht van woensdag op donderdag opnieuw Ras Laffan Industrial City getroffen, de belangrijkste gasproductielocatie van Qatar. Woensdag werd het complex ook al beschoten vanuit Iran.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering overweegt duizenden extra militairen in te zetten in het Midden-Oosten. Dat melden een Amerikaanse functionaris en drie andere ingewijden aan persbureau Reuters.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft opgeroepen tot het onmiddellijk staken van aanvallen op civiele infrastructuur in de Golfregio, na beschietingen van gasproductiefaciliteiten in zowel Iran als Qatar. Dat zegt hij via X.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Pentagon heeft het Witte Huis gevraagd een noodbudget van meer dan 200 miljard dollar bij het Congres aan te vragen voor de oorlog tegen Iran. Dat meldt The Washington Post op basis van een hoge regeringsfunctionaris.
10 uur geleden