Na vondst massagraf zoekt Oekraïne naar meer doden
KIEV (ANP/DPA/RTR) - Na de vondst van een massagraf in de op Russische troepen heroverde stad Izjoem gaan de Oekraïners op zoek naar nog meer lichamen in onlangs bevrijde gebieden. De zoektocht wordt bemoeilijkt door mijnen, zegt de Oekraïense gezant voor vermisten Oleh Kotenko tegen persbureau UNIAN.
Volgens Kotenko wordt alles in het werk gesteld om de lichamen van gesneuvelde soldaten aan hun families over te dragen. "We zetten ons werk voort zodat families de soldaten die stierven voor Oekraïne zo snel als mogelijk op gepaste wijze kunnen eren."
De Oekraïense president Volodimir Zelenski meldde donderdag de vondst van een massagraf in Izjoem, in de regio Charkov. Vrijdag moet er meer informatie over beschikbaar komen. Oekraïense media berichten dat er meer dan 440 lichamen zouden zijn aangetroffen in een bos. Meerdere lichamen werden gevonden met touw om de nek en vastgebonden handen, zeiden ooggetuigen tegen persbureau Reuters. Ook zouden ongeveer 200 houten kruizen gezien zijn nabij het massagraf.
Het mensenrechtenbureau van de VN laat vrijdag weten van plan te zijn een team naar Izjoem te sturen. "Onze collega's in Oekraïne doen nader onderzoek naar deze beschuldigingen en ze streven ernaar een controlebezoek aan Izjoem te organiseren om de omstandigheden van de dood van deze personen vast te stellen", zegt een woordvoerster.
De Russen vertrokken afgelopen weekend uit Charkov onder druk van een Oekraïens tegenoffensief. Het ministerie van Defensie in Moskou zei dat er sprake was van "hergroepering" van de troepen, terwijl bronnen dicht bij het Kremlin spreken van een nederlaag.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.
1 uur geledenSTARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.
9 uur geledenFEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.
9 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.
10 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.
12 uur geleden