Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Na vijftien maanden strijd gaat bestand in Gaza in

Na vijftien maanden strijd gaat bestand in Gaza in

JERUZALEM/GAZA-STAD (ANP/AFP/RTR) - Vanaf zondagochtend geldt in de Gazastrook een bestand, nadat Israëlische en Palestijnse onderhandelaars woensdag een akkoord hadden bereikt. Het Qatarese ministerie van Buitenlandse Zaken en het Israëlische leger (IDF) meldden zaterdag dat het bestand om 08.30 uur lokale tijd ingaat (07.30 uur Nederlandse tijd). Eerder circuleerde nog 12.15 uur lokale tijd als startmoment.

De eerste fase van het bestand duurt zes weken en omvat een staakt-het-vuren. Ook worden in die periode 33 Israëlische gijzelaars geruild tegen 1904 Palestijnse gevangenen. 737 van die Palestijnen hebben deelgenomen aan de aanval van 7 oktober 2023. Daarna volgen nog twee fases.

Mogelijk zouden zondagmiddag al drie vrouwelijke gijzelaars worden overgedragen aan het Rode Kruis, maakte het Witte Huis bekend. De Israëlische zender Channel 12 berichtte de ruil te verwachten rond 16.00 uur lokale tijd. De overige gijzelaars zouden in fases, verdeeld over de komende weken, vrijkomen.

Het was tot het laatste moment spannend of het bestand zondag in werking zou treden, omdat de Israëlische regering nog haar goedkeuring moest geven. Dat gebeurde uiteindelijk tijdens een stemming in de nacht van vrijdag op zaterdag.

Ook vonden er na het sluiten van de deal woensdag nog volop vijandelijkheden plaats. Daarbij zouden er volgens Palestijnse bronnen nog zeker 119 mensen om het leven zijn gekomen. Sinds het uitbreken van het conflict in oktober vorig jaar zijn bijna 47.000 Palestijnen omgekomen, de meerderheid van hen kinderen en vrouwen.

De deal werd mede onderhandeld door diplomaten uit Qatar, Egypte en de Verenigde Staten. Door het aanstaande aantreden van president Donald Trump waren zowel de Midden-Oostengezant van Trump, Steve Witkoff, als die van president Joe Biden, Brett McGurk, de voorbije week betrokken bij de onderhandelingen.

Meer uit Buitenland

Zes doden bij Israëlische luchtaanval in zuiden Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Bij een Israëlische luchtaanval op Kfar Dounine in het zuiden van Libanon zijn zes personen omgekomen. Dat meldt het Libanese staatspersbureau NNA.

1 uur geleden
Volledige Epstein-bestand tentoongesteld in New York

NEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse organisatie die zich inzet voor meer transparantie, stelt het ongeveer 3,5 miljoen pagina's tellende dossier rond Jeffrey Epstein tentoon in New York. Voor de pop-up-expositie in de wijk Tribeca zijn de documenten gebundeld in 3437 delen.

3 uur geleden
Oekraïne meldt aanval op Kyiv na verlopen bestand

KYIV (ANP/AFP/DPA) - In de eerste nacht na het driedaagse staakt-het-vuren heeft Rusland droneaanvallen uitgevoerd op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat meldt de militaire leiding van de stad op Telegram. Bij aanvallen op de regio Dnipropetrovsk vielen daarnaast een dode en vier gewonden, melden de regionale autoriteiten.

3 uur geleden
Recordaantal beren gezien en gedood in Japan

TOKIO (ANP/AFP) - In Japan is in de twaalf maanden tot maart van dit jaar een recordaantal beren waargenomen en gedood, zo blijkt uit voorlopige overheidsgegevens. Er werden ruim twee keer zoveel beren gezien als twee jaar eerder, toen het laatste record werd gevestigd.

3 uur geleden
Einde Mexicaans schooljaar toch niet vervroegd om WK

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.

6 uur geleden
Klopjacht na schietpartij net over Nederlandse grens in Duitsland

WASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.

6 uur geleden
Zeven tijgers in beslag genomen bij arrestatie bendeleider Mexico

MONTERREY (ANP/BLOOMBERG) - De Mexicaanse politie heeft de leider gearresteerd van een groep die nauwe banden heeft met het beruchte drugskartel Cartel del Noreste. Tijdens de arrestatie werden naast wapens, drugs, auto's en motoren ook zeven tijgers in beslag genomen.

6 uur geleden