Na vijftien maanden strijd gaat bestand in Gaza in
JERUZALEM/GAZA-STAD (ANP/AFP/RTR) - Vanaf zondagochtend geldt in de Gazastrook een bestand, nadat Israëlische en Palestijnse onderhandelaars woensdag een akkoord hadden bereikt. Het Qatarese ministerie van Buitenlandse Zaken en het Israëlische leger (IDF) meldden zaterdag dat het bestand om 08.30 uur lokale tijd ingaat (07.30 uur Nederlandse tijd). Eerder circuleerde nog 12.15 uur lokale tijd als startmoment.
De eerste fase van het bestand duurt zes weken en omvat een staakt-het-vuren. Ook worden in die periode 33 Israëlische gijzelaars geruild tegen 1904 Palestijnse gevangenen. 737 van die Palestijnen hebben deelgenomen aan de aanval van 7 oktober 2023. Daarna volgen nog twee fases.
Mogelijk zouden zondagmiddag al drie vrouwelijke gijzelaars worden overgedragen aan het Rode Kruis, maakte het Witte Huis bekend. De Israëlische zender Channel 12 berichtte de ruil te verwachten rond 16.00 uur lokale tijd. De overige gijzelaars zouden in fases, verdeeld over de komende weken, vrijkomen.
Het was tot het laatste moment spannend of het bestand zondag in werking zou treden, omdat de Israëlische regering nog haar goedkeuring moest geven. Dat gebeurde uiteindelijk tijdens een stemming in de nacht van vrijdag op zaterdag.
Ook vonden er na het sluiten van de deal woensdag nog volop vijandelijkheden plaats. Daarbij zouden er volgens Palestijnse bronnen nog zeker 119 mensen om het leven zijn gekomen. Sinds het uitbreken van het conflict in oktober vorig jaar zijn bijna 47.000 Palestijnen omgekomen, de meerderheid van hen kinderen en vrouwen.
De deal werd mede onderhandeld door diplomaten uit Qatar, Egypte en de Verenigde Staten. Door het aanstaande aantreden van president Donald Trump waren zowel de Midden-Oostengezant van Trump, Steve Witkoff, als die van president Joe Biden, Brett McGurk, de voorbije week betrokken bij de onderhandelingen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
4 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
5 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft zondag opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen met Israël. Het buurland voert sinds begin maart weer grote aanvallen uit op Libanon en is ook weer bezig met een grondoffensief in het zuiden.
7 uur geleden