Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Na TotalEnergies trekt ook Chevron zich terug uit Myanmar

Na TotalEnergies trekt ook Chevron zich terug uit Myanmar

SAN RAMON (ANP/AFP) - Ook het Amerikaanse olie- en gasconcern Chevron vertrekt uit Myanmar. Eerder besloot de Franse branchegenoot TotalEnergies alle activiteiten in het Zuidoost-Aziatische land van de hand te doen vanwege de "verslechterde" mensenrechtensituatie.

Chevron is via een dochterbedrijf sinds begin jaren negentig actief in Myanmar en heeft nu nog een belang in het aardgasproject Yadana. Het concern treft nu voorbereidingen om dit bezit van de hand te doen voor een "ordelijke" overgang voor het definitieve vertrekt uit het land. TotalEnergies maakte eerder op vrijdag bekend uit het Yadana-veld te stappen, dat in de Andamanse Zee ligt.

Actiegroepen pleitten al langer voor een exit uit Myanmar, dat sinds een machtsgreep in februari vorig jaar onder militair bewind staat. Het land krijgt internationaal veel kritiek om geweld tegen de Rohingya-minderheid. Daarnaast kreeg het regime felle veroordelingen over zich heen voor het afzetten van een gekozen regering en het gevangennemen van regeringsleider Aung San Suu Kyi. De junta heeft ook geweld gebruikt om protesten de kop in te drukken.

Grote bron van inkomsten

Mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch noemde aardgasprojecten de grootste bron van inkomsten in buitenlandse valuta voor het Myanmarese bewind. Het zou jaarlijks gaan om 1 miljard dollar, omgerekend bijna 882 miljoen euro.

Shell was voorheen ook actief in Myanmar met de zoektocht naar grondstoffen, maar een woordvoerder zegt dat dit nu niet meer het geval is. "Shell heeft geen licenties voor exploratie meer. Van exploratievelden is dus afstand gedaan, waardoor er geen productieactiviteiten, inkomsten of aanverwante betalingen aan de regering zijn."

Sancties

TotalEnergies is sinds 1992 met partners actief met gaswinning in het land. Het bedrijf zegt het contract nu op zonder dat het daarvoor financiële compensatie vraagt. De terugtrekking moet binnen zes maanden zijn gerealiseerd. De belangen van het Franse bedrijf zullen worden verdeeld tussen de huidige partners, mits die daarmee akkoord gaan. Dan gaat het om Unocal-Chevron, PTTEP, een dochteronderneming van het Thaise energiebedrijf PTT, en het Birmese staatsbedrijf MOGE.

De Europese Unie zei vorige maand dat ze bereid was om verdere sancties op te leggen aan Myanmar, terwijl de Verenigde Staten bekijken welke extra sancties nog genomen kunnen worden tegen de junta.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit gemengd na vredesvoorstel Iran en reactie Trump

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met een gemengd beeld gesloten. Beleggers hielden onder meer de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten in de gaten en hoopten op een akkoord om het conflict te beëindigen. De olieprijzen gingen verder omlaag.

8 uur geleden
WSJ: luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt sluiting voor

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Spirit Airlines bereidt zich voor om de activiteiten te staken. Dat melden ingewijden aan The Wall Street Journal.

9 uur geleden
Europarlementariër vindt VS onbetrouwbaar na verhogen heffing

BRUSSEL (ANP/RTR) - De aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag om de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie te verhogen naar 25 procent, laat zien dat de Verenigde Staten een onbetrouwbare handelspartner zijn. Dat heeft de voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, gezegd.

10 uur geleden
Vleesverwerker Vion verkoopt nog een Duitse slachterij

BOXTEL (ANP) - Vleesverwerker Vion heeft opnieuw een slachterij in Duitsland verkocht als onderdeel van de reorganisatie, waarbij het zich wil focussen op de activiteiten in de Benelux. Vorige maand deed het bedrijf al twee andere slachterijen in Duitsland van de hand.

11 uur geleden
Trump kondigt hogere importheffing op auto's en trucks uit EU aan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat de importheffing op auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie verhogen naar 25 procent. Dat schrijft hij op zijn socialemediaplatform Truth Social. Hij meldt erbij dat hij de verhoging volgende week zal doorvoeren voor auto's en vrachtwagens die de Verenigde Staten binnenkomen.

12 uur geleden
FNV dreigt met ov-staking in juni om onvrede over kabinetsplannen

AMSTERDAM (ANP) - De FNV is medio juni van plan te gaan staken in het openbaar vervoer. De grootste vakbond van Nederland is niet te spreken over de kabinetsplannen rond sociale zekerheid. Begin maart kondigde de vakbond al aan acties voor te bereiden.

12 uur geleden
Oprichter modeketen Superdry schuldig bevonden aan verkrachting

GLOUCESTER (ANP) - James Holder, de medeoprichter van modeketen Superdry, is vrijdag door de rechtbank in het Britse Gloucester schuldig bevonden aan verkrachting, meldt Sky News. Volgende week wordt zijn straf bepaald door de rechtbank in Bristol.

12 uur geleden