Na TotalEnergies trekt ook Chevron zich terug uit Myanmar
SAN RAMON (ANP/AFP) - Ook het Amerikaanse olie- en gasconcern Chevron vertrekt uit Myanmar. Eerder besloot de Franse branchegenoot TotalEnergies alle activiteiten in het Zuidoost-Aziatische land van de hand te doen vanwege de "verslechterde" mensenrechtensituatie.
Chevron is via een dochterbedrijf sinds begin jaren negentig actief in Myanmar en heeft nu nog een belang in het aardgasproject Yadana. Het concern treft nu voorbereidingen om dit bezit van de hand te doen voor een "ordelijke" overgang voor het definitieve vertrekt uit het land. TotalEnergies maakte eerder op vrijdag bekend uit het Yadana-veld te stappen, dat in de Andamanse Zee ligt.
Actiegroepen pleitten al langer voor een exit uit Myanmar, dat sinds een machtsgreep in februari vorig jaar onder militair bewind staat. Het land krijgt internationaal veel kritiek om geweld tegen de Rohingya-minderheid. Daarnaast kreeg het regime felle veroordelingen over zich heen voor het afzetten van een gekozen regering en het gevangennemen van regeringsleider Aung San Suu Kyi. De junta heeft ook geweld gebruikt om protesten de kop in te drukken.
Grote bron van inkomsten
Mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch noemde aardgasprojecten de grootste bron van inkomsten in buitenlandse valuta voor het Myanmarese bewind. Het zou jaarlijks gaan om 1 miljard dollar, omgerekend bijna 882 miljoen euro.
Shell was voorheen ook actief in Myanmar met de zoektocht naar grondstoffen, maar een woordvoerder zegt dat dit nu niet meer het geval is. "Shell heeft geen licenties voor exploratie meer. Van exploratievelden is dus afstand gedaan, waardoor er geen productieactiviteiten, inkomsten of aanverwante betalingen aan de regering zijn."
Sancties
TotalEnergies is sinds 1992 met partners actief met gaswinning in het land. Het bedrijf zegt het contract nu op zonder dat het daarvoor financiële compensatie vraagt. De terugtrekking moet binnen zes maanden zijn gerealiseerd. De belangen van het Franse bedrijf zullen worden verdeeld tussen de huidige partners, mits die daarmee akkoord gaan. Dan gaat het om Unocal-Chevron, PTTEP, een dochteronderneming van het Thaise energiebedrijf PTT, en het Birmese staatsbedrijf MOGE.
De Europese Unie zei vorige maand dat ze bereid was om verdere sancties op te leggen aan Myanmar, terwijl de Verenigde Staten bekijken welke extra sancties nog genomen kunnen worden tegen de junta.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Die volgen op aanzienlijke koersverliezen eerder deze week, als gevolg van de onzekerheid die de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran teweegbrengt. Beleggers leken het moment aan te grijpen om weer in aandelen te stappen, waarbij ze ook werden geholpen door positieve data over de Amerikaanse economie. Eerder op de dag toonden de Europese beurzen al wat herstel van de klap die de oorlog toebracht aan de financiële markten.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Europese overheden meer in de EU laten inkopen is niet genoeg om de concurrentiepositie van de industrie te versterken. Dit stelt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na het voorstel hierover van de Europese Commissie.
8 uur geledenHOLTEN (ANP) - Het bedrijf achter de vleesvervangers van Vivera en De Vegetarische Slager maakt zich zorgen dat EU-landen donderdag instemmen met een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Dit heeft topman Willem van Weede van The Vegetarian Butcher Collective woensdag tegen het ANP gezegd.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
9 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
10 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
10 uur geleden