Na PvdA steunt ook GroenLinks samengaan van fracties in senaat
UTRECHT (ANP) - Na de PvdA hebben ook de leden van GroenLinks voor een samengaan van beide fracties in de Eerste Kamer gestemd na de verkiezingen van volgend jaar. In een bindende ledenraadpleging stemde 80 procent van de leden van GroenLinks voor de fusie.
Kort voor de uitslag naar buiten kwam stemden leden van de PvdA op een congres in Nieuwegein al voor het voorstel. Daar gaf 77 procent van de aanwezige sociaaldemocraten zijn zegen aan een gezamenlijke senaatsfractie.
Meer dan 15.000 leden van GroenLinks brachten hun stem uit op de vraag of het wenselijk is dat de fracties van GroenLinks en PvdA volgend jaar één fractie gaan vormen in de Eerste Kamer. Die vraag werd door 12.171 leden positief beantwoord en 3042 mensen stemden tegen.
Doorbraak
"Dit is de grote doorbraak voor linkse samenwerking waar we al zo lang op wachten", zegt partijleider Jesse Klaver die de uitslag "overweldigend" noemt. "Nu kunnen we echt de volgende stappen zetten op weg naar een heel sterke linkse beweging."
Het is volgens Klaver ook een uiting van wat leeft in de samenleving. "Iedere week krijgen we er bijna een fractie bij in de Tweede Kamer. Nu kiezen partijen voor meer samenwerking in plaats van versplintering. Dat is geweldig."
Stevig mandaat
Hij denkt wel dat er meer stappen gezet worden. "Wij willen verdergaande samenwerking." Maar dat gaat volgens Klaver "stap voor stap" en in gesprek met de leden van beide partijen. "Dit is een opstap naar verdere samenwerking."
Partijvoorzitter Katinka Eikelenboom spreekt van "overweldigende steun" en een "heel stevig mandaat". Bijna de helft van de leden van GroenLinks heeft gestemd. "Na jarenlang praten over linkse samenwerking zetten we nu vol overtuiging een volgende stap met elkaar", aldus Eikelenboom.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het minderheidskabinet niet langer politieke akkoorden sluit met partijen die geweld tegen vluchtelingen goedpraten of aanmoedigen, of die omvolkingstheorieën bezigen. Ook de regeringspartijen D66, VVD en CDA stemden voor.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esmah Lahlah verlaat de Tweede Kamer en wordt wethouder in Amsterdam. Dat heeft het Kamerlid van Progressief Nederland (PRO, voorheen GroenLinks-PvdA) bekendgemaakt op Instagram. "Ik kies voor Amsterdam. Ik kies voor lokaal bestuur."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt vast aan zijn besluit om rapper Ye niet de toegang tot het land te weigeren. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten in reactie op het besluit van het Centraal Joods Overleg (CJO) om hierover naar de rechter te stappen. De organisatie eist een inreisverbod voor de artiest die ook bekend is als Kanye West.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Regels rond het vuurwerkverbod dat de aankomende jaarwisseling van kracht moet zijn, moeten worden aangescherpt, adviseert de Raad van State. In een kritisch advies zet de hoge wetgevingsadviseur vraagtekens bij de keuze van het kabinet om uitzonderingen op het verbod laagdrempelig te maken. Die keuze staat "op gespannen voet" met het doel van de wet, een veilig oud en nieuw.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.
2 dagen geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
4 dagen geleden