
Na proef bij Bavaria plannen voor energiecentrale op ijzerstof
AMSTERDAM (ANP) - Nutsbedrijf Veolia gaat een energiecentrale bouwen die werkt met ijzerschaafsel als brandstof. Daarbij werkt het samen met RIFT, een onderneming die is voortgekomen uit de TU/e Eindhoven. Eerder werd bij de brouwerij van Bavaria een kleiner testproject opgezet. Dat was succesvol waardoor nu een grotere centrale gebouwd gaat worden.
Volgend jaar moet een centrale met een capaciteit van 5 megawatt in gebruik worden genomen. Dat is vijftig keer zoveel als de proefcentrale bij Bavaria-moeder Swinkels. In de aanloop naar die centrale wordt later dit jaar ook een warmtecentrale van 1 megawatt gebouwd in Helmond. In Arnhem is inmiddels een fabriek gebouwd waar ijzerbrandstof wordt geproduceerd vanuit het restproduct roest.
Een ijzerbrandstof-installatie verbrandt ijzerpoeder waarbij geen CO2 vrijkomt. De energie die daarbij vrijkomt wordt omgezet in warmte. Het ijzerpoeder wordt gemaakt uit oud ijzer dat in een elektrische oven wordt gesmolten om er poeder van te maken. Daar komt nu nog een klein beetje CO2 bij vrij, aldus de onderzoekers. De nieuwe brandstof kan ook worden hergebruikt. Het restproduct dat vrijkomt bij verbranding is roest. Dat kan weer worden opgevangen en omgezet in ijzerpoeder, om weer opnieuw te gebruiken.
IJzerpoeder is volgens de onderzoekers veilig en gemakkelijk over langere afstanden te vervoeren. Consortium Metal Power gaf eerder aan voor 2030 de eerste kolencentrale te willen ombouwen tot duurzame ijzerbrandstofcentrale. Net als bij een kolencentrale kan met de opgewekte warmte een stoomturbine worden aangedreven die vervolgens stroom opwekt.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP) - China heeft de grootste technologiebedrijven van het land opgedragen te stoppen met de aankoop van AI-chips van het Amerikaanse Nvidia en bestaande bestellingen te annuleren. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.
11 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in augustus uitgekomen op 2 procent, meldt Eurostat. Dat is iets lager dan de 2,1 procent in een voorlopige schatting van het Europese statistiekbureau begin deze maand. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied blijft daarmee op het niveau van de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB).
18 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Netbeheerders doen een internationale oproep aan marktpartijen om met oplossingen te komen die de verzwaring van het stroomnet in woonwijken versnellen. Nu wordt het net in honderd buurten in Nederland jaarlijks verzwaard, maar dat moeten er duizend worden, stellen Enexis, Stedin en Alliander.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid moet veel consistenter zijn in het beleid om zo het investeringsklimaat te versterken. Ook de regeldruk voor bedrijven moet aangepakt worden. Dat waren de belangrijkste onderwerpen op het Miljoenenontbijt in het Scheveningse Circustheater van de Haagse afdelingen van ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland, samen met de gemeente Den Haag.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs is woensdag licht hoger geopend, in aanloop naar het rentebesluit van de Amerikaanse Federal Reserve later op de dag. De verwachting is dat de centrale bank de leenkosten in de grootste economie ter wereld gaat verlagen. PostNL maakte een koerssprong van 10 procent, nadat het bedrijf nieuwe groeiplannen had bekendgemaakt en financiële doelstellingen had vastgesteld voor 2028.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Disney, Warner Bros. en Universal Pictures hebben een Chinees AI-bedrijf aangeklaagd wegens auteursrechtschending. De rechtszaak werd dinsdag aangespannen bij de federale rechtbank in Californië, zo meldt The Hollywood Reporter.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De nieuwe vliegbelasting, zoals aangekondigd op Prinsjesdag, maakt Nederland op alle afstanden het duurste land van de Europese Unie. Daarvoor waarschuwt Marjan Rintel, topvrouw van KLM. "Dit zorgt ervoor dat nog meer Nederlanders de auto pakken om vanuit luchthavens over de grens te gaan vliegen. Dit helpt het klimaat dus niet", stelt Rintel.
3 uur geleden