Na proef bij Bavaria plannen voor energiecentrale op ijzerstof
AMSTERDAM (ANP) - Nutsbedrijf Veolia gaat een energiecentrale bouwen die werkt met ijzerschaafsel als brandstof. Daarbij werkt het samen met RIFT, een onderneming die is voortgekomen uit de TU/e Eindhoven. Eerder werd bij de brouwerij van Bavaria een kleiner testproject opgezet. Dat was succesvol waardoor nu een grotere centrale gebouwd gaat worden.
Volgend jaar moet een centrale met een capaciteit van 5 megawatt in gebruik worden genomen. Dat is vijftig keer zoveel als de proefcentrale bij Bavaria-moeder Swinkels. In de aanloop naar die centrale wordt later dit jaar ook een warmtecentrale van 1 megawatt gebouwd in Helmond. In Arnhem is inmiddels een fabriek gebouwd waar ijzerbrandstof wordt geproduceerd vanuit het restproduct roest.
Een ijzerbrandstof-installatie verbrandt ijzerpoeder waarbij geen CO2 vrijkomt. De energie die daarbij vrijkomt wordt omgezet in warmte. Het ijzerpoeder wordt gemaakt uit oud ijzer dat in een elektrische oven wordt gesmolten om er poeder van te maken. Daar komt nu nog een klein beetje CO2 bij vrij, aldus de onderzoekers. De nieuwe brandstof kan ook worden hergebruikt. Het restproduct dat vrijkomt bij verbranding is roest. Dat kan weer worden opgevangen en omgezet in ijzerpoeder, om weer opnieuw te gebruiken.
IJzerpoeder is volgens de onderzoekers veilig en gemakkelijk over langere afstanden te vervoeren. Consortium Metal Power gaf eerder aan voor 2030 de eerste kolencentrale te willen ombouwen tot duurzame ijzerbrandstofcentrale. Net als bij een kolencentrale kan met de opgewekte warmte een stoomturbine worden aangedreven die vervolgens stroom opwekt.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Een supermarkt op zondag openen gaat zomaar niet. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft woensdag geoordeeld dat de verzoeken van zeven supermarkten om op zondag open te mogen of langer open te kunnen, terecht zijn afgewezen.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM vliegt voor een langere periode niet naar Dubai en Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Op Dubai wordt nu tot en met 28 juni niet gevlogen. Dat was eerder 22 juni.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Hotels in de Amerikaanse speelsteden voor het aanstaande WK voetbal kampen met een tegenvallende vraag. Een ruime meerderheid van de hoteliers zegt dat het aantal reserveringen achterblijft bij de verwachtingen, meldt de brancheorganisatie American Hotel & Lodging Association (AHLA) op basis van een enquête. Fans uit het buitenland zijn huiverig om af te reizen naar de Verenigde Staten, omdat ze strenge visumcontroles en hoge kosten vrezen. Daarnaast zijn veel kamers die wereldvoetbalbond FIFA reserveerde uiteindelijk niet geboekt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag hoger geopend. Beleggers op het Damrak hebben een drukke dag met veel kwartaalcijfers. Zo openden onder meer Philips, dsm-firmenich en Adyen de boeken. Ook Ahold Delhaize kwam met resultaten en de bekendmaking dat topman Frans Muller volgend jaar aftreedt. Ahold Delhaize wil de Frans-Britse Thierry Garnier benoemen tot zijn opvolger.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Lufthansa waarschuwt voor toenemende risico's voor zijn financiële prestaties vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Daarmee doelt het bedrijf onder meer op mogelijke kerosinetekorten. Daarnaast lopen de kosten voor brandstof flink op.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Webwinkelconcern Zalando kende in het afgelopen kwartaal een sterke groei, vooral door de overname van de Duitse webshop About You. Ook de inzet van kunstmatige intelligentie zorgde voor meer omzet en winst, maakte het concern bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De economische verschillen tussen huishoudens worden steeds groter en de fiscus draagt daar "soms" aan bij, aldus een woensdag gepubliceerd onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). "Als deze trend doorzet, kan dit de kansengelijkheid onder druk zetten."
3 uur geleden