Na ongelukken extra waarschuwingen voor file door grenscontroles
ARNHEM (ANP) - Rijkswaterstaat plaatst in de loop van deze week tekstkarren langs de A1 bij de Duitse grens om weggebruikers te waarschuwen voor files die kunnen ontstaan door de grenscontroles daar. Dat bevestigt een woordvoerder van Rijkswaterstaat Oost-Nederland na berichtgeving door Tubantia. Aanleiding voor het plaatsen van de mobiele waarschuwingsborden zijn twee dodelijke ongelukken die de afgelopen anderhalve week gebeurden voor de grensovergang bij het Overijsselse De Lutte.
Sinds 16 september voert de Duitse politie steekproefsgewijs paspoortcontroles uit bij meerdere grensovergangen, onder andere bij De Lutte. De controles leiden regelmatig tot vertraging en drukte op de weg. Dinsdag kwam in de avondspits een 31-jarige man uit Polen om het leven door een botsing met een vrachtwagen op de A1 bij De Lutte. Volgens de politie stond het verkeer daar toen in de file door de grenscontroles, hoewel nog niet duidelijk is in hoeverre die een rol hebben gespeeld bij het ongeluk.
Vorige week overleed een 26-jarige man uit Hengelo nadat hij eveneens op een vrachtwagen was gebotst. Ook toen zou er file hebben gestaan door de controles.
Waarschuwingen intensiveren
Automobilisten worden al vanaf het begin van de grenscontroles gewaarschuwd voor filevorming, onder andere via borden langs de weg. Maar de twee fatale ongevallen zijn voor Rijkswaterstaat reden om die waarschuwingen te intensiveren en het verkeer langs de A1 al eerder op de mogelijke files te attenderen. "We gaan die signalering nu ook wat verder van de grens neerzetten", zegt de woordvoerder.
De precieze oorzaak van de fatale ongelukken is nog niet bekend. De politie doet onderzoek naar de toedracht.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
1 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
2 uur geledenLOENEN (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor een zedendelict bij een zorginstelling in Loenen. Dat bevestigde het Openbaar Ministerie donderdag na berichtgeving van Omroep Gelderland. De man werd begin maart opgepakt.
4 uur geleden