Na nacht doorhalen geen akkoord EU-top herstelfonds
BRUSSEL (ANP) - De EU-leiders hebben na een nacht doorhalen nog geen akkoord bereikt over de meerjarenbegroting en het daaraan gekoppelde coronafonds. Volgens premier Mark Rutte was de top vannacht "heel erg dicht bij" een mislukking. "Het zag er een paar keer niet goed uit", zei hij na afloop. Er was een "moment dat ik dacht: het is over".
EU-president Charles Michel heeft de onderhandelingen geschorst. Hij wil maandagmiddag om 16.00 uur verdergaan en een nieuw compromisvoorstel presenteren. De toestand is nu "wat hoopvoller", zegt Rutte. "Er zit wel wat schot in de zaak is mijn indruk."
Volgens Rutte zijn de gesprekken nu zo ver opgeschoten dat er verder onderhandeld kan worden. Hij is tevreden met toezeggingen over de economische hervormingen die landen moeten doorvoeren om in aanmerking voor subsidies te komen en de controle daarop. Hij meent dat daarover "langzamerhand consensus ontstaat".
Dan "staat daar natuurlijk ook tegenover dat daar geld heen gaat", zei Rutte, al wilde hij niet zeggen met welk bedrag aan subsidies hij inmiddels zou kunnen leven. Er is sprake van dat het beoogde herstelfonds van 750 miljard euro wordt verlaagd tot 700 miljard, waarbij de helft uit subsidies, die niet hoeven worden terugbetaald, en de helft uit leningen zou bestaan. Het eerste voorstel ging nog uit van 500 miljard aan subsidies. Toen wilde Nederland nog helemaal niet van subsidies weten.
Emotionele oproep Michel
De emotionele oproep van Michel zondagavond na het diner aan de leiders om hun geschillen te overbruggen en "een onmogelijke opgave" te volbrengen heeft volgens Rutte wel geholpen. De bakken kritiek die de minister-president sinds het begin van de onderhandelingen vrijdagmorgen over zich heen heeft gekregen vanwege zijn onwrikbare houding "kunnen me niet zoveel schelen". "Ik ben hard aan het werk voor de belangen van de Nederlandse en Europese burger. Ik laat me niet afleiden door achtergrondgeruis. Dat neem ik maar even op de koop toe."
Door het slaapgebrek tijdens de marathontop liggen ongeduld en ergernis op de loer en schiet weleens een regeringsleider of staatshoofd uit zijn slof, vertelt Rutte. Maar "het zijn allemaal professionals. En als het een keer knalt, dan is dat allemaal niet zo erg."
Van onmin tussen de 'zuinige' landen met wie Nederland samen optrekt, zoals diplomaten fluisterden, is volgens Rutte geen sprake. Het viertal zou met de groeiende bijval van Finland juist naar "vierenhalf" zijn gegroeid.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiƫnten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
4 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
6 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
8 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
10 uur geleden