Na moment van twijfel echt akkoord over wankelend kabinet-Schoof
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet scheerde langs de rand van de afgrond, maar het is toch tot een akkoord gekomen en kan door. Dat is de uitkomst na een uiterst spannende middag en avond waarin het kabinet op vallen leek te staan. Zelfs nadat ingewijden hadden gemeld dat de val was afgewend, leek de toekomst van het kabinet-Schoof toch weer even onzeker. Na 22.30 uur kwam er alsnog een akkoord, melden bronnen.
De kabinetscrisis volgde op de aankondiging van staatssecretaris Nora Achahbar (NSC) dat zij wilde opstappen. Reden daartoe waren de uitlatingen van bewindspersonen in de ministerraad van afgelopen maandag. Volgens bronnen hebben ministers zich discriminerend en zelfs racistisch uitgelaten naar aanleiding van het geweld tegen Israëliërs in Amsterdam. Andere bronnen zeggen dat dit gebaseerd zou zijn op een misverstand.
De partijleiders moesten naar het Catshuis komen voor crisisoverleg. Even leek het erop dat alle NSC-bewindspersonen uit het kabinet wilden stappen. Vooral minister Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken) twijfelde over de toekomst van het kabinet. De uitkomst is dat alleen Achahbar vertrekt. Of zij de pers nog te woord zal staan, is onduidelijk.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielkinderen zullen alleen bij uitzondering worden opgesloten na de invoering van het migratiepact, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag in het debat hierover. Hij reageerde daarmee op zorgen uit de linkse oppositie over het kabinetsplan om het mogelijk te maken asielzoekers met kinderen in bepaalde gevallen op te sluiten in een detentiecentrum in Zeist terwijl ze hun asielprocedure afwachten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) heeft andere gemeenten nodig om het probleem in Hardenberg op te lossen. Dat zegt hij in reactie op het nieuws dat opvangorgaan COA na dinsdag een dwangsom gaat betalen aan de Overijsselse gemeente omdat de einddatum niet gehaald is. "Op dit moment zijn er gewoon meer locaties aan het sluiten dan dat er nieuwe locaties bij komen," zegt hij. "Zie daar het probleem."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtspraak gaat door de invoering van het migratiepact vastlopen, vrezen oppositiepartijen als GroenLinks-PvdA en ChristenUnie. De Raad voor de Rechtspraak voorziet dat het aantal rechtszaken hierdoor met 19.000 per jaar oploopt in 2028, terwijl er al een tekort is aan rechters. Don Ceder van de ChristenUnie vergeleek het pact tijdens het debat hierover met een trein die tegen een muur aan gaat rijden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het ministerie van Financiën is vorige week een digitale inbraak ontdekt in "systemen voor een aantal primaire processen" op het departement. De toegang tot deze systemen is maandag geblokkeerd, waardoor een deel van de medewerkers niet meer kan inloggen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) is klaar om het Europese migratiepact uit te voeren, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag tijdens een Kamerdebat. Daarover waren twijfels gerezen nadat dagblad Trouw vorige week publiceerde over een rapport dat toen nog vertrouwelijk was en inmiddels is gepubliceerd. Daarin voorzag de IND juist grote problemen als het pact op 12 juni aanstaande in werking treedt.
10 uur geledenMOERDIJK (ANP) - Bestuurder Onno Hoes gaat aan de slag als informateur in de Brabantse gemeente Moerdijk. Hij gaat verkennen welke partijen kunnen samenwerken in Moerdijk, waarvan het gelijknamige dorp dreigt te worden opgeheven om plaats te maken voor uitbreiding van het haven- en industriecomplex. Daarna brengt Hoes een advies uit.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Lilianne Ploumen wordt verkenner voor de gemeenteraad van Utrecht. De fractie van GroenLinks-PvdA heeft haar daarvoor gevraagd, een opdracht die de oud-politica van de PvdA zelf eervol noemt.
10 uur geleden