Na kritiek ook groeiend ongeduld over Tunesië-deal in EU-parlement
BRUSSEL (ANP) - Het schiet maar niet op met de afspraken die de Europese Unie heeft gemaakt met Tunesië om de overtocht van migranten tegen te gaan, vinden ook steeds meer voorstanders van de deal. Naast de fundamentele kritiek van vooral links klinkt nu ook het ongeduld. CDA-Europarlementariër Jeroen Lenaers en zijn VVD-collega Malik Azmani hameren op meer haast.
Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie sloot bijna twee maanden geleden samen met premier Mark Rutte en zijn Italiaanse ambtgenoot Giorgia Meloni een akkoord met Tunesië. Het Noord-Afrikaanse land kan in totaal ruim een miljard euro tegemoetzien in ruil voor het tegengaan van de levensgevaarlijke mensensmokkel over de Middellandse Zee. Maar de afspraken zijn nog altijd niet uitgewerkt. Volgens de commissie is ook nog geen euro overgemaakt. Het aantal migranten dat de clandestiene oversteek waagde, is ondertussen niet gedaald, maar gestegen.
"Tot op heden zien we nog niet veel van implementatie", zegt Lenaers, die over migratie gaat in de machtige christendemocratische fractie. Nauwer samenwerken met Tunesië is een mooi streven, "maar we moeten ook concrete resultaten boeken". Lenaers, geestverwant van Von der Leyen, mist gevoel van urgentie.
Teleurstelling
VVD'er Azmani constateert teleurgesteld dat "de deal lijkt vastgelopen in de invoeringsfase". Er wordt ook maar niet duidelijk wat de overeenkomst precies behelst, hekelt hij. Terwijl er "twee dingen nodig zijn om steun te vergaren en populisme het hoofd te bieden: concrete resultaten en juiste informatie". Hij vraagt daar "met klem" om.
Vooral linkse Europarlementariërs lopen al langer te hoop tegen het akkoord met de Tunesische president Kais Saied. Die kleedt de democratie uit om zijn almacht te vestigen en heeft lak aan mensenrechten, memoreren ze. Dat de deal vooralsnog nog niet van de grond komt, is koren op hun molen.
Eurocommissaris Oliver Varhelyi werpt tegen dat de samenwerking met Tunesië de afgelopen maanden al duizenden levens heeft gered en tot minder illegale overtochten heeft geleid. Hij blijft "hoge verwachtingen" koesteren van de deal.
Meer uit Buitenland
HANOI (ANP/AFP) - To Lam is dinsdag door de Nationale Vergadering tot president van Vietnam verkozen. De 68-jarige Lam is ook al de leider van de Vietnamese Communistische Partij. Nu Lam de eerste en tweede plek in de Vietnamese politiek bekleedt, heeft hij zijn macht verder geconsolideerd.
36 minuten geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Een van de meest gedecoreerde militairen van Australië, oorlogsveteraan Ben Roberts-Smith, is gearresteerd op verdenking van oorlogsmisdaden. De Australische krant The Age schrijft dat Roberts-Smith op het vliegveld van Sydney is opgepakt. De politie wil enkel bevestigen dat het om "een 47-jarige oud-militair" gaat. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op vijf mensen in Afghanistan tussen 2009 en 2012.
1 uur geledenHOUSTON (ANP/AFP) - De Artemis II-ruimtemissie is zojuist achter de maan gepasseerd. Na een verwacht communicatieverlies van ongeveer 40 minuten is er weer contact tussen wetenschappers van ruimtevaartorganisatie NASA en de vier astronauten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.
9 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.
9 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.
11 uur geleden