Na kritiek ook groeiend ongeduld over Tunesië-deal in EU-parlement
BRUSSEL (ANP) - Het schiet maar niet op met de afspraken die de Europese Unie heeft gemaakt met Tunesië om de overtocht van migranten tegen te gaan, vinden ook steeds meer voorstanders van de deal. Naast de fundamentele kritiek van vooral links klinkt nu ook het ongeduld. CDA-Europarlementariër Jeroen Lenaers en zijn VVD-collega Malik Azmani hameren op meer haast.
Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie sloot bijna twee maanden geleden samen met premier Mark Rutte en zijn Italiaanse ambtgenoot Giorgia Meloni een akkoord met Tunesië. Het Noord-Afrikaanse land kan in totaal ruim een miljard euro tegemoetzien in ruil voor het tegengaan van de levensgevaarlijke mensensmokkel over de Middellandse Zee. Maar de afspraken zijn nog altijd niet uitgewerkt. Volgens de commissie is ook nog geen euro overgemaakt. Het aantal migranten dat de clandestiene oversteek waagde, is ondertussen niet gedaald, maar gestegen.
"Tot op heden zien we nog niet veel van implementatie", zegt Lenaers, die over migratie gaat in de machtige christendemocratische fractie. Nauwer samenwerken met Tunesië is een mooi streven, "maar we moeten ook concrete resultaten boeken". Lenaers, geestverwant van Von der Leyen, mist gevoel van urgentie.
Teleurstelling
VVD'er Azmani constateert teleurgesteld dat "de deal lijkt vastgelopen in de invoeringsfase". Er wordt ook maar niet duidelijk wat de overeenkomst precies behelst, hekelt hij. Terwijl er "twee dingen nodig zijn om steun te vergaren en populisme het hoofd te bieden: concrete resultaten en juiste informatie". Hij vraagt daar "met klem" om.
Vooral linkse Europarlementariërs lopen al langer te hoop tegen het akkoord met de Tunesische president Kais Saied. Die kleedt de democratie uit om zijn almacht te vestigen en heeft lak aan mensenrechten, memoreren ze. Dat de deal vooralsnog nog niet van de grond komt, is koren op hun molen.
Eurocommissaris Oliver Varhelyi werpt tegen dat de samenwerking met Tunesië de afgelopen maanden al duizenden levens heeft gered en tot minder illegale overtochten heeft geleid. Hij blijft "hoge verwachtingen" koesteren van de deal.
Meer uit Buitenland
TAIPEI (ANP/AFP) - De politie in Taiwan sluit terrorisme uit na een steekpartij in het centrum van hoofdstad Taipei vrijdag. Drie mensen kwamen daarbij om het leven, elf anderen raakten gewond.
3 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin ontkent dat er voorbereidingen gaande zijn voor een driehoeksoverleg tussen de Verenigde Staten, Oekraïne en Rusland. "Op dit moment heeft niemand dit initiatief serieus besproken en voor zover ik weet worden er geen gesprekken voorbereid", aldus topadviseur Joeri Oesjakov.
6 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - San Francisco is getroffen door een grote stroomstoring. Op het hoogtepunt van de storing kwamen 130.000 inwoners zonder stroom te zitten, meldt het grootste energiebedrijf van de stad. Inmiddels is de stroom voor ongeveer 90.000 mensen weer hersteld. Burgemeester Daniel Lurie riep inwoners op thuis te blijven en indien mogelijk wegen te vermijden.
19 minuten geledenSYDNEY (ANP/RTR/AFP) - In Australië is een minuut stilte gehouden voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden. Deze was om 18.47 lokale tijd, het tijdstip waarop de schutters de eerste schoten losten. Op het strand kwamen mensen bijeen om slachtoffers te herdenken.
1 uur geledenPHNOM PENH/BANGKOK (ANP/AFP) - Ruim 500.000 inwoners van Cambodja zijn ontheemd geraakt door de grensconflicten met Thailand. Dat meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken in Phnom Penh. In Thailand zijn volgens Bangkok ongeveer 400.000 mensen ontheemd.
3 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - In Australië is zondagochtend (lokale tijd) een nationale herdenkingsdag voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden begonnen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De VS hebben zaterdag opnieuw een olietanker in het Caribisch gebied aangehouden en geënterd. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem zegt dat op X, nadat Amerikaanse media erover bericht hadden op basis van bronnen. Eerder deze week had president Trump een blokkade afgekondigd voor olietankers die op een sanctielijst staan en die van en naar Venezuela varen.
9 uur geleden