Na kritiek ook groeiend ongeduld over Tunesië-deal in EU-parlement
BRUSSEL (ANP) - Het schiet maar niet op met de afspraken die de Europese Unie heeft gemaakt met Tunesië om de overtocht van migranten tegen te gaan, vinden ook steeds meer voorstanders van de deal. Naast de fundamentele kritiek van vooral links klinkt nu ook het ongeduld. CDA-Europarlementariër Jeroen Lenaers en zijn VVD-collega Malik Azmani hameren op meer haast.
Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie sloot bijna twee maanden geleden samen met premier Mark Rutte en zijn Italiaanse ambtgenoot Giorgia Meloni een akkoord met Tunesië. Het Noord-Afrikaanse land kan in totaal ruim een miljard euro tegemoetzien in ruil voor het tegengaan van de levensgevaarlijke mensensmokkel over de Middellandse Zee. Maar de afspraken zijn nog altijd niet uitgewerkt. Volgens de commissie is ook nog geen euro overgemaakt. Het aantal migranten dat de clandestiene oversteek waagde, is ondertussen niet gedaald, maar gestegen.
"Tot op heden zien we nog niet veel van implementatie", zegt Lenaers, die over migratie gaat in de machtige christendemocratische fractie. Nauwer samenwerken met Tunesië is een mooi streven, "maar we moeten ook concrete resultaten boeken". Lenaers, geestverwant van Von der Leyen, mist gevoel van urgentie.
Teleurstelling
VVD'er Azmani constateert teleurgesteld dat "de deal lijkt vastgelopen in de invoeringsfase". Er wordt ook maar niet duidelijk wat de overeenkomst precies behelst, hekelt hij. Terwijl er "twee dingen nodig zijn om steun te vergaren en populisme het hoofd te bieden: concrete resultaten en juiste informatie". Hij vraagt daar "met klem" om.
Vooral linkse Europarlementariërs lopen al langer te hoop tegen het akkoord met de Tunesische president Kais Saied. Die kleedt de democratie uit om zijn almacht te vestigen en heeft lak aan mensenrechten, memoreren ze. Dat de deal vooralsnog nog niet van de grond komt, is koren op hun molen.
Eurocommissaris Oliver Varhelyi werpt tegen dat de samenwerking met Tunesië de afgelopen maanden al duizenden levens heeft gered en tot minder illegale overtochten heeft geleid. Hij blijft "hoge verwachtingen" koesteren van de deal.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.
34 minuten geledenMINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).
3 uur geledenLINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk werkt met medestanders aan een gezamenlijk plan om een einde te maken aan de blokkade van de Straat van Hormuz voor onder meer olie- en gastankers, zegt premier Keir Starmer. Het wordt geen NAVO-missie, onderstreepte hij, na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat bondgenoten moeten helpen bij het heropenen van de zeestraat.
4 uur geleden