Na kritiek ook groeiend ongeduld over Tunesië-deal in EU-parlement
BRUSSEL (ANP) - Het schiet maar niet op met de afspraken die de Europese Unie heeft gemaakt met Tunesië om de overtocht van migranten tegen te gaan, vinden ook steeds meer voorstanders van de deal. Naast de fundamentele kritiek van vooral links klinkt nu ook het ongeduld. CDA-Europarlementariër Jeroen Lenaers en zijn VVD-collega Malik Azmani hameren op meer haast.
Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie sloot bijna twee maanden geleden samen met premier Mark Rutte en zijn Italiaanse ambtgenoot Giorgia Meloni een akkoord met Tunesië. Het Noord-Afrikaanse land kan in totaal ruim een miljard euro tegemoetzien in ruil voor het tegengaan van de levensgevaarlijke mensensmokkel over de Middellandse Zee. Maar de afspraken zijn nog altijd niet uitgewerkt. Volgens de commissie is ook nog geen euro overgemaakt. Het aantal migranten dat de clandestiene oversteek waagde, is ondertussen niet gedaald, maar gestegen.
"Tot op heden zien we nog niet veel van implementatie", zegt Lenaers, die over migratie gaat in de machtige christendemocratische fractie. Nauwer samenwerken met Tunesië is een mooi streven, "maar we moeten ook concrete resultaten boeken". Lenaers, geestverwant van Von der Leyen, mist gevoel van urgentie.
Teleurstelling
VVD'er Azmani constateert teleurgesteld dat "de deal lijkt vastgelopen in de invoeringsfase". Er wordt ook maar niet duidelijk wat de overeenkomst precies behelst, hekelt hij. Terwijl er "twee dingen nodig zijn om steun te vergaren en populisme het hoofd te bieden: concrete resultaten en juiste informatie". Hij vraagt daar "met klem" om.
Vooral linkse Europarlementariërs lopen al langer te hoop tegen het akkoord met de Tunesische president Kais Saied. Die kleedt de democratie uit om zijn almacht te vestigen en heeft lak aan mensenrechten, memoreren ze. Dat de deal vooralsnog nog niet van de grond komt, is koren op hun molen.
Eurocommissaris Oliver Varhelyi werpt tegen dat de samenwerking met Tunesië de afgelopen maanden al duizenden levens heeft gered en tot minder illegale overtochten heeft geleid. Hij blijft "hoge verwachtingen" koesteren van de deal.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft de bouw van 764 nieuwe woningen in drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever goedgekeurd, aldus minister van Financiën Bezalel Smotrich. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn die nederzettingen illegaal. De huizen moeten worden gebouwd rond Jeruzalem en enkele tientallen kilometers ten noordwesten van de stad.
30 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Een federale rechter in New York heeft op verzoek van het ministerie van Justitie ingestemd met de openbaarmaking van tot dusver vertrouwelijke stukken uit het proces tegen de invloedrijke zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). De magistraat beklemtoonde daarbij dat de veiligheid en anonimiteit van slachtoffers gegarandeerd blijft.
32 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen voor de EU-top van volgende week een besluit nemen om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Nu moeten alle 27 lidstaten hier elke zes maanden opnieuw mee instemmen. De Europese Commissie wil daar een einde aan maken via een noodbevoegdheid, die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU.
47 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne gaat woensdag eerst met de Verenigde Staten praten over de wederopbouw en naoorlogse economische ontwikkeling van het land, voor het zijn aanpassingen aan de nieuwste Amerikaanse vredesplannen naar Washington stuurt. Ondertussen werkt de regering in Kyiv door aan die aanpassingen, zegt president Volodymyr Zelensky op X. De VS manen Kyiv om voort te maken.
1 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado verliet haar land deze week in het geheim per boot. Ze ging vervolgens naar Curaçao, zeggen Amerikaanse functionarissen tegen de krant The Wall Street Journal. Machado verliet haar land omdat ze in Oslo de Vredesprijs kreeg toegekend, maar arriveerde uiteindelijk niet op tijd om die zelf in ontvangst te nemen.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De dochter van de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft namens haar moeder de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst genomen. Ana Corina Sosa Machado droeg in Oslo een speech voor die door haar moeder was voorbereid. Daarin waarschuwde ze hoe fragiel democratie kan zijn.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gezamenlijke strijd tegen smokkelaars van migranten moet worden opgevoerd, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Smokkelaars moet het werk onmogelijk worden gemaakt, waarmee de levens van duizenden mensen worden gered. Woensdag wordt in Brussel een blauwdruk bekrachtigd om smokkelaars de pas af te snijden. Belangrijk onderdeel van de aanpak is het voorkomen dat migranten veel geld moeten betalen aan smokkelaars, om vervolgens een levensgevaarlijke tocht over zee of land te maken, zei Von der Leyen.
3 uur geleden