
Na jaren toename in 2022 minder geregistreerde partnerschappen
DEN HAAG (ANP) - Sinds het 25 jaar geleden werd geïntroduceerd, hebben steeds meer mensen voor een geregistreerd partnerschap gekozen als samenlevingsvorm. Maar vorig jaar nam het aantal af. Dat meldt het CBS op basis van voorlopige cijfers. In 2022 werden ruim 24.000 partnerschappen gesloten, 2000 minder dan het jaar ervoor.
Geregistreerd partnerschap bestaat sinds 1998. Toen kozen paren van gelijk geslacht er vaak voor, zij konden hiermee vanaf dat moment hun relatie formeel vastleggen. In het eerste jaar kozen 3000 stellen van gelijk geslacht voor een geregistreerd partnerschap, stelt het CBS: 1700 mannenparen en 1300 vrouwenparen. Vanaf 2001 mogen in ons land stellen van gelijk geslacht met elkaar trouwen. En vanaf dat moment kiest een meerderheid van deze stellen daarvoor.
Ook heteroparen kozen al vanaf de introductie ervan voor het geregistreerd partnerschap, weet het CBS, het waren er toen wel minder. Maar in de jaren kregen ook heteroparen er meer belangstelling voor. Vanaf 2014 werd het geregistreerd partnerschap populairder, omdat het toen gelijkgetrokken werd met het huwelijk voor toekenning van het juridisch ouderschap aan vaders en partners in paren van gelijk geslacht. Inmiddels kiest rond een kwart van alle paren die naar de burgerlijke stand gaat voor een partnerschap.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De douane heeft in de eerste zes maanden van dit jaar 15.600 kilo cocaïne in de Nederlandse zeehavens onderschept. Dat is 400 kilo minder dan in de eerste zes maanden van 2024.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Voedingscentrum waarschuwt mensen die willen afvallen niet te licht te denken over het gebruik van medicatie. "Het lijkt misschien makkelijk, maar onderschat de gevolgen niet", zegt directeur Petra Verhoef in Trouw over middelen als Ozempic en Wegovy.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft in meerderheid ingestemd met het wetsvoorstel dat de minister van Volkshuisvesting meer regie moet geven over de bouw en verdeling van huizen. Door een eerder aangenomen aanpassing op voorstel van de PVV wordt het gemeenten daarmee ook verboden statushouders voorrang te geven bij de toewijzing van woningen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) is "buitengewoon teleurgesteld" dat de Tweede Kamer heeft ingestemd met de asielwetten. Een woordvoerder laat weten dat de VNG de Eerste Kamer zal proberen "te overtuigen van de onhaalbaarheid" ervan.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - UNICEF Nederland heeft grote zorgen over de door de Tweede Kamer aangenomen asielwetten. "De impact op kinderen is ingrijpend, maar nergens blijkt dat hun belang serieus is meegewogen", laat de VN-kinderrechtenorganisatie weten.
5 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De verdachte situatie rond een woning in de Kardinaal van Rossumstraat in Roosendaal is na bijna vijf uur ten einde. Het is onderhandelaars gelukt om de bewoner op een rustige manier uit het huis te krijgen. De man zat in de woning en dreigde zichzelf of anderen iets aan te doen, meldt de veiligheidsregio. Waarom de man dat wilde is nog onduidelijk.
8 uur geledenHOUTEN (ANP) - Van een officiële hittegolf is geen sprake meer, want in De Bilt werd het donderdagmiddag maximaal 22,0 graden. Daarmee werd het geen zomerse dag, waardoor de hittegolf volgens Weeronline na vijf dagen weer voorbij is. Voor een hittegolf zijn minstens vijf zomerse dagen van 25 graden of meer nodig, waarvan er drie tropisch warm zijn met minimaal 30 graden.
9 uur geleden