Na jaren toename in 2022 minder geregistreerde partnerschappen
DEN HAAG (ANP) - Sinds het 25 jaar geleden werd geïntroduceerd, hebben steeds meer mensen voor een geregistreerd partnerschap gekozen als samenlevingsvorm. Maar vorig jaar nam het aantal af. Dat meldt het CBS op basis van voorlopige cijfers. In 2022 werden ruim 24.000 partnerschappen gesloten, 2000 minder dan het jaar ervoor.
Geregistreerd partnerschap bestaat sinds 1998. Toen kozen paren van gelijk geslacht er vaak voor, zij konden hiermee vanaf dat moment hun relatie formeel vastleggen. In het eerste jaar kozen 3000 stellen van gelijk geslacht voor een geregistreerd partnerschap, stelt het CBS: 1700 mannenparen en 1300 vrouwenparen. Vanaf 2001 mogen in ons land stellen van gelijk geslacht met elkaar trouwen. En vanaf dat moment kiest een meerderheid van deze stellen daarvoor.
Ook heteroparen kozen al vanaf de introductie ervan voor het geregistreerd partnerschap, weet het CBS, het waren er toen wel minder. Maar in de jaren kregen ook heteroparen er meer belangstelling voor. Vanaf 2014 werd het geregistreerd partnerschap populairder, omdat het toen gelijkgetrokken werd met het huwelijk voor toekenning van het juridisch ouderschap aan vaders en partners in paren van gelijk geslacht. Inmiddels kiest rond een kwart van alle paren die naar de burgerlijke stand gaat voor een partnerschap.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een belangrijk knooppunt voor internetverkeer in Amsterdam heeft een recordhoeveelheid data verwerkt. Door de systemen van de Amsterdam Internet Exchange stroomde voor het eerst 15 terabit per seconde.
48 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Op het Stratumseind in de binnenstad van Eindhoven is een man met meerdere steekwonden aangetroffen. Dat meldt de politie op X. De politie vond de man na een melding van een vechtpartij aan de Kanaaldijk-Zuid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als reisorganisaties eerder dit jaar, merkt ook de ANWB op dat Nederlanders hun vakantieplannen aanpassen door "onrust in de wereld". ANWB baseert zich op de resultaten van de vakantiemonitor, waarin Nederlanders is gevraagd naar hun plannen voor de april- en meivakantie. Vooral Europese bestemmingen zijn populair: 94 procent van de vakantiegangers blijven op het eigen continent. Verre reizen, met name naar Amerika, verliezen hun aantrekkingskracht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Cannabis en amfetamine zijn de meest aangetroffen drugs in het verkeer, blijkt uit onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI). Een chemicus en een toxicoloog van het NFI onderzochten ruim 64.000 door de politie ingestuurde bloedmonsters. Uit de analyse van de monsters die positief testten op verdovende middelen blijkt dat THC (cannabis) de meest voorkomende drug is (71 procent), gevolgd door amfetamines zoals speed en xtc (30 procent), cocaïne (15 procent) en GHB (6,8 procent).
6 uur geledenRUCPHEN (ANP) - De PVV gaat mogelijk ook in de Brabantse gemeente Rucphen meebesturen. De partij zegt in gesprek te zijn over deelname aan een nieuw college van burgemeester en wethouders en dat "als een belangrijke stap én als waardering voor onze inspanningen" te beschouwen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere revalidatiecentra laten donderdag weten getroffen te zijn door de hack bij softwareleverancier ChipSoft. Ook de Van der Hoeven Kliniek, een centrum voor klinische forensische psychiatrie, geeft aan dat er patiëntgegevens zijn gestolen. "We staan continu in contact met ChipSoft. Zodra er meer informatie is, horen we dit direct van hen", aldus de tbs-kliniek.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zo'n honderd mensen lopen donderdagavond een mars van Utrecht Centraal naar het Domplein voor de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Libanon. Op het Domplein wordt een wake gehouden.
14 uur geleden