Na jaren toename in 2022 minder geregistreerde partnerschappen
DEN HAAG (ANP) - Sinds het 25 jaar geleden werd geïntroduceerd, hebben steeds meer mensen voor een geregistreerd partnerschap gekozen als samenlevingsvorm. Maar vorig jaar nam het aantal af. Dat meldt het CBS op basis van voorlopige cijfers. In 2022 werden ruim 24.000 partnerschappen gesloten, 2000 minder dan het jaar ervoor.
Geregistreerd partnerschap bestaat sinds 1998. Toen kozen paren van gelijk geslacht er vaak voor, zij konden hiermee vanaf dat moment hun relatie formeel vastleggen. In het eerste jaar kozen 3000 stellen van gelijk geslacht voor een geregistreerd partnerschap, stelt het CBS: 1700 mannenparen en 1300 vrouwenparen. Vanaf 2001 mogen in ons land stellen van gelijk geslacht met elkaar trouwen. En vanaf dat moment kiest een meerderheid van deze stellen daarvoor.
Ook heteroparen kozen al vanaf de introductie ervan voor het geregistreerd partnerschap, weet het CBS, het waren er toen wel minder. Maar in de jaren kregen ook heteroparen er meer belangstelling voor. Vanaf 2014 werd het geregistreerd partnerschap populairder, omdat het toen gelijkgetrokken werd met het huwelijk voor toekenning van het juridisch ouderschap aan vaders en partners in paren van gelijk geslacht. Inmiddels kiest rond een kwart van alle paren die naar de burgerlijke stand gaat voor een partnerschap.
Meer uit Binnenland
BARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italië en Griekenland nog tien Nederlanders.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
18 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
18 uur geleden