Na jaren toename in 2022 minder geregistreerde partnerschappen
DEN HAAG (ANP) - Sinds het 25 jaar geleden werd geïntroduceerd, hebben steeds meer mensen voor een geregistreerd partnerschap gekozen als samenlevingsvorm. Maar vorig jaar nam het aantal af. Dat meldt het CBS op basis van voorlopige cijfers. In 2022 werden ruim 24.000 partnerschappen gesloten, 2000 minder dan het jaar ervoor.
Geregistreerd partnerschap bestaat sinds 1998. Toen kozen paren van gelijk geslacht er vaak voor, zij konden hiermee vanaf dat moment hun relatie formeel vastleggen. In het eerste jaar kozen 3000 stellen van gelijk geslacht voor een geregistreerd partnerschap, stelt het CBS: 1700 mannenparen en 1300 vrouwenparen. Vanaf 2001 mogen in ons land stellen van gelijk geslacht met elkaar trouwen. En vanaf dat moment kiest een meerderheid van deze stellen daarvoor.
Ook heteroparen kozen al vanaf de introductie ervan voor het geregistreerd partnerschap, weet het CBS, het waren er toen wel minder. Maar in de jaren kregen ook heteroparen er meer belangstelling voor. Vanaf 2014 werd het geregistreerd partnerschap populairder, omdat het toen gelijkgetrokken werd met het huwelijk voor toekenning van het juridisch ouderschap aan vaders en partners in paren van gelijk geslacht. Inmiddels kiest rond een kwart van alle paren die naar de burgerlijke stand gaat voor een partnerschap.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) noemt het belangrijk dat de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de EU wordt uitgevoerd. Hij reageert daarmee op de 25 procent importheffing op auto's die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aankondigde.
1 uur geledenGILZE-RIJEN (ANP) - Een deel van de luchtmachtbasis op vliegveld Gilze-Rijen is ontruimd en de hoofdingang is afgesloten vanwege een bedreiging, meldt de Koninklijke Marechaussee.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monument op de Dam is weer schoon nadat het maandag vroeg in de ochtend werd beklad, ziet een ANP-verslaggever. Het monument ter nagedachtenis aan de Tweede Wereldoorlog werd met een grote hoeveelheid rode substantie, waarschijnlijk verf, besmeurd. Ook werd er 'genocide' op geschreven.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Na de natuurbranden van vorige week stelt de provincie Noord-Brabant dat Defensie de droogteprotocollen met urgentie moet herzien. "Wij begrijpen dat Defensie moet oefenen, ook in het licht van de geopolitieke spanningen en ontwikkelingen. Maar risico's op onbeheersbare natuurbranden moeten voorkomen worden."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee Nederlanders die zijn overleden op het cruiseschip MV Hondius zijn een man en een vrouw van 69 jaar uit het Friese Haulerwijk. Dat laat de familie van het echtpaar via Namens de Familie weten. De man overleed op 11 april en de vrouw op 26 april.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI kondigt maandagmiddag code geel aan in vijf provincies. Het gaat om Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. "De eerst komende uren zijn er nog geen waarschuwingen van kracht. Later vanmiddag en vanavond vallen er in het zuiden, midden en oosten van het land buien, met plaatselijk onweer en veel regen," aldus het KNMI. Buitenactiviteiten zoals de dodenherdenking en het wegverkeer kunnen hier hinder van ondervinden.
2 uur geledenPRAIA (ANP) - Een van de twee zieke bemanningsleden aan boord van het Nederlandse cruiseschip Hondius is een Nederlander, meldt Oceanwide Expeditions via een communicatiebureau. Of de zieke het hantavirus heeft, is niet bekend.
2 uur geleden